Тивок, но жесток убиец: Ракот на дебело црево прво ги покажува овие 6 симптоми

Губењето тежина без диета или голем стрес се причини за што поитна посета на лекар Ракот на дебело црево е еден од најчестите убијци на модерното време. Ако мислите дека станува збор за болест што ги погодува само постарите луѓе, се лажете. Сè почесто, млади луѓе во 20-тите и 30-тите години заболуваа од овој вид… Read More Тивок, но жесток убиец: Ракот на дебело црево прво ги покажува овие 6 симптоми

Што треба да избегнувате до 28-ми март според вашиот хороскопски знак?

Три или четири пати во годината, планетата Меркур изгледа како да се движи наназад на небото и ова трае околу 3 недели. Овој феномен е познат како ретрограден Меркур. На 5-ти март, Меркур започна со неговото ретроградно движење и ова ќе трае до 28-ми март. Што треба да избегнувате до 28-ми март според вашиот хороскопски… Read More Што треба да избегнувате до 28-ми март според вашиот хороскопски знак?

Станови на јапонски минималисти кои ќе ве натераат да сфатите колку непотребни работи чувате

Сега во станот на Фумио Сасаки има околу 200 предмети. Претходно неговиот дом бил натрупан со ѓубре и непотребни работи. Тој бил мрзлив, се жалел дека нема доволно пари и немал време за неговите хобија. Но сето ова се променило кога слушнал за минималистичкиот начин на живот. Воглавно, традиционалната јапонска култура е позната по едноставноста… Read More Станови на јапонски минималисти кои ќе ве натераат да сфатите колку непотребни работи чувате

Кои се најстрасните мажи во зодијакот?

Овие мажи важат за најстрасни меѓу другите хороскопски знаци. Ако вашиот партнер спаѓа во нив, бидете сигурни дека сите желби ќе ви бидат исполнети. Станува збор за мажите родени во знакот на Овен. За луѓето кои му значат, Овенот е подготвен да направи сѐ, не бира средства со кои ќе го постигне тоа и не… Read More Кои се најстрасните мажи во зодијакот?

Уште една обемна студија потврди: МРП вакцината не го зголемува ризикот од аутизам кај децата

Обемна студија, со која се опфатени над половина милион деца не пронајде врска помеѓу вакцинацијата против сипаници, заушки и рубеола и аутизмот. Данската студија, објавена денеска во списанието „Аналс оф Интрнал медисин“ ги опфати сите деца родени во таа земја во периодот помеѓу 1999 и 2010 година. Децата биле следени до крајот на август 2013 година. Истражувањето… Read More Уште една обемна студија потврди: МРП вакцината не го зголемува ризикот од аутизам кај децата

Трансплантацијата на матични клетки важна за лекување на ХИВ

Кај британски пациент заразен со ХИВ, по трансплантација на матични клетки, вирусот најверојатно исчезнал односно повеќе не е детектиран и човекот прекинал да зема лекови, објави медицинското списание „Нејчр“. Кај човекот познат како „Лондонски пациент“, ХИВ вирусот бил дијагностициран 2003 година. Девет години подоцна е откриено дека боледува од Хоџкинов лимфом. Матичните клетки за лекувањето ги добил… Read More Трансплантацијата на матични клетки важна за лекување на ХИВ

Зошто луѓето постари од 40 години треба да работат само 3 дена во неделата?

Сите сакаме продолжени викенди и паузи од работа подолги од сабота и недела. Но, како што експертите тврдат продолжените викенди може и треба да станат нормални за лицата постари од 40 години. Зошто на нив работната недела треба да им трае само 3 дена? За време на истражување во 2016-та година, во кое биле анализирани… Read More Зошто луѓето постари од 40 години треба да работат само 3 дена во неделата?

Неделен хороскоп од 4 до 11.3.2019

Риби 20.2.- 20.3. Љубов Ќе наоѓате љубов на секој чекор и секој ден. Нема да биде ништо потребно за да ја остварите. Вакви шанси ќе ве возбудат. Сепак, од другата страна ќе добивате критики. Занемарете ги. Кариера Можеби ќе ви се чини дека вашето знаење и стручност не се вреднувани како што треба. Сепак, во… Read More Неделен хороскоп од 4 до 11.3.2019

Неверојатно но вистинито: Можете да бидете алергични на вашиот партнер

Алергиите можат да бидат навистина непријатни, но што доколку сте алергични на вашиот партнер? Звучи неверојатно, дури и смешно, но сепак постојат луѓе кои се вљубени до уши, но сепак не можат да се ослободат од кивањето и солзите кога се во близина на нивниот партнер. Па, погледнете ги 5-те алергии кои не се ништо… Read More Неверојатно но вистинито: Можете да бидете алергични на вашиот партнер

Со вода или не? Дали знаете како се чистат шампињоните?

Шампињоните се неизбежен дел на многу деликатеси во кујната. Вкусни се и здрави, па поради тоа треба што почесто да ги конзумираме. Но, пред употреба, тие треба да се исчистат. Дали знаете како? Шампињоните, како и другите печурки, имаат сунѓереста структура и не се мијат со вода. За чистење на печурките, доволно е да ги… Read More Со вода или не? Дали знаете како се чистат шампињоните?