| 21.02.2018. ПО ДОМА

Велигденскиот пост опфаќа 7 недели, односно 7 седмици. Трае 48 дена, од Прочка до Велигден. Зошто се нарекува Четириесетница? Затоа што по 40 дена од постот, продолжува последната седмица пред Велигден, дополнителен строг пост, заради деновите на предавството, страдањата, распнувањето на крстот и погребението на Господ Исуса Христа.

Таа се нарекува Страдална или Страсна седмица. За тоа време верниците, меѓу другото, треба да се придржуваат на специјалниот режим на исхрана, односно својата духовна сила да ја поткрепат со телесно воздржување од „силната“ мрсна храна. Чим почне постот, во рестораните и пекарите владее помама по посна храна и печива. Многумина, иако се верници, постот го доживуваат како диета и можност да симнат некој килограм. Затоа свештениците често напоменуваат дека постот не е гладување, диета или мачење, туку христијански стил на живот.

Основна смисла на постот

 
 

Воздржувањето и умереноста во сè, па и во јадењето, би требало да биде основна смисла на секој пост. Ако некој пости за да ослабне или затоа што тоа е здраво за телото, од тоа нема духовна корист.

Постот треба да му помогне на човекот да се ослободи од сите зависности на овој свет, па дури и од самата посна храна. Тој треба да го поттикне да излезе од себе, да се соживее со другите и да ги сака другите, со нив да дели сè што има – објаснуваат свештениците.

Најважно е да се сфати дека постот сам по себе не е цел туку средство да се победи егоизмот. Меѓутоа и постот може да биде на духовна штета ако се гордееме што постиме, мислиме дека сме подобри луѓе од оние што не постат и ги осудуваме, што не е реткост. Исто така, се случува некој да пости една или две недели, некогаш цел пост, а на крај да не се причести и да не се исповеда. Тоа е исто како да сте трчале трка, а не сте стасале на целта.

  
 

Нутриционистите истакнуваат дека во 21 век постот е стеснет само на областа на исхраната, и тоа е многу неправилно.

– Постот не отсликува само воздржување од производи од животинско потекло. Важна е умереноста во нивното консумирање, како и начинот на подготвување и одбирање. Внесувајте свежо овошје и зеленчук, продукти од цело зрно, како специјалните лебови, тестенини, ориз, потоа јаткасти плодови (бадеми, лешници, ореви) и семки со мали количини на ладно цедено масло и сушено овошје. Битно е да консумирате доволно здравствено безбедна вода и умерени количества незасладени чаеви. Никако не треба да грицкате помеѓу оброците, а треба да водите и сметка за тоа дека доколку на пакувањето на продуктот пишува „посно“, не значи дека истовремено е во согласност во основите на христијанскиот пост – објаснуваат нутриционистите.

Кои производи и колку

 
loading...
 

Според нивните зборови, многу е важна и количината на производите што се консумираат во текот на постот.
– Совет е да ја редуцирате вообичаената количина на консумирана храна за половина, да ги изоставите солените и слатките грицки, засладените и енергетските напивки, алкохолот, големите количини кафе. Треба да го минимализирате користењето масло и растителни масти, а заборавете на пржењето и печењето во масло или маст барем во текот на траењето на постот. Производите од асортиманот на брза храна никако да не ги користите, а користете ги оние што се локално одгледувани. Треба да ги избегнувате производите што се „ин“, а за чие потекло најчесто ништо не се знае. Бидејќи суровата храна значително го оптоварува системот за варење, доколку имате чувствителен желудник избегнувајте свежо овошје и зеленчук во попладневните часови. Во тој период јадете само варен зеленчук или овошје – нагласуваат нутриционистите.

Исхраната во текот на христијанскиот пост не претставува стрес за човечкиот организам, туку благослов за здравјето. Меѓутоа, таа не е поволна за малите деца, децата на предучилишна и училишна возраст, трудниците, доилките, спортистите, болните и за лицата што извршуваат тешки физички работи. Исто така, постот не е нутритивно решение ниту кога се во прашење некои болести.

Секако, прва придобивка од постењето има кај дигестивниот систем, а со тоа и кај целиот организам. Со апстинирањето од одредени видови храна, го прочистуваме и го регенерираме како системот за варење, така и целиот организам, освежувајќи го, обновувајќи го и подмладувајќи го. Со постот сите делови, секоја клетка, секој орган се чисти од штетните материи и не е лажно чувството кога некој што постел ќе рече дека се чувствува – како повторно роден!

Посната храна го регулира крвниот притисок, ја забрзува детоксикацијата на организмот и го намалува нивото на маснотии во крвта. Важно е да јадете колку што е можно повеќе поразновидна храна, велат нутриционистите.

За време на постот срцето и кардиоваскуларниот систем се помалку оптоварени, се поттикнува работата на белите дробови, а со тоа сите делови на телото добиваат подобар проток на кислород. За време на постењето се искористуваат внатрешните масни резерви и со тоа се намалува нивото на холестерол во крвта. Лицата што страдаат од мигрени за време на постот се чувствуваат многу подобро, алергиите се намалуваат или се губат, акните се редуцираат… Телото се чисти од наталожените токсини. Постењето го регенерира целиот имунолошки систем во телото.

Воздржување од грди мисли и умереност

Постот во христијанството е многу повеќе од начин на исхрана, бидејќи подразбира време на умереност и благост во различни области од животот. Христијанскиот пост подразбира, пред сè, воздржување од грди мисли и правење нехумани дела. Добрите мисли и добрите дела упатени кон другите луѓе, анализирањето на сопствените мисли и постапки се суштината на христијанскиот пост. Тоа е еднакво важно како и молитвата и другите христијански религиозни обичаи, а сите тие заедно се поволни и за менталното и за физичкото здравје.

Правила

За време на постењето, придржувајте се до следниве правила:
– во текот на постот секој ден консумирајте 1,5 л вода и 1,5 незасладен чај
– јадете што повеќе разновидно овошје и зеленчук
– внесувајте во организмот што повеќе витамини и минерали, особено витамин Ц (до еден грам дневно)
– храната џвакајте ја долго.

(0)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени