Gibonni на All You Need Is Love Festival

Датум: 23.12.2018 Место: Скопје Локација: ВИП Арена Почеток: 21:00 Цена: 700 – 2000 мкд A ЗА КРАЈ НА 2018: GIBONNI ВО СКОПЈЕ КАКО ХЕДЛАЈНЕР НА ALL YOU NEED IS LOVE FESTIVAL! За да авалонскава година заврши како што треба, со навистина огромен ќеиф ви најавуваме: најголемата музичка актуелна регионална ѕвезда GIBONNI ќе биде хедлајнер на… Read More Gibonni на All You Need Is Love Festival

Taksirat Festival #20

Датум: 08.12.2018 Место: Скопје Локација: Арена Борис Трајковски Почеток: 19:00 Цена: 500 мкд Главната вечер и финалната прослава на јубилејната 20-ка на ТАКСИРАТ ги има првите потврдени гости: ? Pendulum DJ set, ? Mando Diao, ? Therapy?, ? Smut, ? RAHZEL заедно со ? the X-Ecutioners, ? Nouvelle Vague, ? TRAP DA FUCK UP, ?… Read More Taksirat Festival #20

Skopje Wine Salon

Датум: 30.11.2018 – 01.12.2018 Место: Скопје Локација: Хотел Мериот Почеток: 14:00 Цена: Бесплатен влез Skopje Wine Salon 2018 is an international wine event occurring once a year that brings together Macedonian, Balkan and foreign wineries in one place. Many master classes, wine tastings and lectures by well-known somelilers, wine judges, professors and brand ambassadors are… Read More Skopje Wine Salon

Skopje Design Week 2018

Датум: 21.11.2018 – 25.11.2018 Место: Скопје Локација: Public room Почеток: 21:50 Цена: Слободен влез Ве покануваме на 8то издание на Неделата на дизајн во Скопје! Повелете на изложби! Концерти! Дегустација на пијалоци и храна! Презентации на дизајнери од Германија! Работилници за деца и возрасни! Дружење за сите генерации, во Јавна Соба и Лукс, од 21.… Read More Skopje Design Week 2018

Златно Славејче 2018

Датум: 16.11.2018 – 19.11.2018 Место: Скопје Локација: Македонска Филхармонија Почеток: 11:00 Цена: 250 мкд Почитувани деца и родители, Оваа година 48-то издание на најочекуваниот детски фестивал во Македонија “Златно Славејче” ќе се одржи на: 16, 17, 18 и 19 Ноември 2018 во салата на Македонска Филхармонија, сите претстави се со почеток од 11:00, 13:00 и… Read More Златно Славејче 2018

Клеопатра – балетски спектакл

Датум: 14.11.2018 Место: Скопје Локација: МОБ Почеток: 20:00 Цена: 400 мкд КЛЕОПАТРА – балетски спектакл 14.11.2018 – 20.00 ч. Kореограф: Василиј Медведев (Русија) Музика: Нериjа Цепаите Голдберг (Литванија) Диригент: Бисера Чадловска Сценограф и костимограф: Павол Јураш (Словачка) Либрето: Јана Темиз (Турција) Асистент кореограф: Станислав Фечо (Чешка) Концерт мајстор: Климент Тодороски Репетитори: Горан Божинов, Лора Тарчуговска… Read More Клеопатра – балетски спектакл

Востание фестивал 4 / Vostanie festival 4

Датум: 14.12.2018 Место: Скопје Локација: МКЦ Почеток: 18:30 Цена: 350 – 450 мкд ВОСТАНИЕ ФЕСТИВАЛ 4 BORN FROM PAIN (Европски хардкор легенди) VIOLENT CHAPTER (Белград, Србија) ФЛУКС (Скопје) YOU (Скопје) AGAINST THEM ALL (Битола) TRIGGERED (Куманово) 14-ти Декември (петок) / МКЦ Скопје Врати 18:30, почеток 19:00 часот Билети во предпродажба на билетара во МКЦ по… Read More Востание фестивал 4 / Vostanie festival 4

Промоција на нов албум од Тоше Проески – “Secret Place”!

Датум: 02.11.2018 Место: Скопје Локација: СЦ Борис Трајковски Почеток: 20:00 Цена: 250 – 800 мкд На концертот ќе биде промовиран и албумот „Secret Place“ со нови, досега необјавени песни од Тоше Проески. „Материјалот се работеше во студиото на познатиот англиски продуцент Енди Рајт, автор на хитовите од претходниот англиски албум на Тоше – ’The Hardest… Read More Промоција на нов албум од Тоше Проески – “Secret Place”!

Desonanz Festival 2018

Датум: 31.10.2018 – 04.11.2018 Место: Скопје Локација: Почеток: 18:00 Цена: 200 – 1.200 мкд Desonanz Festival 2018 – 10 Year Edition Квалитет и Контекст. Современата музика ја достигна сингуларноста, точка во која сите жанрови, сите инструменти и сите звуци сочинуваат една Музика. Кога аналогното станува дигитално, електронското станува акустично, кога панкот е диско, класичната музика… Read More Desonanz Festival 2018

Балет на мраз “Заспаната убавица“

Датум: 01.12.2018 Место: Скопје Локација: МОБ Почеток: 19:00 Цена: 1.500 – 3.700 мкд Традиционално и оваа година Државниот балет на мраз од Санкт Петербург во Скопје! На 1. декември, на сцената на Македонската Опера и Балет, Државниот балет на мраз од Санкт Петербург доаѓа повторно, овојпат со изведба на претставата „Заспаната Убавица“ од Петар И.… Read More Балет на мраз “Заспаната убавица“