Џек Ма ја батали Алибаба после 20 години

 
 

Џек Ма се откажа од водењето на „Алибаба груп холдинг“, откако претседаваше со една од најспектакуларните креации на богатство што светот досега ги видел.

Поранешниот учител по англиски јазик се повлече од функцијата извршен претседател на најголемата компанија во Кина на неговиот 55-ти роденден, откако собра 41,8 милијарди долари, богатство што го надминал само Индиецот Мукеш Амбани во Азија, според индексот на милијардиери на Блумберг. Неговиот вртоглав пораст од ситен претприемач кој работел од својот стан во 1999 година до џет-сетерски e-commerce могул е приказна само за книгите по историја, пресликувајќи ја сопствената еволуција со онаа на Кина, која од технолошки незначајна на почетокот на 21-от век, стаса до светска економија бр. 2.

Jack Ma on a stage: Key Speakers at Viva Technology Conference
Во текот на двете децении додека е на чело на неговата креација Алибаба (Алиекспрес), Ма и неговите ко-основачи изградија пазар за B2B во титан од 460 милијарди американски долари со што ги прескокна дотогаш најдобрите EBay Inc. и Amazon.com Inc.. Работи и со една од најголемите светски компании за cloud услуги и води логистичка мрежа што обезбедува милиони пратки секој ден. Сега најпрепознатливиот бизнисмен од Кина, го предава кормилото на Даниел Жанг – важна транзиција за најголемата корпорација во Азија.

Ма стана најбогатата личност во Азија во 2016 година, престигнувајќи го претседателот на групата Далијан Ванда, Ванг Жианлин. Престолот сега му припаѓа на претседателот на компанијата „Reliance Industries Ltd.“, Амбани, кој вреди 47,4 милијарди долари, според рангирањето на „Блумберг“ на 500-те најбогати лица во светот.

Ко-основачот на Алибаба стана лицето на кинескиот бизнис дури и додека бил член на владејачката Комунистичка партија. Ма, кој во едно интервју во 2015 се навраќа како KFC некогаш ја одбиле неговата апликација за работа, во моментов поседува 5,3% удел на „Алибаба“ во вредност од 24,6 милијарди американски долари.

a boy wearing a suit and tie: 

   Jack Ma,
  cofounder of Chinese retail site Alibaba,
  is one of the wealthiest people in the world.

  Business leaders turn to Ma for inspiration, and over
  the years he's shared his thoughts on leadership, success, and
  education.

  Here are some of Ma's best quotes.

   Visit
  Business Insider's home page for more stories.

 Jack Ma is one of the wealthiest people in the world,
 with an 
 estimated net worth of
 $37 billion.

 In 1999, the Chinese entrepreneur
 cofounded Alibaba,
 and 20 years later, the online retailer has half a billion
 customers and is among the most valuable on the web. The company
 rakes in more profit than Walmart and Amazon combined.

 Lately, Ma has shifted his focus
 toward education and philanthropy, and last year, he

 announced he would retire from
 Alibaba to return to
 teaching.

 Emerging business leaders turn to
 Ma for inspiration, and over the years he's shared his thoughts
 on leadership, success, and education.

 Here are 27 of the most brilliant
 quotes from Jack Ma.

Од преземањето на функцијата на извршен претседател во 2013 година, приходите на Алибаба се зголемуваат за 1,100%, односно на 378,8 милијарди јуани (56,2 милијарди долари) до март 2019 година. Во неговото богатство не се вброени акциите што ги има во компанијата, или вредноста на акциите што тој ги продава со текот на времето.

(292)

Вашиот коментар