Брза пита со шунка и сирење

Скоро и да нема наш човек кој не ужива во пита, а безбројните рецепти за ова популарно јадење ќе ги најдете во секое село различни. Овој пат, ви предлагаме брза пита со шунка и сирење. Состав – 400 г брашно – 1 коцка свеж квасец – 3 супени лажици масло за готвење – 300 г… Read More Брза пита со шунка и сирење

Бурито

Оваа типично мексиканска закуска сега можете да почнете да ја приготвувате и во вашиот дом, изненадувајќи ги вашите најблиски и најдраги… Состојки: – 1 голема тортиља – Малку пржено пилешко – Половина домат – Зелена салата Подготовка: Загрејте ја тортиљата во микробранова печка. Врз тортиљата ставете го прженото пилешко, доматот исечкан на тркалца и зелена… Read More Бурито

Тури потпечи

Тури-потпечи најновиот деликатес од нашата кујна. Можеби не е исто како и печено под вршник, но и оваа варијанта приготвена во рерна е повеќе од одлична. Уживајте во вкусот на традицијата. Состојки 500 г брашно 800 г вода 40 мл маслиново масло (или маст) 1 јајце 2 лажички сол 1 лажичка шеќер Подготовка 1. Во… Read More Тури потпечи

Слатки пржени лепчиња

Доколку ви е здодеано од вообичаените пржени лепчиња еве една интересна идеја за појадок – слатки пржени лепчиња. Во изматеното јајце додајте малку сусам, шеќер и малку екстракт од ванила. Откако ќе ги натопите лепчињата во јајцата наросете ги со малку бадеми (листови бадем) и испржете ги. (67) 00

Оргинален рецепт за лесковачка плескавица

Ако сакате да се истакнете наредниот пат кога вие ќе бидете скара мајстор, тогаш би ви било од значење доколку знаете и сами да си ги приготвите плескавиците. Затоа повелете, рецепот за надалеку прочуената лесковачка плескавица… Состојки: – мала лажица Црн пипер – малку сол – 700 грама свинско мелено – 2 лути пиперчиња –… Read More Оргинален рецепт за лесковачка плескавица

Намаз од сончоглед

Сите љубители на намази ќе бидат воодушевени од овој сончогледов кој се припрема екстремно брзо, а вкусот е неповторлив. Одличен за доручек, како предјадење додека се мези на маса и се очекува главното јадење или за попладневна закуска. Состојки 100 г семки од сончоглед (излупени) 100 мл масло за готвење 50 мл вода (се препорачува… Read More Намаз од сончоглед

Лазања со шунка и печурки

Лазаните се секогаш добредојдени на секоја трпеза и во секоја пригода. Може да ги приготвите и со месо и без месо за вегетаријанците. Потребно е: Плочки за лазањи, 7 јајца, 500 гр. шампињони, 350 гр. буковка, 50 гр. шунка, 4 дл павлака, малку мелено мускатно оревче, 50 гр. рендан кашкавал, магдонос, масло, сол, бибер Начин… Read More Лазања со шунка и печурки

Модар патлиџан со тестенини и пилешко

Искористете ја сега сезоната на модриот патлиџан и пригответе вистинско задоволство за вашите непца… Состојки – 4 модри патлиџани – 250 гр ситни макарони – 1 китка магдонос – 180 мл павлака за готвење – 6 јајца – малку лук – мускатно оревче Подготовка Чекор 1: Ставете ја Вок тавата на рингла да се загрее.… Read More Модар патлиџан со тестенини и пилешко

Тестенини со спанаќ

Лесен и брз, може да го приготвите за ручек или вечера. Потребни состојки за две лица: – 4 парчиња пилешки копани, исечкани на парченца – Маслиново масло – 1 чешне лук, ситно исечкано – Каранфилче, по желба – 200g тестенини – 400g спанаќ, чистен и измиен – Мајчина душичка, по желба Подготовка: Се ставаат два… Read More Тестенини со спанаќ

Макало од јогурт и зеленчук

Попознато како Yoğurtlu Meze, ова лесно предјадење е едноставно за подготовка и е совршено мезе за секоја прилика. Состојки: – компири (средна големина) – 2 – грашок – 100 гр. – моркови (мали) – 4 – лук – 2 чешниња – крем јогурт – 150 гр. – мајонез – 2 лажици – исечкан босилек –… Read More Макало од јогурт и зеленчук