| 16.09.2015. ПО ДОМА

Недоразбирањата околу тоа кој има право да ја напаѓа Исламската држава ми припомнија на финтата која Западот и ја приреди на Русија пред точно сто години.

Тогаш, во екот на Првата светска војна, Велика Британија сама си зеде обврската на Русија да и го испорача Константинопол (денес истамбул) и ја започна големата операција позната во историјата како „Кампањата Галиполе“.

Според шкотските историчари Гери Доерти и Џим МекГрегор, британскиот генералштаб директно насочуван од верниот службеник на „Тајната елита“, Винстон Черчил, сторил се за операцијата да пропадне. Не е вистина дека поразот на Галиполе е доказ за „лавови предводени од магариња“ туку, според Доерти и МекГрегор, Черчил кој тогаш беше Прв Лорд на адмиралитетот, лично се погрижил се што можело да биде направено погрешно; план за напад, тактика, избор на комнадант на операцијата и ткн, било направено за да се остварат целите поради кои Велика Британија и другите земји беа втурнати во големата војна.

 
 

Како што не се плашат да кажат историчарите кои не се „државни“, главните учесници во првата светска војна ги имаа следниве цели:
Велика Британија – Запирање на развојот на Германија, создавање на вакуум на власт во централна Европа (во кој вакуум подоцна ќе биде втиснат Хитлер)
Франција – Алзас и Лорен
Русија – Константинопол, и влијание врз Бугарија
Германија – Сопствен гол опстанок, задржување на независност

По десеткувањето турската армија на Кавкаскиот фронт, Русите се токмат конечно да го завземат Константинопол, но сојузниците го убедуваат Никола втори да ја концетрира целата сила кон Германија, и дека тие ќе му ја испорачаат воената цел. По поразот, Британците се повлекуваат со што ги остваруваат, меѓу другото, следниве цели: Русија подалеку од Босфорот; загуби кај Германците; цементирање на позицијата на Ататурк што ќе доведе до геноцид врз Ерменците но и врз шесто илјади Асиријци (првите христијани) и голем број Грци. Остварени се и неколку други цели, меѓу кои пропаст на Руското царство, подоцна и на Германското и Австроунгарското и се тоа по промотивна цена од околу сто илјади убиени во борба и три пати толку умрени од рани, болести, и трајно осакатени Англичани, Австралијци и Новозеланѓани.

Кога подоцна Хитлер ќе ја внесе Германија во втората светска војна, процесот за уништување на германската сила ќе продолжи на друг начин.

  
 

Уништување на Дрезден, полн со бегалци од Померанија, Шлезија и источна Прусија кои во стратешки безначајниот град се засолнаа пред налетот на Црвената Армија ќе биде втиснато во колетктивната свест на Германскиот народ за век и веков.

Бомбардирањето во кое, зависно од изворот убиени биле меѓу 25 и 600 илјади цивили имало една огромна цел која во една реченица ја сумира главниот извршител, Винстон Черчил:
„Вие морате да разберете дека ова не е војна против Хитлер или нацизмот, туку војна против силата на Германскиот народ која мора да биде уништена еднаш засекогаш, сеедно дали од Хитлер или од некој езуитски поп“, (Emrys Hughes, Winston Churchill, His Career in War and Peace страна 145)

Сменетиот по „неуспехот“ под Галиполи но подоцна од невидлива рака кренат на функција премиер, Черчил го прекршил џентлменскиот договор кој го имале Чемберлен и Хитлер и прв започнал со терористички напади врз цивилни цели. Следела одмазда па така по првиот напад врз Лондон во кој Германците убија 306 луѓе, Черчил ќе забележи:
„Луѓе ме поздравуваат како да сум им дал победа, а јас направив нивните куќи да бидат избомбардирани на парчиња“. (David Irving „Churchill’s War“)

 
loading...
 

Резултати. Просечниот Германец денес е сличен на просечниот Србин по тепањето кое Србите го доживеаа од своите некогашни „сојузници“. И едниот и другиот се денес политички кастрирани мажи.

Намерата на „Тајната Елита“ формирана во Лондон во 1891 од страна на Лорд Афлред Милер со цел да се оневозможи Германија да биде силна и независна држава а со тоа проблем каков што на пример денес се Кина или Русија, е речиси исполнета, останува сега Ангела Меркел да го згаси светлото.

Значи, ако Русија сака победа врз Исламската држава и шанса за својот сојузник Асад, мора во борбата да се вклучи директно. Сегашниве авионски напади се лажни како што беше лажна „Кампањата Галиполе“ и служат за предизвикување револт во муслиманскиот свет, да ја подобрат регрутацијата за ИСИС и роднините на загинатите во тие напади да ги претворат во заколнати противници на Европа. Со време, дел од нив ќе бидат пратени тука.

Сирија може да биде Сталинград на 21 век, битка која ќе го сврти бранот обратно. Со оглед дека на коцка ќе бидат ставени сите напори на тајните друштва како и резултатите од првите две светски војни, не чека тешко, дури многу тешко време.

Во меѓувреме, Ангела Меркел ќе ја извршува својата задача и до Европа ќе см`кне неколку милиони Африканци и Азијати. Според извештајот на ОН објавен во јануари 2000 година во прегледот „Population division“ а под наслов „Замена на имиграцијата; решение за населението кое се намалува и старее“ (Immigration replacement: A solution to declining and aging population), до 2025 на Европа ќе и бидат потребни 159 милиони имигранти. Со оглед на состојбата во моментов и на тенденциите, во 2026 секој четврти Европјанин ќе биде со потекло од Африка или Азија.

Сега гледаме како на сила, не дозволувајќи да бидат регистрирани ниту да им бидат земени отисоци од прстите, координирано, илјадници мажи на возраст за регрутација влегуваат Европско копно. Ја памети ли некој заканата на ИСИС од февруари оваа година дека во Европа со бродови ќе прати 500.000 свои борци?

Со силата која и е дадена преку економската моќ стекната преку ограбување на малите европски народи, Меркел поплавата ќе ја пушти во Германија, а подоцна ќе им витка раце на Чешка, Полска, Словачка, Унгарија и други, да дозволат Африка и Азија да бидат накалемени и кај нив.

Во петокот Мартин Шулц изјави дека „земјите на Вишеградската четворка мораат да примат бегалци, милум или силум“. И што, дококолку жестокиот отпор на Полскиот народ контра замената на расите продолжи, НАТО ќе ја бомбардира Варшава?

Како што веќе рековме, Меркел е добитничка на наградата која го носи името на Ришард Куденхов-Келрги, творецот на „Паневропското движење“ и на новата расна теорија, според која Европјанинот на иднината нема да биде белец туку негроид сличен на античкиот Египтјанин. Но има уште. Канцеларката е лауреатка и на наградата на Карло Велики, која ја добива и Винстон Черчил, човекот кој логистички го помогна основањето на Паневропското движење, за што пари, околу 60.000 долари, дал Макс Варбург, член на банкарското семејство и шеф на Германската делегација на преговорите и во конструирањето на Версајскиот мировен договор. Договор кој, а со што се согласуваат сите историчари без оглед кој ги плаќа, ќе доведе до втората светска војна. Макс сигурно пријатно се изненадил кога видел дека како член на делегацијата на САД во Версај пристигна неговиот брат, Паул Варбург.

Черчил е доботник и на Нобеловата награда, не за мир, навистина не личеше да му ја дадат во таа област, па му ја дадоа за литература, за автобиографија.

Черчил и Варбург, Варбург и Черчил, каде што има човечко страдање вмешани се овие презимиња.

Инаку, наградата Карло Велики е востановена во 1950 година а прв добитник е, види врага, токму Ришард Каденхов-Калерги, човекот за кого денес не се знае речиси ништо и кога не би постоеле добри луѓе за да ги постават на интернет неговите книги во кои е прецизно напишано што не чека не би биле достапни никому.

За да биде се до крај јасно, наградата на Карло Велики ја добиле и: Вацлав Хавел, Доналд Туск, Тони Блер, Бил Клинтон, Хавиер Солана, Јункер, Ромпуј… Значи, се мој до мојега, борци за новиот свет.

Паневропската идеа е штетна за народите како што е штетна и секоја наднародна институција. Кога зборуваме за ЕУ, мислам дека веќе секој разбира дека Унијата е всушност најголемиот непријател на Европските народи.

На крај збор за вистинската војна и вистинските воини. На 27 август загина Реем Хасан, несекојдневен херој и патриотка која до последниот здив учествуваше во операцијата на сириската армија и на Хезболах „Тресење на земјата“. Телевизиска презентерка, сликарка и апсолвентка по филологија која, кога многумина нејзини воено-способни сонародници наместо да ја бранат земјата се одѕваа на поканата на Меркел за безплатен стан и социјална помош до крај живот, заедно со уште околу илјада „Лавици на народната одбрана“ со оружје му се спротивставија на агресорот довлечкан од сите континтенти.

Реем Хасан загина во битка со единиците на ИСИС опремени со тенкови, ракетни фрлачи и панцирни возила доставени преку Турција, и затоа за неа малку кој во Европа ќе слушне. Но нејзе и така тоа не би и било многу битно.

dragansto.wordpress.com

Livada.mk е концепт на портал/блог каде сите поединци или организации може да објавуваат свои колумни, анализи, отворени писма, искуства, патеписи, хроники, поезија, раскази, рецепти, да објават некој настан во најава или некое свое аматерско или професионално видео. Ги очекуваме вашите материјали преку овој линк за да ги објавиме.

(367)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Драган Стојановски

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени