23.11.2017.Ливадџија
| 15.08.2017. ЗДРАВА ХРАНА

Потребни состојки:

– 4 поголеми компири
– 100 гр. маслинки
– 2 домати
– 1 дл сок од домати
– две главици кромид
– сув зачин
– масло
– мал морков.

Подготовка:

 
 

На малку масло продинстајте го кромидот, додајте половина компир сечен на коцки, морковот и вода колку да го прекрие компирот. Динстајте додека компирот не се зготви. Со блендер направете кашеста смеса.

Остатокот од компирите со лушпата сварете ги. Исцедете ги и исечете ги на тенки кругови. Посолете ги. Ставете масло во тава за печење, додајте кромид исечен на кругови, ставете ред компири, па домат исечен на кругови или кришки. Преку нив прелијте ја кашата со компири и одозгора наредете ги маслинките. Печете на 200 степени, 30 минути.

Крв да ви се стори!

  
 

(48)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef
Livada.mk е концепт на портал/блог каде сите поединци или организации може да објавуваат свои колумни, анализи, отворени писма, искуства, патеписи, хроники, поезија, раскази, рецепти, да објават некој настан во најава или некое свое аматерско или професионално видео. Ги очекуваме вашите материјали преку овој линк за да ги објавиме.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени