Desonanz Festival 2018

 
 

Датум: 31.10.2018 – 04.11.2018
Место: Скопје
Локација:
Почеток: 18:00
Цена: 200 – 1.200 мкд

Desonanz Festival 2018 – 10 Year Edition

Квалитет и Контекст. Современата музика ја достигна сингуларноста, точка во која сите жанрови, сите инструменти и сите звуци сочинуваат една Музика. Кога аналогното станува дигитално, електронското станува акустично, кога панкот е диско, класичната музика е метал и тишината е инструмент, единствените два критериуми кои се битни за музиката се Квалитет и Контекст. Водејќи се по овие два принципи, програмата на Desonanz Festival 2018 е богатство од врвна музика од широк спектар на жанрови, внимателно селектирана и ставена во контекст кој го вади најдоброто од уметноста во просториите на Македонска ФилхармонијаMuzej Na Grad SkopjeОтворено Графичко Студио и клубот Epicentar.

Овој Desonanz ќе имаме можност да посведочиме две легенди на мултимедијалната уметност како даваат нова свежина на векови стари симфонии, да видиме масивна видео инсталација како го краси клубскиот подиум, да ги чуеме премиерно новите проекти на некои од најголемите имиња на македонската музика и да ги одиграме најновите берлински хитови во клуб со огромен звук.

▲ Гала концерт и свечено отворање ▲
Среда (31.10.2018) // Македонска Филхармонија // 20.30 часот

Две имиња на современата музика чии звуци и видео-колажи долги години се извор на восхит и инспирација за генерации на електронски музичари, амбиенталисти, класични композитори и видео уметници. Fennesz е композитор, гитарист и еден од великаните на модерната класична музика, чест соработник на Дејвид Силвијан, Рјуичи Сакамото, Џим О’Рурк и секако проектот Fennesz+Lillevan, еден од најимпресивните мултимедијални проекти на денешницата и често дел од програмата на престижните светски фестивали од рангот на Transmediale, Unsound, Ars Electronica и сл. Lillevan е германски ликовен и видео уметник, пионер на модерната видео-уметност и нејзината соодветна примена во музички контекст. Неговиот мек и органски стил на видео продукција со бројни аналогни артефакти е уникатен и нашироко препознатлив и имитиран во светот на денешната електронска музика.

▲ Fennesz + Lillevan present Mahler Remixed ▲
(Touch / Mego / Ninja Tune ::: Vienna/Berlin)

https://en.wikipedia.org/wiki/Fennesz
http://www.fennesz.com/
http://www.lillevan.com/

▲ Cummi Flu & Raz Ohara ▲
(Albumlabel / Kitty-Yo / Get Physical ::: Berlin)

http://polychromesounds.com/portfolio/cummi-flu/
https://www.discogs.com/artist/4080763-Cummi-Flu

▲ Kokan Dimushevski: Private Music ▲
(Концерт за пијано и виола)

https://my.yamaha.com/en/artists/k/kokan_dimusevski.html
https://www.discogs.com/artist/848673-Nikola-Dimu%C5%A1evski

▲ Видео Инсталација “Polymath” // проект на 0 Kolor

▲ Презентација: Dwr: “record playing is the acknowledgment of multitudes of miniature earthquakes” http://www.desonanz.org/dwr/

▲ 10 години Desonanz (видео инсталација) // проект на 0 Kolor

***

▲ Клубска Вечер – 10 години Killekill Berlin ▲
Петок (02.11.2018) // Epicentar // 22:00 часот

Берлинската издавачка куќа и институција на ноќниот живот – Killekillзаедно со Desonanz го прославуваат својот 10ти роденден!
Масивна клубска вечер со три од најголемите имиња во редовите на интернационалната Killekill фамилија. Настапи на ирскиот техно волшебник Eomac, настап во живо на крзнените контроверзии Furfriend и селекција на музика од човекот зад Killekill и култна фигура на берлинската клубска сцена зад кулисите но и зад грамофоните – DJ Flush.

▲ Eomac ▲ Furfriend (Live) ▲ DJ Flush ▲ Rikaloski

http://www.killekill.com/
https://www.residentadvisor.net/promoter.aspx?id=9906

▲ Видео Инсталација “Polymath” // проект на 0 Kolor

***

▲ Концерт – A Night at The Museum ▲
Сабота (03.11.2018) // Музеј на Град Скопје // 20:30

Sim Hutchins (Live AV)
https://hutchinssimthetik.bandcamp.com/

Niskogradba (Live AV)
https://ampeff.bandcamp.com/album/loops-from-the-12th-house-ampeff-023-ep-2018

Pure Data Workshop Presentation with Jean-Francois Castel-Branco

***

▲ Клубска Вечер – Festival Closing Party ▲
Сабота (03.11.2018) // Epicentar // 00:00

▲ Purita D [Killekill]
https://www.residentadvisor.net/dj/puritad

▲ Diah [Btkrsh/Code XX/Desonanz Festival]

▲ Maggie [Btkrsh/Code XX/Desonanz Festival]
https://www.mixcloud.com/maggiexx/stream/

***

▲ Работилница и презентација ▲

Pure Data Workshop with Jean-Francois Castel-Branco
Понеделник и Вторник (29.10-30.10) // Отворено Графичко Студио-Музеј на Град Скопје


заинтересираните учесници за работилницата можат да се пријават со испраќање FB порака или емаил на [email protected]

***

билети: https://mktickets.mk/nastan/desonanz-festival-2018/

(32)

Вашиот коментар