Колку е здрав ајварот – сè за зимницата, дали дебели и колку витамини има

Дали некогаш сте размислувале кои се предностите на киселата зелка, пиперките, доматите и другите намирници кои термички се обработуваат и се консумираат како зимница, во однос на свежите? Ајварот речиси и да нема калории, па така со него не може да претерате! Нема ни некоја нутритивна вредност, затоа што се прави од печени или барени… Read More Колку е здрав ајварот – сè за зимницата, дали дебели и колку витамини има

Кочанска пита со спанаќ

Оваа пита е полн погодок и како предјадење и како главно јадење, а подеднакво е вкусна и ладна и топла. Ако го сакате спанаќот, прочитајте го рецептот и применете го во вашата кујна. Состојки: Околу 700 г спанаќ или повеќе 250 г млад кромид (или обичен) 2-3 гранчиња нане 50 г путер 250 г фета… Read More Кочанска пита со спанаќ

Му ветила дека орално ќе го задоволи, па му го пресекла пенисот

Бренда Баратини од Аргентина е осудена на 12 години затвор, затоа што со ножици му го отсекла пенисот на својот дечко Серџо Фернандез. Бренда веднаш била уапсена по нападот и била обвинета за обид за убиство, пренесува „Дејли Мејл“. Таа го признала делото и нападот врз дечкото, но изјавила дека не ѝ била намерата да… Read More Му ветила дека орално ќе го задоволи, па му го пресекла пенисот

Велосипедски скок на скијачка скокалница?! Обидот за рушење на светски рекорд заврши брутално!

Германскиот планински велосипедист, Јоханес Фишбах, неколку години сонувал да го направи најголемиот скок на светот со планински велосипед. Фишбах се обиде да скокне од скијачка скокалница висока 140 метри, за да го собори светскиот рекорд, но неговиот обид беше неуспешен и со прилично жестока завршница. За среќа, тој на крајот застана на своите нога. (62)… Read More Велосипедски скок на скијачка скокалница?! Обидот за рушење на светски рекорд заврши брутално!

Германка се преселила во Бугарија бидејќи не можела да преживее од пензијата

После целиот работен век во Германија, Петра Каленбах (65) од Хамбург одлучила да се пресели во Бугарија бидејќи не можела да живее од пензијата во својата родна земја. За Петра Каленбах зборува документарниот филм „Бугарски сон“ на босанскиот режисер и продуцент Срѓан Шаренац, кој приказната за Петра ја раскажа за „Дојче веле“. Според него, Петра… Read More Германка се преселила во Бугарија бидејќи не можела да преживее од пензијата

„Кока-Кола“ ќе плати казна поради хомосексуална реклама во Унгарија

Компанијата „Кока-Кола“ ќе мора да плати казна од 1.500 евра во Унгарија поради ширење хомосексуална пропаганда и штетно влијание врз младите. Ова е епилог од скандалот што во август доби национални размери, а за сè е виновна рекламната кампања со наслов #Love што „Кока-Кола“ ја лансира во текот на последното издание на музичкиот фестивал „Зигет“,… Read More „Кока-Кола“ ќе плати казна поради хомосексуална реклама во Унгарија

Најголемата отровница на светот пронајдена во канализација, седуммина одвај се избориле со неа

Тајландски работници одвај извлекле четири метри долга кралска кобра од канализација. Целата акција не била воопшто наивна и траела подолго од еден час, а од друштвото за заштита на животните велат дека толку голем примерок досега не фатиле. Кобрата, инаку најголема змија отровница на светот, се завлекла во канализацијата каде не би можела ни да… Read More Најголемата отровница на светот пронајдена во канализација, седуммина одвај се избориле со неа

Најчестите симптоми на полицистични јајници

Синдромот на полицистични јајници се карактеризира со јајници со бројни цисти, а симптомите честопати не се препознаваат или погрешно се припишуваат на стресот. Поради ова, многу жени дури и не знаат дека страдаат од овој синдром. Полицистичните јајници се опишуваат како тивка болест затоа што честопати не ги ни забележуваме симптомите. Поради ова, многу жени… Read More Најчестите симптоми на полицистични јајници

Браво за овие наши хероини кои се „расоблекоа“ да ни пренесат нешто многу важно!

Шест преубави, смели и успешни девојки од нашето соседство се „расоблекоа“ за кампањата „Погледни зад градникот“ која има цел превенција и информираност – жените да го надминат стравот од неубавите предизвици на животот. Браво девојки! Инспирирајте се од нивната смелост и силни пораки и погледнете си, и вие, зад градникот. -Јас сум Александра Илиева, по… Read More Браво за овие наши хероини кои се „расоблекоа“ да ни пренесат нешто многу важно!

Здравствени придобивки од модриот патлиџан

Со јајцевидна форма и темновиолетова боја, модриот патлиџан нуди голем број здравствени придобивки за вашето здравје. Тој има малку калории и богат е со нутриенти. Факти за модриот патлиџан * Го има во различни форми и големини * Го штити срцевото здравје * Состојката со која е богат – насунин, го подобрува протокот на крвта… Read More Здравствени придобивки од модриот патлиџан