Што најмногу нервира кај “македонскиот шеф” од работа?

Денес е тешко да се најде работа, добар работник и секако – добар шеф. За ова последното се чини дека конкуренцијата е најголема, со оглед на фактот што на сите нам ни е добро познат синдромот наречен „македонски шеф“. Што најмногу не нервира кај шефот од работа?! Кога станал на лева нога Се успал, задоцнил,… Read More Што најмногу нервира кај “македонскиот шеф” од работа?

Овој живее за да умре

Селските власти имаат проблем со Милен бидејќи тие се тројца во фамилија а тој чува седум парцели за четири гробни места. Четвртиот гроб е резервиран за жена му. Само што Милен не е женет. Најјакиот коментар: (75) 00

Колку богат бил Хитлер и од каде потекнува неговото богатство?

Знаевте ли дека Хитлер бил еден од најбогатите луѓе во негово време? И тоа не поради богатството што го крадел во деновите на неговото владеење. Откако ја објавил „Мојата борба“, Хитлер успеал да продаде 9.000 примероци во првата година. Ова не му донело некоја голема заработка, но како што напреднувал во Нацистичката партија, луѓето почнале да го препознаваат како… Read More Колку богат бил Хитлер и од каде потекнува неговото богатство?

Универзално тесто – Рецепт за кифли, мекици, погачи, пити

Направете универзално тесто со две јајца. СОСТОЈКИ: 2 јајца 1 лажиче шеќер 1 лажиче сол 500 мл. млеко 3 лажици кисело млеко 3 лжици масло 1 кесе прашок за пециво 20 гр. квасец 1 кг. брашно ПОДГОТОВКА: Растворете го квасецот со шеќер и 200 милилитри млако млеко и оставете на топло да се активира. Ставете… Read More Универзално тесто – Рецепт за кифли, мекици, погачи, пити

Диета според конституцијата на вашето тело

Јаболка, круша или песочен часовник? Секоја жена спаѓа во една од овие категории, а според тоа би требало да си ја одреди и идеалната исхрана: онаа која ќе ја засити, а притоа нема да ја здебели. Секој од нас има различен облик на телото, но познато е дека конституцијата во повеќето случаи ја наследуваме од… Read More Диета според конституцијата на вашето тело

Продаден најскапиот часовник во светот за 31 милион долари

Рачниот часовник на познатиот швајцарски произведувач „Патек Филип“ беше продаден на аукција за рекордни 31 милиони долари. Тоа е најскапиот рачен часовник на аукција досега. Часовникот, наречен „grandmaster 6300А“, б9п дизајниран со цел да биде продаден на аукција за добротворна организација што се одржа во Женева минатата недела. Аукцијата беше многу посетена, а голем број… Read More Продаден најскапиот часовник во светот за 31 милион долари

Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

Морган Гијо од францускиот град Нант купила куќа за едно евро во градот Музомели на Сицилија. Оваа куќа ја земале со цел да им биде „втор дом“, и не губеле време, веднаш почнале да ги реновираат 50-те квадрати простор. „Ни остана само уште бањата за реновирање, а бидејќи сме уметнички типови и занаетчии, сами ги… Read More Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

Дневен хороскоп за петок (15. ноември 2019)

ОВЕН Работa: Обврските кои ги имате пред себе, ќе ги завршите многу брзо и лесно, со вистинска организација на работите. Љубов: Поволен ден за флерт е пред вас. Ве очекува позитивна атмосфера кога е во прашање работното поле. Здравје: Немате проблеми. БИК Работа: Очекувајте добра комуникација со соработниците. Заедно одите кон заедничките цели. Љубов: Чувствата… Read More Дневен хороскоп за петок (15. ноември 2019)

Жена загинала додека правела торта, се задушила пред очите на синот

Жена (58) од Франција загина вчера пред очите на својот син (15) во бизарна несреќа додека подготвувала торта. Нејзе марамата (шалот) и се заплеткала во блендерот и се удавила во кујната во нејзиниот дом во Сент Етјен, пишува „Ле Прогрес“. Тинејџерот повикал итна помош кои му рекле да го исклучи апаратот од струја и да… Read More Жена загинала додека правела торта, се задушила пред очите на синот

Најстар и проверен рецепт за реума и болки во зглобови и коски

Освен овој лек за реума, издвоивме уште неколку рецепти со рузмарин за лекување на различни тегоби. Рецептите можете да ги прочитате подолу во текстот. Рузмаринот е антиоксиданс кој се покажал како многу делотворен во лекувањето на лица кои биле изложени на радијација. Со употреба на рузмаринот, се спречува таложењето на отровите. Имено, оваа билка ја… Read More Најстар и проверен рецепт за реума и болки во зглобови и коски