MWC: Му вградија микрочип под кожа додека беше на сцена

Овогодинешното издание на Mobile World Congress (MWC) е вистинска атракција за љубителите на технологијата, а изгледа дека инженерите се имаат надминато себеси кога се во прашање новите достигнувања во технолошката еволуција. На еден човек, кој беше качен на сцената, му беше вграден чип под кожата, додека другиот кој веќе ја помина оваа процедура демонстрираше како… Read More MWC: Му вградија микрочип под кожа додека беше на сцена

Запознајте ги сестрите Фокс, девојките кои зборуваа со мртвите луѓе

Кејт Фокс, Лиа Фокс и Маргарет (Меги) Фокс беа три сестри кои одиграа важна улога во ширењето на спиритизмот. Градот Лилидејл е познат како мека на американските спиритисти, кои ја изградиле својата колонија околу проколнатата куќа на сестрите Фокс. Приказната за овие необични сестри започна кога членовите на семејството Фокс почнаа да слушаат звуци во… Read More Запознајте ги сестрите Фокс, девојките кои зборуваа со мртвите луѓе

Исчезнала во вселената! Оваа тајна Русија ја крие со децении: Протекоа морничави снимки од ракетата и нејзините последни зборови

Иако се шпекулира дека Русите ги чуваат снимките од голем број на „изгубени“ астронаути во вселената, тие тоа го демантираат. Несреќата која што се случила уште на самите почетоци на вселенската трка помеѓу САД и СССР, се уште е мистерија за која нема конкретно објаснување. Сите најмногу се сеќаваат на успешната мисија на Американците и… Read More Исчезнала во вселената! Оваа тајна Русија ја крие со децении: Протекоа морничави снимки од ракетата и нејзините последни зборови

Може да ве најдат за минута: На овој начин можете да најдете било која куќа и улица – било каде во светот

На интернет се појави сајт на кој, за само неколку секунди, можете да ја пронајдете било која куќа во било која улица на планетата. Потребно е само да ја внесете адресата (улицата, бројот на куќата или зградата и градот) што ве интересира и тоа е тоа! Исто така, можете да направите виртуелна прошетка низ улицата,… Read More Може да ве најдат за минута: На овој начин можете да најдете било која куќа и улица – било каде во светот

Заштита од педофили: YouTube воведува забрана на коментирање детски видеа

YouTube најави дека наскоро ќе забрани коментирање на сите видео содржини на кои се појавуваат деца и малолетници, со цел подобро да се заштитат децата и семејствата од педофили. Неколку брендови престанаа да се рекламираат на YouTube откако открија дека на видео снимки со деца, педофили оставаат пораки и ги врбуваат децата. Претходно YouTube оневозможи… Read More Заштита од педофили: YouTube воведува забрана на коментирање детски видеа

Серијата „Беверли Хилс“ се враќа на малите екрани со оригиналната постава

Оригиналната актерска постава од култната тинејџерска серија „Беверли Хилс 90210“ се враќа на малите екрани, пренесува Variety. Џејсон Присли, Џени Гарт, Јан Зиринг, Габриеле Картерис, Брајан Остин Грин и Тори Спелинг ќе ги гледаме во нови шест епизоди од „Beverly Hills 90210“. Од оригиналната постава ќе отсуствува само Лук Пери кој го играше ликот на Дилан МекКеј, кој го откажа своето учество во новите… Read More Серијата „Беверли Хилс“ се враќа на малите екрани со оригиналната постава

Redmi Note 7 Pro пристигна со 48MP камера и 128GB простор за складирање

Како што беше и најавено, оваа недела официјално е претставен Redmi Note 7 Pro. Индија е нов светски популарен пазар за бројните производители на телефони, па по претставувањето на Galaxy A10 моделот, и Redmi одлучи во Индија да го официјализира Note 7 Pro. Redmi Note 7 Pro пристигнува со сите очекувани карактеристики, кои беа тема… Read More Redmi Note 7 Pro пристигна со 48MP камера и 128GB простор за складирање

Продажбата на дресови доволно говори што значи Роналдо за Јувентус

Доаѓањето на Кристијано Роналдо во Јувентус на клубот му донесе голема заработувачка. Кристијано Роналдо е ѕвезда на светско ниво, има голем број на фанови, па интересот за португалскиот фудбалер му носи голема добивка на Јувентус. Продажбата на дресови и останатите обележја од доаѓањето на Роналдо значително пораснала. Само во последните шест месеци Јувентус заработил 26,52… Read More Продажбата на дресови доволно говори што значи Роналдо за Јувентус

САД забрани транспортирање на литиум-јонски батерии на патничките авиони

Потенцијалните проблеми кои се поврзани со литиум-јонските батерии ни се познати на повеќето веќе подолго време. Тука се и неколку познати случувања кои направија да оваа „опасност“ биде масовно позната. Во основа, се работи за можноста за дестабилизирање на батериите по што може да дојде до нивно запалување и експлозија. Ова е нешто што сигурно… Read More САД забрани транспортирање на литиум-јонски батерии на патничките авиони

Брзата храна причина за некои ментални болести

Научници од Универзитетот Лома Линда (САД) пронашле врска помеѓу консумирањето нездрава храна и менталните пореметувања, а дел од истражувањето е објавено на сајтот „Медикал експрес“. Во текот на експериментот научниците анализирале податоци добиени од повеќе од 240.000 телефонски анкети кои биле спроведени помеѓу 2005 и 2015 година во рамките на повеќегодишното истражување на здравствената состојба… Read More Брзата храна причина за некои ментални болести