Селско месо

Секогаш популарното јадење има десетици варијанти и начини на подготовка. Денес ви предложуваме да го припремите на следниов начин и со овие состојки. Состојки: – 1/2 кг мелено месо – 1 јајце – 1 главица кромид – 2 лажици презла – 1 кг свинска кртина – 2 главици кромид – 2 моркови – 2 суви… Read More Селско месо

Мармалад од модри сливи со ванила, цимет и рум

Рецепт за домашен мармалад кој одлично оди со крофни, палачинки, намачкан на парче леб или како мала закуска наместо десерт. Состојки: 8 кг модри сливи 2 кг шеќер 1 ванилин шеќер 300 мл јаболков оцет 100 мл рум 1 пакување цимет Подготовка: Измијте ги и исчистете ги од семките модрите сливи. Потоа во подлабоко тенџере… Read More Мармалад од модри сливи со ванила, цимет и рум

Помфрит со сос од пилешко и растопен кашкавал

Ретко кој не обожава пржени компирчиња, но замислете кога тие би биле збогатени со вкусен сос? За деновите кога ви се јаде нешто превкусно, или кога ќе одлучите да ви биде „cheat day“, овој ручек е идеален. Треба само да го испржите помфритот и да го направите сосот кој нема да ви одземе многу време,… Read More Помфрит со сос од пилешко и растопен кашкавал

Направете вкусна домашна штрудла од јаболка

Јаболкото е овошје кое се јаде преку целата година. Имаат освежителен, кисело-сладок вкус и е едно од најдобрите и најздрави намирници кои би требало да се користат во секојдневната исхрана. Еден килограм јаболки има 600 калории. Јаболката се разградува во желудникот за 15-20 минути. Ако се јаде во комбинација со друга храна во желудникот, таа… Read More Направете вкусна домашна штрудла од јаболка

Крем салата со макарони – евтино за ручек, слави и родендени

Направете вкусна салата со макарони одлична за секаква пригода. Состојки: – ½ кеси спирални макарони – 4-5 кисели краставички – 3-4 лажици мајонез – бибер и сол – 1 лажиче лимонов сок Подготовка: 1. Се сечат киселите краставички, макароните се варат во солена вода. 2. Се цедат и потоа се ставаат во сад. 3. Се… Read More Крем салата со макарони – евтино за ручек, слави и родендени

12 видови на храна која не треба да ја чувате во фрижидер

Сите знаеме дека месата и повеќето млечни производи местото им е во фрижидерот. Но, постојат неколку прехранбени продукти кои најверојатно ги чувате погрешно. Лубеница Иако по сечење, лубениците треба да се чува во фрижидерот, претходно е сосема во ред да стои некаде надвор од него. Дури и постојат некои докази дека лубениците задржуваат повеќе антиоксиданси… Read More 12 видови на храна која не треба да ја чувате во фрижидер

Јогурт и куркума, здрава и одлична комбинација за слабеење

Истражувањата покажале дека куркумата помага за согорување на мастите од црниот дроб што е важно за слабеење, а јогуртот создава чувство на ситост и го поттикнува варењето. Комбинацијата на куркума и јогурт заради своите нутритивни вредности во Ајурведската медицина се дава и во случаи на анемија. Знаеме веќе дека куркумата е богат извор на железо,… Read More Јогурт и куркума, здрава и одлична комбинација за слабеење

8 предлози за едноставна и здрава вечера

Голема е веројатноста дека секоја вечер се двоумите што да јадете, дали она што го сакате, или она што би требало. Не знаете дали да готвите, или повторно да порачате нешто за да ви биде поедноставно. Но, нема потреба вечерата да ви претставува толкав проблем. Погледнете ги овие предлози за здрава и едноставна вечера што… Read More 8 предлози за едноставна и здрава вечера

Магдоносот како лек

Магдоносот е исклучително богат со антиоксиданти, како што се бета-каротен, лутеолин, апиген, ликопен и алфа-каротин Магдоносот е медитеранска билка која најчесто се користи како зачин. Но, магдоносот не е само тоа, ниту, пак, декорација во чинијата, бидејќи има многу лековити својства. Магдоносот како лек може да се конзумира на различни начини и за различни состојби.… Read More Магдоносот како лек

Авокадото е скапо, но можете да си го засадите и да си го имате во својот дом

Ова овошје е добар извор на влакна и содржи омега масни киселини кои се важни за срцето, слично како и маслиновото масло. Поради нутритивните придобивки, авокадото стана еден од најпопуларните прилози во исхраната, но, за уште поголема негова употреба, мала пречка е неговата висока цена. Затоа, сега ќе ви откриеме како да засадите и одгледате… Read More Авокадото е скапо, но можете да си го засадите и да си го имате во својот дом