Туристи што носат влечки или апостолки во Чинкве Тере ќе мора да платат парична казна

Туристите кои сакаат да ја  посетат италијанската област Чинкве Тере ова лето нема да смеат да шетаат во сандали, апостолки или влечки. На екипите за помош веќе им здодеа да им помогаат на туристите повредени по патеките што ги поврзуваат поранешните рибарски села по должина на брегот на североисточниот регион на Лигурија. Оваа година властите… Read More Туристи што носат влечки или апостолки во Чинкве Тере ќе мора да платат парична казна

Син сведочеше против мајката антиваксер пред американскиот Конгрес

Тинејџерот Итан Линдебергер повика на борба против лажните информации за вакцините пред Конгресот на САД, каде сведочеше за своето детство со мајка антиваксер. Тој успеал да се вакцинира откако побарал помош на интернет. Линденбергер, 18 години, од американската сојузна држава Охајо, раскажуваше пред Конгресот како успеал да се вакцинира и покрај противењето на неговата мајка. „Израснав со… Read More Син сведочеше против мајката антиваксер пред американскиот Конгрес

„Бугати“ го направи најскапиот автомобил – чини 11 милиони евра

Францускиот производител на суперавтомобили, „Бугати“, ги засили своите напори да го привлече вниманието на оние што не жалат пари за скапи автомобили. La Voiture Noire (Црн автомобил), специјален хиперавтомобил беше претставен на саемот во Женева и веќе е продаден на неименуван купувач за 11 милиони евра. Претседателот на „Бугати“, Стефан Винкелман, рече дека автомобилот комбинира… Read More „Бугати“ го направи најскапиот автомобил – чини 11 милиони евра

Порно актерка прозвала фудбалер од Бундеслигата: “Умрев од смеа кога му го видов половиот орган”

Порно актерката и вебкам девојка Ајши Перверс ја запали германската јавноста со една исклучително интересна изјава. Додека во интервју за тамошните медиуми објаснувала како функционира нејзината професија – еротски настап пред веб камера, оваа провокативна бринета открила дека еден познат фудбалер од Бундеслигата, кој игра и за репрезентацијата, ѝ бил “клиент”. “Правев сѐ што бараше… Read More Порно актерка прозвала фудбалер од Бундеслигата: “Умрев од смеа кога му го видов половиот орган”

Кое е најопасното место во авионот?

И покрај истражувањата кои укажуваат на тоа дека летот со авион е најбезбедниот начин на патување, за жал ќе мораме да ве информираме дека не постои место во авионот кое е навистина „сигурно“. Барем не кога се бактериите во прашање. Не ви е потребно научно истражување за да знаете дека јавните тоалети, меѓу кои спаѓаат… Read More Кое е најопасното место во авионот?

Добитник на лото по пет месеци дошол по своите 1,5 милијарди долари

Добитник на американската лотарија „Мега милионс“ од сојузната држава Јужна Каролина, кој уште лани во октомври освоил над 1,5 милијарди долари, по пет месеци конечно се јавил да си ја земе наградата. Човекот претпочитал да остане анонимен, па надлежните во јавноста го именуваат само како „Јужнокаролинец”. Притоа, тој можел да бира дали наградата цела да… Read More Добитник на лото по пет месеци дошол по своите 1,5 милијарди долари

Во Русија пронајден дијамант од скоро 100 карати

Во руското наоѓалиште Јакутија неодамна е пронајден дијамант со вредност од скоро 100 карати, соопшти компанијата Alrosa. На 19-ти минатиот месец, во таа област е пронајден груб дијамант од 98,8 карати. Првиот повреден дијамант што е пронајден на ова наоѓалиште е на крајот на октомври минатата година, а имаше вредност од 51,49 карати. (82) 00

Јапонска компанија со есктра денови за одмор за оние кои не се пушачи

Јапонската компанија им дава на своите вработени непушачи уште шест дена одмор годишно со цел да ги надоместат пушачите за паузите кои ги правелел додека биле на цигара. Маркетинг фирмата Piala Inc го претстави новиот систем за платено отсуство во септември, откако непушачите се пожалија дека работеле повеќе од нивните колеги кои пушеле. Овој предлог дошол од страна… Read More Јапонска компанија со есктра денови за одмор за оние кои не се пушачи

Во Јадранот извлечена ајкула долга осум метри

Ајкула долга осум метри, а тешка речси два тона викендов биле извлечена во пристаништео во Саудрија, откако претходно се заплеткала во рибарска мрежа долга 140 метри, јавуваат хрватските медиуми. Во пристанишето настанала драма. Тројца рибари успеале некако да ја отплеткаат и извлечат огромното морско животно. Потоа ја пуштиле ајкулата во морето, со надеж дека ќе… Read More Во Јадранот извлечена ајкула долга осум метри

Пијана жена заразена со ХИВ вирусот гризнала карабинери!!

Пијана жена на возраст од 50 години во раните утрински часови ги вознемирувала гостите во една дискотека во местото Киезина во близина на Пистоја во италијанскиот регион Тоскана. Жената потоа го изгризела по рацете карабинерот кој дошол да ја упаси. Агенцијата Анса пренесува дека повредениот италијански полицаец карабинер сега ќе мора да замине на детални… Read More Пијана жена заразена со ХИВ вирусот гризнала карабинери!!