Почина вистинскиот „Супер Марио“

 
 

Марио Сегале, човекот според кого беше именувам популарниот херој од видеоиграта „Супер Марио“, почина на 84-годишна возраст, пренесува Би-Би-Си.

Сегале бил градежен претприемач и живеел во Вашингтон. Во 80-те години на 20 век Сегале издал под наем склад за работа на компанијата „Нинтендо“, а во знак на благодарност, вработените одлучиле главниот херој во видеоиграта да го именуваат според него.

(22)

Вашиот коментар