Превкусна кремаста чорба од тиквички

Тиквичките се совршена намирница која може да се подготвува на различни начини. Може да се похува, да се исече на ленти и да се користи наместо тестенина, да се потпече, да се додаде во разни салати или од неа да се направи кремаста чорба. Со оглед на тоа дека тиквичките содржат дури 90 отсто вода,… Read More Превкусна кремаста чорба од тиквички

Највкусното полнето пилешко во сос од кашкавал

За денес ви предлагаме вкусно и сочно пилешко во сос од кашкавал. 600 г пилешки гради 100 г мортадела 100 г Моцарела 100 г кашкавал 180 мл кисела павлака 2-3 чешниња лук 2-3 гранчиња босилек 1 лажица сенф маслиново масло сол и мелен црн пипер Пилешките гради исечете ги на шницли. Наполнете ги со сечкана… Read More Највкусното полнето пилешко во сос од кашкавал

Витаминска салата со цвекло, спанаќ, сирење и ореви

За да ја направите оваа есенска салата полна со витамини потребно ви е: Состојки: 250 г цвекло 150 г рукола 100 г сирење 2 шаки јаткасти плодови (ореви, бадеми или лешници) 100 г листови млад спанаќ 2 лажици јаболков оцет 2 лажици маслиново масло сол и бибер Подготовка: – Цвеклото измијте го убаво и сварете… Read More Витаминска салата со цвекло, спанаќ, сирење и ореви

Ќофтиња од пилешко месо и тиквички

Ова може да биде супер комбинација и одличен рецепт за да се представите со нешто ново и необичаено на вашата трпеза пред роднините и пријателите. Состојки: 450 гр мелено пилешко месо 1 јајце 100 гр овесни снегулки 250 гр рендани тиквички 1 лажица сечкан лук 6 лажици маслиново масло сол, црн пипер Подготовка: Измешајте го… Read More Ќофтиња од пилешко месо и тиквички

Похован кашкавал во кори за пита

Направете вкусен домашен похован кашкавал во кори за пита. СОСТОЈКИ: 12 еднакви парчиња кашкавал 2-3 јајца 1 пакување кори за пита и масло ПОДГОТОВКА: Се замотува секое парче кашкавал во кора за пита, се става во матени јајца и се пржи на загреано масло. Супер се со туна или зелена салата. (57) 00

Специјалитет со мелено месо од рерна

Направете специјалитет во рерна со мелено месо. СОСТОЈКИ: 500 гр. мелено месо 2 јајца 2 кришки леб 200 гр. шампињони 3 јајца 100 гр. кашкавал 5-6 лажици лутеница 1 лажица масло зачини ПОДГОТОВКА: Се намачкува тепсија со масло, се става лутеница во тенок слој и се става мелено месо, замесено со претходно натопен леб во… Read More Специјалитет со мелено месо од рерна

Брза и евтина воздушеста пита

Брзо и лесно подгответе вкусна воздушеста пита. СОСТОЈКИ: 600 гр готови дебели кори 600 гр компири 1 праз 150 мл масло 100 мл кисела вода сол бибер НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Компирите излупете ги и изрендајте ги на крупно, па оставете ги да се исцедат. Празот, и белиот и зелениот дел, ситно исечкајте го и пропржете… Read More Брза и евтина воздушеста пита

Кочанска пита со спанаќ

Оваа пита е полн погодок и како предјадење и како главно јадење, а подеднакво е вкусна и ладна и топла. Ако го сакате спанаќот, прочитајте го рецептот и применете го во вашата кујна. Состојки: Околу 700 г спанаќ или повеќе 250 г млад кромид (или обичен) 2-3 гранчиња нане 50 г путер 250 г фета… Read More Кочанска пита со спанаќ

Здравствени придобивки од модриот патлиџан

Со јајцевидна форма и темновиолетова боја, модриот патлиџан нуди голем број здравствени придобивки за вашето здравје. Тој има малку калории и богат е со нутриенти. Факти за модриот патлиџан * Го има во различни форми и големини * Го штити срцевото здравје * Состојката со која е богат – насунин, го подобрува протокот на крвта… Read More Здравствени придобивки од модриот патлиџан

Уштипци за 15 минути: Брз појадок за цело семејство

Направете вкусни уштипци ова утро за вас и семејството. СОСТОЈКИ: 1 јајце 200 гр брашно ½ кеси прашок з апециво малку сол 1,5 дл јогурт масло ПОДГОТОВКА: Се мати јајцето со јогуртот во сад, се става сол и брашно. Се додава прашок за пециво. Се загрева маслото на тава. Од тестото се вадат топчиња и… Read More Уштипци за 15 минути: Брз појадок за цело семејство