| 19.11.2017. ПО ДОМА

Кога станува збор за лут – лут, сите сме малку поинакви. Различни работи не нервираат сите нас. Понекогаш работата е само до времето, како што знаеме, неколку луѓе се повеќе нервозни наутро отколку што се во вечерните часови.

Постојат некои работи за кои сите се лутиме, ова се универзални работи. Овие работи вклучуваат некој ви удира корпа или ве изневерува. Но според хороскоскиот знак, сите различно се нервираме.

Овен

Овенот е огнен знак, па ако некој ги прејде за нешто, очигледно дека ќе го изгорат. Повеќето луѓе мислат дека треба да бидат внимателни кога се во присуството на Овен. Причината зад ова е дека луѓето не сакаат да ги вознемируваат Овните. Тие се плашат од она што може да се случи кога Овенот ќе го изгуби трпението и ќе се налути. Кога Овенот ќе го изгуби трпението, тие експлодираат како вулкан и едноставно ќе ги запалат сите наоколу со нивните непромислени зборови.

 
 

Никој не може да биде безбеден околу лутиот Овен бидејќи им дозволува на своите емоции да го контролираат. Сепак, совршениот пристап за Овенот да се ослободи од гневот е да се исфрли своето внатрешно ѓубре надвор, но мора да најдат подобар начин да го фрлат тоа ѓубре одошто да викате на некого без причина. Можете да мавате по вреќата за удирање или да џогирате. Исто така обидете се да ја фокусирате целата оваа негативна енергија во нешто покреативно и продуктивно.

Бик

Бикот не се лути брзо. Тие знаат да бидат злопамтила понекогаш и имаат тенденција да ве третираат со ”тивок” третман, ако ги повредите. Тие не дозволуваат некој да е во нивниот емотивен живот. Ако еднаш изневерите Бик, тие ќе станат непријателски настроени кон вас. Однесувањето на Бикот станува пасивно агресивно. Бикот не дозволува никој да знае дека е лут на некого. Можеби ќе треба постојано да ги прашувате ако навистина сакате да го знаете тоа. Бикот е полн со гордост. Тие мразат кога некој се обидува да се упика кај некој под кожа.

  
 

Бик е малку бавен со гневот, но тоа не е сосема невозможно. Кога стануваат лути, тие стануваат бесчувствителни бикови. Нема таква заштита што ќе им помогне да се справат со гневот на Бикот. Кога станувате лут, мора да ги задржите своите емоции под контрола или може да се случи да бидете многу деструктивни. Подобро е да се контролирате наместо да ги контролирате последиците од вашиот гнев. Сите го знаат Бикот за самоконтролата, па само задржете го малку подолго.

Близнаци

Близнаците не се лутат лесно, но ако се обидете да им ”стапнете на жуљ”, тие ќе ви ја покажат својата вистинска лоша страна. Тие дури и не се соочуваат со некого, бидејќи немаат енергија да го сторат тоа, така што тие се обидуваат ве игнорираат кога се лути. Ако го вклучите копчето за гнев кај Близнаците, подгответе се да се соочите со тиха бура. Друга работа што треба да се забележи за Близнаците е тоа што откако ќе ги налутите, тие може да ве отпишат трајно.

 
loading...
 

Тие се воздржуваат од помирување, па ако некој ги направи лути, тие треба прво да одат кај Близнаците за да се помират. Близнаци, добро би ви било да почнете да слушате што ви се зборува кога сте лути или вие сте во потполно неповолна положба во однос на разрешување на конфликтите.

Рак

Лицата кои се Рак се извонредно љубезни и грижливи. Ракот е воден знак, па тие се чувствителни луѓе, поради што секој може да ги повреди многу лесно. Кога некој го прави ракот лут, тие имаат тенденција да ги сокријат чувствата. Потоа, кога гневот ги исполнува нивните срца, тие само ќе експлодираат. Ракот е најиздржлив меѓу пасивнио агресивните Хороскопски знаци. Ако ги повредите, можеби ќе треба да трчате по нив за да се помирите, бидејќи нема да се вратат сами.

Тоа е како Ракот да формира обвивка околу него и останува скриен во таа школка кога е лут. Дури и ако на некој начин успеете да ја скршите цврстата надворешна школка, нема лесно да стигнете до нив. Нивниот гнев е загреан како јадрото на самата Земја. Ако сте Рак, добро е да ги исчистите чувствата кога сте лути. Обидете се со топол туш.

Лав

Лавот е огнен знак, па тие имаат многу краток и жежок темперамент. Важно е дека Лавот го заборава проблемот толку брзо колку што му требало да се налути за тоа. Лавовите имаат срце на дете, така што имаат и краток период на внимание како дете. Тоа е причината поради нивниот краткорочен жар. Во една момент, тие би можеле да станат најлути на вас колку што можат, а веќе во наредната би можеле да се смеат и да ве сакаат за некоја слатка мала работа што би можеле да им ја кажете во тој момент.

Лавовите се лидери и тие се амбициозни луѓе, па за разлика од другите знаци, тие не дозволуваат гневот да им се меша во нивниот пат и да ги држи настрана од другите работи во нивниот живот. Тие можат да бидат егоцентрирани, па кога ќе ги направите лути, тие ќе се обидат да ја направат целата работа за себе. Ако сте Лав, треба да размислите за чувствата и на другите кога сте лути. Тоа ќе ве смири.

Девица

Девиците се нежни луѓе и не се лутат толку брзо. Тие се рационални и логични поединци, па таков е и нивниот начин на справување со нивните емоции. Тоа не му овозможува на нивниот гнев да го освои остатокот од нивниот живот. Кога ќе направите Девица лута, тие ќе ги кријат своите чувства и емоции, бидејќи и онака го прават истото. Се чини некако логично за нив. Тие не се добри во изразувањето на чувствата.

Причината зад ова е дека Девиците не сакаат да ги оптоварат душите на другите со своите емоции. Може да се каже дека Девицата е крут карактер, тие ги кријат своите чувства, па кога нивниот гнев ги прави дезорганизирани, почнуваат да се расфрлаат на сите страни. Меѓутоа, ако сте Девица, треба да се обидете да мислите дека во одреден момент сè ќе биде добро. Подобро е така, отколку да им се развикуваш на луѓето.

Вага

Вагата е знак за рамнотежа. Ние исто така ги познаваме како мировници во зодијакот. Како пракикувачи на рамнотежа, тие имаат тенденција да ја одржуваат рамнотежата во универзумот околу нив, така што тие не дозволуваат чувствата на гнев да ги потопуваат другите страни на нивниот свет. Тие едноставно не дозволуваат гневот да ги уништи. Тие се обидуваат да се оттгрнат од она што ги направило лути. Тоа е нивниот прв приоритет, да се тргнат и да продолжат, но исто така имаат навика да бидат злопамтила и да ги кријат своите емоции.

Тие не ги забораваат работите лесно, така што ќе ја искористат секоја грешка од минатото што сте ја направиле против вас кога ќе ги налутите. Ако се обидувате да завршите некоја караница без да најдете решение, тогаш тие ќе станат огорчени. Сите знаеме дека Вагите се неодлучни, па тешко е да одлучат да заминат или да останат. Ако сте лута Вага, треба да се потсетите дека држењето на лутината нема да ви даде ништо, туку само ќе ви наштети.

Шкорпија

Шкорпиите лесно можат да се налутат, но најчесто тие нема да дозволат вистината да се открие пред вас. Наместо тоа, тие ќе молчат и планираат одмазда против вас во своите мисли. Тие мразат кога луѓето си играат со нивните чувства. Откако ќе налутиш Шкорпија, тие ќе избегаат и ќе се скријат во својата школка и ќе почнат да ја планираат својата одмазда додека не се вратите лично и не ги изладите. Потоа можете да помислите да го решавате повторно проблемот, но не пред тоа.

Шкорпиите се лути луѓе, па затоа најдобро е да не ги лутите дополнително. Тие, дозволуваат нивниот гнев да излезе на најчудните начини. Понекогаш може да бидат многу лути и полни со енергија, а понекогаш може да бидат тивки и меки. Ако сте лута Шкорпија, само земете длабок здив, обидете се да се смирите и да пробате медитација како јога. Тоа ќе функционира најдобро за вашиот гнев.

Стрелец

Стрелец е третиот огнен знак во зодијакот. Тие ќе бидат подготвени да ви покажат лутина. Подобро е да не ги лутите затоа што тие не го знаат вистинскиот пристап за регулирање на своите чувства. Тие веруваат дека вистинската работа е секогаш да си ги изразат чувствата. Тоа може да биде добро во многу случаи, но тоа не е вистинскиот пристап да се следи цело време.

Причината е тоа што кога сте лути и се обидувате да бидете експресивен, вие не се изразувате, вие се залетувате. Ние тоа го нарекуваме експлозија со сите емоции наталожени во еден единствен момент. Тие не се грижат за никој што ќе им се најде на патот кога се лути. Тоа се ”тапи” луѓе. Ако сте лут Стрелец, едноставно не дозволувајте суровоста да дојде над вашата глава и пробајте да бидете сочувствителни кон сите.

Јарец

Јарецот не е најлутиот знак од зодијакот. Јарецот е во знак на земјата, така што тие се робусни и цврсти како што е земјата, како и мирни и авторитативни. Тие се обидуваат да ги задржат проблемите од својот живот настрана и продолжуваат да ги акумулираат сите проблеми и гнев во нив. Ги таложат своите чувства и емоции. Тие експлодираат подоцна, понекогаш и по неколку месеци кога знаат да ”драмат” околу секој проблем за кој дотогаш седеле мирни.

Јарците не се толку експресивни, но не можат да го задржат својот молк за малите нешта што ги иритираат, а знаеме дека оваа нивна навика е детска. Вие нема да знаете што да направите со нивниот гнев, па најдобро е да не ги лутите. Ако сте лут Јарец, можете да бидете смирени со потсетување дека не е сè за вас и околу вас.

Водолија

Водолијата никогаш нема да се повлече од здрава дебата, но мислата за расправија со страст ги тера да ја мразат. За време на дебатата, ако се лутите, веројатно ќе се повлечат. Тие ја чуваат својата емоција под контрола и не и дозволува да стане дива. Тие покажуваат мирно и компонирано однесување во секое време. Тие дури и не го адресираат прашањето на кое се лути.

Ако ги налутиш, има големи шанси да ве избегнуваат вас и тој проблем. Ние можеме да ги наречеме тивки, но смртоносни ако се налутат. Меѓутоа, ако сте Водолија, потрудете се да се ослободите од гневот. Можете да зборувате за тоа со некого. Тешко е за Водолиите да зборуваат со некого кога се лути, но треба да знаете дека гневот не е решение и никогаш не вреди.

Риби

Рибите се полни со емоции. Тие се ”длабоки” луѓе со толку многу длабоки чувства. Рибите се воден знак, па тоа е причината да бидат доста чувствителни. Тие нема да ви кажат дека се лути на вас. Нивниот гнев често ги потопува самите нив. Сакаат да бидат сами кога се лути и сакаат да управуваат со емоциите во тивко и мирно место. Тие исто така ќе дојдат кај вас самостојно и ќе разговараат со вас кога ќе бидат смирени.

Тие се обидуваат самите да ги решат работите и стануваат злопамтила, но само ако сте им згрешиле многу пати. Понекогаш тие се повлекуваат кога се лути, но понекогаш можат да донесат бранови на гнев. Ако сте Риби и сте лути, не дозволувајте лутината да го превземе вашиот ум. Вие само треба да се смирите и да земете неколку пати воздух. Тогаш треба да размислите за причината за вашиот гнев. Ќе ви биде добро.

(168)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени