Уганда промовира „секс туризам“

Туризмот во Африка, иако во последните неколку години е во постојан пораст, Уганда дури минатата година одлучи да се активира, кога ја посетија два милиони туристи. Оваа година, пак, се очекуваат три милиони туристи, а покрај националните паркови, гастрономијата и бурниот ноќен живот, Уганда одлучи да промовира уште една „атракција“. Министерот за туризам Годфри Киванда… Read More Уганда промовира „секс туризам“

Грејс Џоунс на 71 година покажа како се дефилира на модна писта

Пејачката, актерка и модел Грејс Џоунс брилираше на модната ревија на Tommy Hilfiger на Модната недела во Париз. Иако има 71 година, тоа не ја спречи да ги засени многу помладите модели од неа и да биде главниот адут за привлекување внимание кон новата колекција на модната куќа што ја дизајнираше актерката Зендаја. Грејс Џоунс… Read More Грејс Џоунс на 71 година покажа како се дефилира на модна писта

Кит Флинт се прости од овој свет на 49 години

Кит Флинт, фронтменот на Prodigy е пронајден мртов во неговиот стан, јавија утринава островските медиуми. Имаше 49 години. Портпаролот на полицијата изјави: “Бевме повикани да интервенираме во станот на еден човек поради неговата здравствена состојба некаде околу 08:10 часот утринава“. “Пристигнавме и нажалост, 49 годишен маж, беше прогласен за мртов на самото место. Неговите најблиски… Read More Кит Флинт се прости од овој свет на 49 години

Земјата во која пивото беше забрането полни 74 години

Забраната всушност била остсаток од прохибицијата од 1915 година, кога народот тогаш ја изгласал забраната на референдум. Исланѓаните денеска го прославуваат националниот ден на пивото, годишница од крајот на повеќедецениската забрана за купување и пиење пиво во оваа земја, која е прекината на денешен ден во 1989 година. Пивото во Исланд беше забрането полни 74… Read More Земјата во која пивото беше забрането полни 74 години

Лажен пилот фатен после 20 години летање

Пилотот Вилијам Чендлер, кој повеќе од 20 години управува авиони без дозвола, бил отркиен дури неодамна, кога минувајќи низ швајцарскиот воздушен простор извел некои невообичаени маневри. Како што се наведува, за време на летот од Јужна Африка до Германија, тој извел невообичаени маневри на небото. Toj се товари за измама, откако со години лажно тврдел… Read More Лажен пилот фатен после 20 години летање

Мозокот ѝ бил мртов, но докторите ја држеле во живот 123 дена во болница за да му помогнат на телото да направи нешто неверојатно

Кога Френкиелен де Силва Замполи Пади (21) беше бремена само 9 недели, нејзиното семејство не знаеше дали таа ќе преживее, бидејќи доживеала силен мозочен удар. Иако исходот не беше онаков каков што се очекуваше, семејството имаше причина за среќа. Кога Френкиелен беше примена во болница, докторите на ултразвук зебележале дека срцето на бебињата кои ги… Read More Мозокот ѝ бил мртов, но докторите ја држеле во живот 123 дена во болница за да му помогнат на телото да направи нешто неверојатно

Детето кое падна од небо: Фотограф случајно сними ужасна глетка, одлучи да ја објави по 49 години

Кејт Сапсфорд имал 14 години кога се скрил во просторот за тркала на авион на аеродромот во Сиднеј. Тоа било во 1970 година. Просторот во кој се скрил се отворил за да се извлечат тркалата и детето паднало од височина од 60 метри и загинало. Фотографот аматер Џон Гилпин го снимил шокантниот момент на падот… Read More Детето кое падна од небо: Фотограф случајно сними ужасна глетка, одлучи да ја објави по 49 години

(Видео) Драматично фаќање на индискиот пилот: селаните го удираат, а тој пука во самоодбрана

Се појавија драматични нови детали за фаќањето на индискиот воен пилот Абхинандан Вартаман од страна на пакистанските сили. Мештаните на пакистанското село Хоран, кои први го пронашле, фрлале камења на него по што тој испукал неколку куршуми како предупредување, рекле очевидци за Би-би-си. Индискиот авион „миг-21 бисон“ беше соборен во воздушен судир меѓу индиски и… Read More (Видео) Драматично фаќање на индискиот пилот: селаните го удираат, а тој пука во самоодбрана

Германски град заплени куче поради долг и го продаде на „Ибеј“

Германскиот град Ахлен, кој запленил семејно куче и го продал за да намири долгови, предизвика критики во јавноста. Кучето Еда било понудено на „Ибеј“ за 750 евра. Претставникот на градот, Дирк Шлебес, рекол дека законите овозможуваат запленување вреден имот, како што е расно куче. „Добивме малку пониска цена од таа што ја побаравме и парите… Read More Германски град заплени куче поради долг и го продаде на „Ибеј“

Сите вработени во ресторанот дале отказ и на гостите им оставиле брутална порака за шефовите

Гладните гости во ресторанот за брза храна „ Circleville’s Sonic“ во американската држава Охајо, наместо добредојде од вработените, затекнале порака на влезната врата. Се чини дека сите вработени во ист момент дале отказ и едноставно ги напуштиле своите работни места, а своите причини за тоа им ги објасниле на гостите во порака. „Предупредување! Поради лошата управа,… Read More Сите вработени во ресторанот дале отказ и на гостите им оставиле брутална порака за шефовите