Честичките од загадениот воздух за првпат поврзани со ракот на мозокот

Новите истражувања за првпат ги поврзаа наночестичките од загадениот воздух со карциномот на мозокот, пишува „Гардијан“. Предходните истражувања покажаа дека наночестичките можат да бидат носители на канцерогени хемикалии и како такви можат да влезат во човечкиот мозок. Ултра ситните честички (UFP) произведени со согорување на гориво, особено кај дизел возилата и зголемената изложеност на загадување,… Read More Честичките од загадениот воздух за првпат поврзани со ракот на мозокот

Од хектар може да заработите и до 12.000 евра – билка која е дар од Бога

Цена на килограм од ова овошје, кое се одгледува и на плантажи достигнува и до 900 денари, а литар од сокот двоструко повеќе. Ова овошје носи добра заработка. Садниците аронија достигнуваат полн род во осмата година, даваат 10 килограми по грмушка, а моменталната цена е едно евро за килограм. Според некои проценки може да донесе приход и… Read More Од хектар може да заработите и до 12.000 евра – билка која е дар од Бога

Првиот вселенски хотел би можел да ги отвори своите врати до 2025 година

Дали планирате патување до орбитирачки вселенски хотел до 2025 година? Доколку одговорот е да, тогаш треба да знаете дека за 6 години околу Земјата може да кружи првиот вселенски хотел, односно најголемата вселенска структура некогаш направена од човекот. Вакви планови има фондацијата „Гејтвеј“, приватна компанија која веќе делумно ги изработи плановите и дизајнот на „Вон… Read More Првиот вселенски хотел би можел да ги отвори своите врати до 2025 година

Боли… цената: Пуштен во продажба најскапиот лек, изнесува 2,1 милион долари

Американската агенција за лекови одобри пуштање во промет на лекот “Zolgensma” на швајцарската фармацевтска компанија “Novartis” во мај оваа година, чија една доза изнесува 2,1 милион долари. Лекот се зема еднократко, а поради високата цена е прогласен за најскапо медицинско средство на светот. Новиот лек за спинална мускулна атрофија “Zolgensma” стана важен двигател на значително… Read More Боли… цената: Пуштен во продажба најскапиот лек, изнесува 2,1 милион долари

Кина со закон забранува ноќно играње онлајн игри

Кина најави ограничувања за малолетници кои ноќе играат онлајн игри , со цел да се намали бројот на зависници од видео игри. Официјалните владини упатства ќе се применуваат за сите платформи за игри преку интернет, особено Tencent, кинеска компанија за социјално вмрежување и видео игри. Според новите правила, на играчите до 18 години ќе им… Read More Кина со закон забранува ноќно играње онлајн игри

Рускиот панцир е отпорен на американската муниција, американската војска мора да го менува калибарот

Американската војска планира да ја опреми новата генерација на стрелачко оружје со муниција со калибар 6,8 милиметри, за да може да го пробијат новиот вид панцир кој го имаат Русија и Кина, пренесува Попјулар меканикс. Новата муниција ќе ги замени куршумите со калибар 5,56 милиметри, кои се наменети за јуришната пушка М-16. Се истакнува дека тоа… Read More Рускиот панцир е отпорен на американската муниција, американската војска мора да го менува калибарот

До сега невидено: Подводна винарија во Хрватска

Дали некогаш сте помислиле дека сакате толку многу вино што без размислување би се нурнете во морското дно за да стигнете до него? Ако негувате љубов за авантура, ќе бидете многу заинтересирани за овој напис. Хрватската винарија „Едиво“ ги прави своите вина навистина посебни и уникатни, благодарение на Јадранското Море и некои старомодни методи –… Read More До сега невидено: Подводна винарија во Хрватска

Фотографии што го покажуваат шармот на мажите од минатиот век

Често се зборува за убавината и стандардите за убавина во минатото, но најчесто фокусот е врз жените. Ретко кога имаме можност да видиме како изгледале атрактивните мажи од минатото. Но, благодарение на интернетот, можеме да видиме како изгледале нечии татковци, дедовци, прадедовци… А, овие фотографии, подобро го опишуваат нивниот шарм од кој било збор: „Дедо ми, еден… Read More Фотографии што го покажуваат шармот на мажите од минатиот век

Куќа направена со 3Д-печатач може да издржи ураган и земјотрес

Иднината на домувањето во голем дел се состои во монтажни куќи. Тие се сѐ попопуларни бидејќи, пред сѐ, се релативно поевтини во споредба со стандардните бетонски зданија. Со забрзаниот развој на градежната технологија, сега може и со 3Д-печатење да се изгради цела куќа за релативно кусо време. Таков е новиот проект на Хаус.ме – самоодржлива… Read More Куќа направена со 3Д-печатач може да издржи ураган и земјотрес

Подгответе се: најмалата планета во Сончевиот Систем ќе понуди спектакуларна глетка на 11 ноември

Последниот пат кога Меркур им позирал на астрофотографите пред Сонцето бил во мај 2016 година. На 11 ноември Меркур, најмалата планета во Сончевиот Систем, ќе премине пред Сончевиот диск во долг петчасовен премин. Тоа ќе се случи рано попладне и ќе продолжи до залезот, прецизираат астрономите. Таканаречениот „пасаж“ на Меркур бил видлив од Земјата околу… Read More Подгответе се: најмалата планета во Сончевиот Систем ќе понуди спектакуларна глетка на 11 ноември