Breaking Bad филмот “Ел Камино” најавува многу кратко издание на кино

Нетфликс објави дека spin off филмот на популарната серија „Breaking Bad“, „Ел Камино“ ќе има многу кратко кино издание. Спин-оф филмот, со кој Арон Пол ќе ја повтори улогата на Џеси Пинкман, ќе се прикажува во ограничен број на кина за само три дена помеѓу 11 и 13 октомври. Арно ама, филмот ќе биде достапен… Read More Breaking Bad филмот “Ел Камино” најавува многу кратко издание на кино

Кинеската „молња“ побрза од јапонскиот „куршум“: Најбрзиот воз ќе вози со 600 километри на час

Кина го претстави прототипот на најбрзиот воз на светот, таканаречениот „маглев“. Ќе може да рзвива брзина до 600 километри на час, а првите патници ќе ги прими во 2021 година, пренесуваат светски медиуми. Прототипот на ултра-брзиот воз е долг 53 метри, а го развива кинеската државна железничка компанија ЦРРЦ. Кинескиот воз ќе биде побрз од… Read More Кинеската „молња“ побрза од јапонскиот „куршум“: Најбрзиот воз ќе вози со 600 километри на час

Земањето парацетамол во текот на бременоста поврзано со хиперактивноста на децата

Жените кои земаат парацетамол за време на бременоста може да го зголемат ризикот нивните деца да станат хиперактивни. Истражувачите од Универзитетот во Бристол откриле поврзаност помеѓу внесот на парацетамол и хиперактивноста кај децата, при што момчињата имаат поголема веројатност да бидат позасегнати од девојчињата. Истражувачите ги анализирале податоците од истражувањето кое започнало во Бристол од… Read More Земањето парацетамол во текот на бременоста поврзано со хиперактивноста на децата

Евентуална лабористичка влада во Велика Британија би можело да значи декриминализација на сите дроги

Евентуална Лабуристичка влада во Велика Британија, би можела да размисли за декриминализација на сите нелегални дроги доколку тоа го препорача кралска комисија. „Нема ништо поважно од зачувувањето на животот на нашите граѓани“, изјави Дајан Абот, високо позиционирана кај лабористичката партија, за „Сандеј тајмс“. „Нашиот сегашен пристап кон дрогата едноставно не го прави тоа“. Таа вели… Read More Евентуална лабористичка влада во Велика Британија би можело да значи декриминализација на сите дроги

Науката докажа: луѓето се сè поглупави

Во текот на изминатиот век, секоја генерација растеше во поинтелигентни луѓе отколку нивните родители. На стандардни тестови за интелигенција, кои децата ги полагаа во повеќето земји од развиениот свет, на секои неколку години просекот се движеше нагоре. Она што беше просечно IQ во 1950 година е далеку под просекот измерен, на пример, во 1980 година.… Read More Науката докажа: луѓето се сè поглупави

Facebook знае и кога имате секс, внимавајте со апликациите

Privacy International неодамна спроведе истражување во кое ги опфати апликациите за следење на менструалниот циклус, а резултатите вознемирија многу корисници. Откриено е дека некои од апликациите поврзани со Facebook ги споделуваат и интимните податоци на корисниците, вклучувајќи ги нивните сексуални навики. На тој начин, Facebook располага со информации за тоа каква контрацепција користите, кога овулирате,… Read More Facebook знае и кога имате секс, внимавајте со апликациите

Слеп инженер дизарнираше smart стап за слепи што се поврзува со Google Maps

Во многу случаи, аспектите на модерниот живот што нè опкружува е дизајниран да функционира преку умот на оној што го креирал. Ако архитектот нема проблем да се искачи по скали или да чита знаци, нивните стандарди и идеи веројатно ќе бидат отсликани во она што го креира без оглед дали тоа го знае или не.… Read More Слеп инженер дизарнираше smart стап за слепи што се поврзува со Google Maps

Гугл: Хакирани веб страни го години ги хакираат IPhone-ите на корисниците

Во она што може да се опише како еден од најголемите напади против корисниците на iPhone откако е излезена оваа скапа играчка, истражувачите од Google велат дека откриле серија хакирани веб-страници што испорачувале напади дизајнирани за хакирање на iPhone. Веб страниците ги доставуваа своите малициозни напади неселективно, биле посетувани илјадници пати неделно и биле оперативни… Read More Гугл: Хакирани веб страни го години ги хакираат IPhone-ите на корисниците

Ретко населен регион во Италија нуди 25.000 евра за да се доселите

Ретко населен регион во јужна Италија им нуди на новодојденците 700 € месечно во рок од три години ако живеат во едно од неговите села. Сепак, има неколку услови: селото мора да има помалку од 2.000 жители, а новодојденецот мора да вети дека ќе отвори бизнис. „Доколку понудовме само финансирање, тоа ќе беше уште еден… Read More Ретко населен регион во Италија нуди 25.000 евра за да се доселите

Тажен сопственик за 35.000 долари клонирал веќе умрена мачка! Се препородил, повторно си игра со своето милениче

Кинез добил веродостојна копија на умрената мачка. Седум месеци откако умрела мачката на Хуанг Ју, Гарлик, ѝ бил подарен уште еден живот. Новиот Гарлик го создала кинеската фирма Синоген со седиште во Пекинг, а на свет дошол на 21-ви јули, како прва клонирана мачка. Оваа компанија веќе успеала да клонира кучиња, што чинат околу 53.000… Read More Тажен сопственик за 35.000 долари клонирал веќе умрена мачка! Се препородил, повторно си игра со своето милениче