Планинар ја снимил сопствената смрт: Речиси стигнал до врвот кога се лизнал и паднал

На јапонската планина Фуџи пронајдено е тело на планинар за кој се претпоставува дека настрадал додека во живо преку социјалните мрежи го пренесувал своето искачување кон врвот. Сомневањата се дека се лизнал и паднал. Полицијата покрена голема потрага надевајќи се дека ќе го пронајде живо, но на висона од 2.700 метри пронашле тело на маж.… Read More Планинар ја снимил сопствената смрт: Речиси стигнал до врвот кога се лизнал и паднал

Корисен совет: Отворете конзерва со лажица за 30 секунди

Можеби досега сте се нашле во ситуација да треба да отворите конзерва, а во близина да немате отворач. Овој совет ќе ви користи при евентуална следна таква ситуација. Наместо отворач за конзерви може да користите лажица. Со мал притисок ќе ја отворите конзервата за триесетина секунди. Во видеото погледнете ја постапката. (332) 00

Компилација од морничави спасувања во последен миг

Не залудно постои изреката „среќа во несреќа“. Некои луѓе едноставно се родени под среќна ѕвезда, дури и во најстрашните моменти од кои крвта ќе ви се заледи. Погледнете ја оваа компилација од застрашувачки моменти за спасување глава во последен миг. pic.twitter.com/8eLIQgbSpZ — Neva (@LadyNevaa) October 30, 2019 (173) 00

Магионичар каков што не сте виделе досега

Лиоз Шем Тов е магионичар од Израел кој решил да си ја проба својата среќа во „Австралија има талент“. Магичните трикови на Лиз, ако може така да се наречат, се несекојдневни и никој не може да предвиди што следно ќе направи. (358) 00

Најгледаните сцени од хорор филмови

Речиси секој сака добар хорор филм што ќе го исплаши, но некои од овие сцени се попопуларни и од самите филмови. Без разлика дали луѓето ги гледале одново и одново поради специјалните ефекти, дијалогот или стравот што им го предизвикале, ова се сцени што ќе ги препознае секој фан на жанрот. Од „Get Out“ и „The Shining“, па сè… Read More Најгледаните сцени од хорор филмови

Страв и ужас во руски циркус: Мечка го гризеше дресерот пред очите на публиката

Публиката во еден руски циркус просуствуваше на застрашувачка сцена кога наеднаш мечка среде претстава се сврте против својот дресер и го нападна. Драматичните снимки се појавија на социјалните мрежи по инцидентот во средата во градот Олонец на северозападот на Русија, а на нив се гледа моментот кога дресерите губат контрола над животното. Набрзо по точката… Read More Страв и ужас во руски циркус: Мечка го гризеше дресерот пред очите на публиката

Моментот кога Airbus 320 ќе заглави под мост

Лоша процена на возач на камион во Харбин, Кина доведе до тоа авион Airbus 320 да заврши под мост. Возачот на камионот успеа за кратко време да ја среди ситуацијата, но не беше доволно брз бидејќи некој успеа да го овековечи  моментот со снимка и да го објави  на социјалните мрежи. Поради лошата проценка дека… Read More Моментот кога Airbus 320 ќе заглави под мост

Снимена најбрзата мравка во светот

Научници успеаја да ја снимат и измерат брзината на движење на најбрзата мравка во светот, која живее во Сахара. Имено, таа може да надмине 85,5 сантиметри во секунда, или должина 108 пати поголема од онаа на своето тело. Тоа е како луѓето да можат да трчаат со 1.000 километри на час. Сахарската сребрена мравка, стручно… Read More Снимена најбрзата мравка во светот

Село населено само со жени, бара ергени

Во селото живеат околу 600 жени, повеќето на возраст меѓу 20 и 35 години, а локалните мажи од околните градови ги опишуваат како “дами со импресивна убавина”. Ноива де Кордеиро е село во јужниот дел на Бразил, во кое живеат само осамени жени, кои имаат потреба од мажи. Обично девојките го напуштаат селото кога ќе… Read More Село населено само со жени, бара ергени

Велосипедски скок на скијачка скокалница?! Обидот за рушење на светски рекорд заврши брутално!

Германскиот планински велосипедист, Јоханес Фишбах, неколку години сонувал да го направи најголемиот скок на светот со планински велосипед. Фишбах се обиде да скокне од скијачка скокалница висока 140 метри, за да го собори светскиот рекорд, но неговиот обид беше неуспешен и со прилично жестока завршница. За среќа, тој на крајот застана на своите нога. (479)… Read More Велосипедски скок на скијачка скокалница?! Обидот за рушење на светски рекорд заврши брутално!