Никогаш немојте да перете облека на 30 или 40 степени

Честопати, особено кога ни се брза да пуштиме повеќе машини во денот, знаеме да ги пуштиме алиштата на брза програма, која најчесто е на 30 степени. Денес, на повеќе од 50% од алиштата стои ознака да се перат на максимум 40 степени. Постои истражување кое вели дека бактеријата ешерихија коли се пренесува преку облеката кога… Read More Никогаш немојте да перете облека на 30 или 40 степени

Идеална за есен и зима: Супа со лук, морков и компири

Се што ни треба за ладното време, супа со моркови и компир. СОСТОЈКИ: 1-2 моркови 1-2 компири ½ кромид 1-2 чешни лук 1-2 лажици гриз масло, вегета, бибер и магдонос ПОДГОТОВКА: Се пржи кратко на масло сечениот кромид, па се додава ситнет лук и се пржи. Се лушпат морковите и компирите, се рендаат и се… Read More Идеална за есен и зима: Супа со лук, морков и компири

Моќта на генетиката: Еве со која баба сме најмногу поврзани и чии гени посебно ги присвојуваме

Освен биолошкиот материјал, мајките ги пренесуваат и емоциите на своите ќерки, кои подоцна ќе ги пренесат на своите деца. Според она што го знаеме за генетиката, бабите и дедовците просечно делат 25 проценти ДНК со своите внуци. Ги наследуваме гените и од машките и од женските родители од двете страни. Но научниците тврдат дека бабите… Read More Моќта на генетиката: Еве со која баба сме најмногу поврзани и чии гени посебно ги присвојуваме

Животот во екстремни услови – кои се најизолираните населени места во светот?

Местата на оваа листа се доказ дека луѓето можат да се адаптираат на изолацијата, на екстремното време и да уживаат во најголемата награда – недопрената природа што ги опкружува. Доколку ви треба време за да ги избистрите мислите, би било одлична идеја да посетите некое од овие места, доколку, секако, се осмелувате. Oymyakon Малото село во кое… Read More Животот во екстремни услови – кои се најизолираните населени места во светот?

Неделен хороскоп за 25. ноември до 2. декември 2019 година

Неделен хороскоп за периодот од понеделник, 25. ноември до 2. декември 2019 година. Стрелец 23.11.-21.12. Љубов Ќе се чувствувате како да не можете да се фатите за ништо што е сигурно. Во право сте, но размислете колку сте и самите одговорни за тоа. Партнерот ќе ви покаже како полесно да ги изразувате емоциите. Применете ги… Read More Неделен хороскоп за 25. ноември до 2. декември 2019 година

Куче возело автомобил во рикверц еден час!!!

Кучето го ставило менувачот во рикверц и дури еден час возело автомобилот во круг. Овој неверојатен потфат се случил на Флорида кога куче од расата лабрадор влегло во колата на својот газда го ставило менувачот во рикверц и автомобилот еден час се вртел во круг. Црниот лабрадор бил зад воланот на автомобилот кој бил оставен да… Read More Куче возело автомобил во рикверц еден час!!!

Британската полиција во потрага по мистериозниот филантроп кој остава пари на улица

Британската полиција го бара мистериозниот добротвор кој остава коверти полни со пари во една градска улица во местото Блекхол Колири, на северниот дел на земјата, јавуваат британските медиуми. Локалните медиуми наведуваат дека непознато лице од 2014 година остава коверти полни со пари. На почетокот на оваа недела во еден коверт беа пронајдени 2.000 фунти. Од… Read More Британската полиција во потрага по мистериозниот филантроп кој остава пари на улица

Кој хороскопски знак е најголема педантерија, а кој е неуреден?

Нашите домови и начинот на кој се грижиме за нив се огледало на нас самите. Иако сите би сакале да кажат дека се уредни, знаеме дека тоа не е секогаш случај. Некои сметаат дека може да функционираат само ако сè е чисто, додека на други не им пречат ниту валкани садови што стојат во мијалникот… Read More Кој хороскопски знак е најголема педантерија, а кој е неуреден?

Умрела 4 дена по свадбата: Сопругот не престанал да ја тера на секс иако обилно крвавела

Апелациониот суд во Косово го врати на почеток судењето за смртта на Антигона Морина, која почина четири дена по свадбата со Хилми Зена. Случајот за несреќата што се случи ноќта помеѓу 27 и 28 јули 2011 година и ден денес ја бранува косовската јавност. Како што се вели во обвинението, по првата свадбена ноќ Антигона… Read More Умрела 4 дена по свадбата: Сопругот не престанал да ја тера на секс иако обилно крвавела

Фасцинантна сцена на ноќното небо, 800 дронови формираат облик на авион

Како изгледа кога 800 дронови формираат облик на авион на ноќното небо видоа сите што присуствуваа на авијациската конвенција во Нанчанг, Кина. Дроновите формираа облик на хеликоптер и на стар авион. Целта на настанот е да се поттикнат поголеми вложувања во авијацијата во Нанчанг, јавуваат медиумите. (72) 00