Севернокорејскиот лидер Ким го покани папата Франциско во Пјонгјанг

 
 

Претседателот на Северна Кореја Ким Џонг Ун го покани папата Франциско во Пјонгјанг, соопшти претседателската Сина куќа на Јужна Кореја.

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин ќе ја пренесе поканата на Ким кога ќе се сретне со папата Франциско следната недела за време на неговата посета во Европа, изјави на прес-конференцијата портпаролот на Сината куќа Ким Еуи-ке.

За време на самитот на двајцата лидери од минатиот месец, Ким му кажал на Мун дека сака да го покани папата во Северна Кореја, додаде портпаролката, пренесе Ројтерс.

(15)

Вашиот коментар