| 04.03.2018. ПО СВЕТОТ

Граѓаните на Австрија имаат право да им покажат среден прст на политичарите или да им испраќаат пцости доколку имаат оправдување за таквите акции, пресуди Апелацискиот суд на оваа земја повикувајќи се на слободата на мислата.

Вицеканцеларот на оваа земја и лидерот на австриската крајна десница, Хајнц Кристијан Штрахе, ги обвинил активистите на една радикална левичарска група дека „јавно го навредувале“ на една манифестација. На интернет се појави и видеоснимка од инцидентот.

Судот каде што била поднесена тужбата ја отфрлил, па потоа настапил Апелацискиот суд. Правото на провокативен и шокантен начин да се изнесува политичкото мислење е фундаментален дел од слободата на изразувањето, се наведува во пресудата објавена во средата.

 
 

На снимката од инцидентот припадниците на организацијата на крајната левица „Налево, веднаш“ имале многу причини поради кои, како што тврдат, имале право да испраќаат пцости и транспаренти со вулгарни зборови. Притоа, тие покажувале и среден прст.

Групата ја поздравила пресудата нарекувајќи ја победа на слободата на говорот и изразувањето.

(0)

  
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени