16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

 
 

Во текот на целата историја на човештвото биле кажувани многу митови. Со појавата на Интернетот, многу вистински и лажни приказни им станале достапни на многу луѓе. Сигурно имате сретнато поголем дел од овие митови, а сега е време да престанете да верувате во нив.

1. Принцезата со бркови за која мажите се убивале

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Сигурно имате слушнато за принцезата Каџар која изгледа необично според денешните стандарди за убавина, но била вистински симбол за убавина во нејзино време. Оваа приказна е делумно вистинита, но прашањето е дали оваа жена навистина постоела? И да и не. Жената на оваа фотографија била сопруга на Насер ал-Дин Шах Каџар. Некои луѓе мислат дека таа воопшто не била вистинската сопруга на шахот, туку станувало збор за машки актер.

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

На оваа фотографија пак се наоѓа ќерката на шахот, Исмат ал-Давла. Ни таа ни мајка ѝ не биле убави, ниту пак имале многу фанови. Живееле во муслиманска земја и немале можност да комуницираат со други мажи или да одбираат сопрузи.

2. Никола Тесла бил инструктор по пливање

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Ова е одлична фотографија, но човекот на неа иако многу наликува на Тесла, е некој сосема друг. Фотографијата е направена во 1898-ма година кога Тесла имал 42 години, а инструкторот на неа изгледа многу помладо.

3. Џејмс Ерл Џоунс, гласот на Дарт Вејдер, морал да излегува со неговиот костум поради расата

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Ова е навистина интересна легенда, но фотографијата е направена во Лондон во 1979-та година кога немало клубови „само за бели луѓе“. Според Марк Хамил, Џоунс никогаш не го облекол костумот на Дарт Вејдер. Дејвид Проус кој го глумел Вејдер во оригиналната трилогија изјавил дека на фотографијата не се наоѓа тој. Најверојатно станува збор за некој фан.

4. Огромен стршлен

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Оваа фотографија се појави со објаснување дека ова ужасно суштество убива 40 луѓе во Јапонија секоја година. Иако во оваа приказна има вистина, овие стршлени никогаш не растат олку големи. Она што го гледате на фотографијата е само 3Д модел.

5. Бел кит кој умрел од јадење ѓубре

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Многу луѓе помислија дека на фотографијата се наоѓа вистински кит чиј стомак е полн со отпад. Всушност ова е уметничка инсталација од страна на Greenpeace на Филипините. Целта била да се привлече внимание за проблемот со загадување на океаните. За жал овие нешта навистина им се случуваат на китовите, и тоа не само во Тихиот Океан.

6. Древен астронаут на катедрала во Шпанија

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Зошто има астронаут на ѕидот од катедрала изградена во 16-тиот век? За време на реставрацијата на катедралата во 1992-ра година, артистот Џеронимо Гарсија решил да создаде нешто необично па изрезбал фигура што носи скафандер. Според него, го одбрал астронаутот како симбол на 20-тиот век.

7. Опис на фотографија со глутница волци

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Според описот на фотографијата, првите 3 волци се најстари и најслаби, следните 5 се најсилни, во средината е остатокот од глутницата, а на крајот се наоѓаат уште 5 силни животни. Последниот е лидер и ја контролира ситуацијата. Но фотографот Чаден Хантер објаснил дека на овој начин волците ловат бизони. Напред нема слаби животни, туку е алфа мажјакот.

8. Женката волк го штити мажјакот

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Веројатно ја имате видено оваа фотографија, најчесто со објаснување дека женката се крие и се преправа дека е исплашена, кога всушност го штити грлото на мажјакот. За жал, ова е само приказна. Фотографката Џин Пол изјавила дека во текот на борбата успеала да го фати моментот кога еден од волците скокнал назад. Исто така големи се шансите сите волци на фотографијата да се мажјаци.

9. „Апокалиптично“ зајдисонце во Москва

Оваа фотографија „без Фотошоп“ се всушност две разни фотографии. Небото е фотографирано од Холанѓанецот Мариеке Мандемејкер и е додадено на фотографија од Москва.

10. „Вратата од рајот“ фотографирана од Хабл

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Необичната фотографија што ги „воодушеви научниците“ е дело на графичкиот дизајнер Адам Ферис и е направена според вистинска фотографија од маглината Омега.

11. Зелката во Кина е синтетичка

Изгледа дека се навикнавме на помислата дека сè може да биде синтетичко, а оваа зелка направена од некоја течна супстанца изгледа навистина реално. Се разбира, ова не се продава како храна. Оваа лажна зелка е всушност модел кој се користи во рестораните во Кина, Кореја, Јапонија и некои други држави.

12. Шварценегер ја поминал ноќта до неговата статуа

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Откако Арнолд Шварценегер се пошегува на неговиот Инстаграм профил изјавувајќи „Како се менуваат времињата“, фотографијата беше споделувана со целосно нова приказна. Според оваа легенда, актерот не можел да најде хотел па ја поминал ноќта надвор до неговата статуа. Се разбира, Шварценегер не преноќил надвор и фотографијата не е направена до хотел, туку до конференциска сала, а статуата го прикажува Арнолд во неговата најдобра форма.

13. Барак Обама позира до заспан човек во метрото

Ова е уште еден пример како некој може да употреби 2 фотографии и да направи една која изгледа премногу реално. Фотографијата е дело на Инстаграм корисникот Average Rob кој прави неверојатни фотоманипулации.

14. Растопен автомобил во САД поради жешкото време

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Оваа фотографија е реална, но не поради временските услови во Аризона. Автомобилите навистина се растопиле, но поради пожарот што бил во близина.

15. Бабата на Меланија била пилот од Советскиот Сојуз

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

„Бабата“ дури беше крстена Олга Орлиф, презиме што им звучи чудно на сите коишто се запознаени со руските презимиња. Секој што ги сака филмовите од 50-тите ќе познае дека на фотографијата е Џенет Леи која глумела руски шпион во филмот „Џет пилот“ (Jet Pilot).

16. Сираче од Ирак ја нацртало мајка му и заспало врз неа

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Многумина плачеле на оваа фотографија бидејќи според описот овде е прикажано девојче од Ирак кое ги изгубило родителите. Толку ѝ недостасувала мајка ѝ што ја нацртала и заспала врз цртежот. Но, ова девојче има мајка, татко па дури и братучедтка која ја направила фотографијата. Покрај тоа, девојчето е од Иран, а не од Ирак. Братучедтката на девојчето изјавила дека таа си играла на улицата, се изморила и заспала до нејзините цртежи со креда. Бидејќи не сакала да го испушти моментот, ја направила фотографијата.

(595)

Вашиот коментар