Туристи што носат влечки или апостолки во Чинкве Тере ќе мора да платат парична казна

Туристите кои сакаат да ја  посетат италијанската област Чинкве Тере ова лето нема да смеат да шетаат во сандали, апостолки или влечки. На екипите за помош веќе им здодеа да им помогаат на туристите повредени по патеките што ги поврзуваат поранешните рибарски села по должина на брегот на североисточниот регион на Лигурија. Оваа година властите… Read More Туристи што носат влечки или апостолки во Чинкве Тере ќе мора да платат парична казна

Син сведочеше против мајката антиваксер пред американскиот Конгрес

Тинејџерот Итан Линдебергер повика на борба против лажните информации за вакцините пред Конгресот на САД, каде сведочеше за своето детство со мајка антиваксер. Тој успеал да се вакцинира откако побарал помош на интернет. Линденбергер, 18 години, од американската сојузна држава Охајо, раскажуваше пред Конгресот како успеал да се вакцинира и покрај противењето на неговата мајка. „Израснав со… Read More Син сведочеше против мајката антиваксер пред американскиот Конгрес

Видео кое го запали Балканот: Хрватски професор со детски хор ја изведе „Боемска рапсодија“

Вараждинскиот професор во музичко училиште Томислав Цвртила со Детскиот хор ја извел „Боемска рапсодија“ на бендот „Квин“ на концерт. Но, тоа не би било ништо необично доколку притоа не се маскирал во Фреди Меркјури. Со тоа уште повеќе ја доловил атмосферата на својот проштален концерт. Снимката од настапот на хрватскиот професор стана хит на социјалните… Read More Видео кое го запали Балканот: Хрватски професор со детски хор ја изведе „Боемска рапсодија“

„Бугати“ го направи најскапиот автомобил – чини 11 милиони евра

Францускиот производител на суперавтомобили, „Бугати“, ги засили своите напори да го привлече вниманието на оние што не жалат пари за скапи автомобили. La Voiture Noire (Црн автомобил), специјален хиперавтомобил беше претставен на саемот во Женева и веќе е продаден на неименуван купувач за 11 милиони евра. Претседателот на „Бугати“, Стефан Винкелман, рече дека автомобилот комбинира… Read More „Бугати“ го направи најскапиот автомобил – чини 11 милиони евра

Кинески археолози го пронајдоа „еликсирот на бесмртноста“ стар 2.000 години

Во стар бронзен ќуп кинески археолози ја пронајдоа мистериозната течност, односно „еликсирот на бесмртноста“, кој се споменува во старите кинески текстови, пишува „Science Alert“. Чудната жолтеникава течност истражувачите ја откриле кон крајот на минатата година во текот на ископувањата во кинеската провинција Хенан, но дури подоцна сфатиле дека се работи за напитокот за кој древните… Read More Кинески археолози го пронајдоа „еликсирот на бесмртноста“ стар 2.000 години

Како да ја вклучите новата Viber функција и на кои уреди?

Viber официјално на 5. март ја објави надградбата на Viber, во која освен усовршените претходни промени и новиот изглед, апликацијата на Android уредите нуди и Dark Mode (темен режим) на интерфејсот. Оваа опција им е достапна на сите Android уреди, односно Viber корисници на Android апликацијата, која е ажурирана на верзијата Viber v10.2.0. Dark mode моментно… Read More Како да ја вклучите новата Viber функција и на кои уреди?

Загадениот воздух е нарушување на човековите права

Загадувањето на воздухот предизвикува предвремена смрт на 7 милиони луѓе секоја година, вклучително и на околу 600 илјади деца. За да ги принудат владите на акција, ОН го прогласуваат чистиот воздух за човеково право. Загадувањето на воздухот долго важеше за здравствен и еколошки проблем, но сега на него треба да се гледа и како на нарушување на… Read More Загадениот воздух е нарушување на човековите права

Како функционира Роршаховиот тест со мастило?

Кое е потеклото на Роршаховиот тест и како функционира? Во најновото видео на TED-Ed е објаснето како психолозите ја користат оваа алатка за тестирање на менталното здравје на одредена личност. Што гледате, чудовиште, пеперутка, мечки? Роршаховиот тест е еден од највлијателните тестови за дијагностика на длабинските слоеви на личноста. Конструиран е од швајцарскиот психијатар Херман… Read More Како функционира Роршаховиот тест со мастило?

Тивок, но жесток убиец: Ракот на дебело црево прво ги покажува овие 6 симптоми

Губењето тежина без диета или голем стрес се причини за што поитна посета на лекар Ракот на дебело црево е еден од најчестите убијци на модерното време. Ако мислите дека станува збор за болест што ги погодува само постарите луѓе, се лажете. Сè почесто, млади луѓе во 20-тите и 30-тите години заболуваа од овој вид… Read More Тивок, но жесток убиец: Ракот на дебело црево прво ги покажува овие 6 симптоми

Најлош крадец на сите времиња: Сам себе се затвори!

Кога се пишува за крадци обично им се признава умешноста во работата, колку и тоа да е лошо дело.  Но, овој крадец е од оние другите – неспособните својата идеја да ја истуркаат до крај. Имено, тој влегол во продавница и на продавачките им рекол да излезат, веројатно мислејќи дека на тој начин кога ќе… Read More Најлош крадец на сите времиња: Сам себе се затвори!