Жена втрча во огнот за да спаси коала од шумски пожар во Австралија

Шумски пожари веќе со недели беснеат во Австралија. Најмалку шест лица загинаа, а во најголема опасност се животните во шумите кои се во пламен. Најмалку 350 коали настрадаа, а штетата допрва ќе се санира откако ќе се изгасне пожарот. Социјалните медиуми се преплавени со снимки и фотографии од состојбата во оваа земја. Пожарите најмогу беснеат… Read More Жена втрча во огнот за да спаси коала од шумски пожар во Австралија

Индиец облекол пилотска униформа од „Луфтханза“ за да избегне контрола

Патник од Индија се сетил да облече униформа на пилот на „Луфтханза“ за да избегне контрола, брзо се качил во авионот и направил трансфер во повисока класа, а бил уапсен во Њу Делхи. Рајан Махбубани (48) носел пилотска униформа и имал фалсификувана картичка на „Луфтханза“, кога вчера бил уапсен на аеродромот во главниот град, објави… Read More Индиец облекол пилотска униформа од „Луфтханза“ за да избегне контрола

Секој хороскопски знак има слаба точка која „ќе го излуди“ во кревет

Астрологот и тренер за живот, Џошуа Мек Гваер тврди дека секој хороскопски знак има одредени предиспозиции кои влијаат на неговиот сексуален живот и дека некои хороскопски знаци се покомпатибилни едни со други во кревет. 1. Овен Овенот сака да преземе иницијатива и за него е важно да ја задржи искрата. Ним многу лесно му станува… Read More Секој хороскопски знак има слаба точка која „ќе го излуди“ во кревет

10 разлики меѓу жената со која тој спие и жената која ја сака

Дали некогаш сте се запрашале каква е разликата меѓу љубовта и обичниот интимен однос? Понекогаш сите имаат потреба и од едното и од другото, но што тоа конкретно претставува за мажот? Прочитајте ги следните разлики која ја откриваат вистината, која многу жени понекогаш не сакаат да ја слушнат: 1. Жената со која спие ја сака… Read More 10 разлики меѓу жената со која тој спие и жената која ја сака

Бремена Французинка задавена од неколку кучиња

Бремена Французинка е усмртена од неколку кучиња додека ги шетала сопствените во близина на градот Вилер-Котра, 90 километри од Париз. Полицијата започнала истрага, во која биле проверени над 90 кучиња, со цел да се утврди кој од е одговорно за нападот. Обдукција покажа дека жртвата била касната по торзото, главата и рацете, а била касната… Read More Бремена Французинка задавена од неколку кучиња

Си го пресекол вратот во судница во Белград

За време на судење во Специјалниот суд во Белград, обвинетиот Зоран Јеличиќ си го пресекол вратот пред сите во судницата. Како што пренесуваат српските медиуми, обвинетиот побарал збор, излегол на судската говорница и рекол „Сега ќе се убијам пред сите“. Потоа извадил остар предмет и си го пресекол вратот, а успеал да ја пресече и… Read More Си го пресекол вратот во судница во Белград

Жените ги возбудуваат ситниците кои мажите секојдневно ги прават

Не залудно се вели дека среќата е во малите нешта. Има многу ситници со кои мажите можат да ја возбудат својата партнерка, од скокотливи текстуални пораки до бакнување во врат. Жените ги возбудуваат ситниците за кои никогаш не би помислиле дека можат да го направат тоа. Жените, на веб сајтот Reddit ги открија секојдневните работи… Read More Жените ги возбудуваат ситниците кои мажите секојдневно ги прават

Не ги фрлајте – намирници што немаат рок на траење

Иако на амбалажата на одредени намирници има јасно наведен рок на траење, не значи дека сите треба да се најдат во ѓубре по тој датум. Многу видови храна и пијалоци всушност немаат рок на траење и безбедни се за консумирање, ако биле чувани во соодветни услови до моментот на користењето. Една од овие намирници кои… Read More Не ги фрлајте – намирници што немаат рок на траење

18 годишно момче е првата жртва на електронските цигари во Белгија

18-годишен тинејџер е првата жртва на електронските цигари во Белгија. Според тамошните медиуми момчето електронската цигара ја добило како роденденски подарок од пријателите. набрзо откако почнал да ја користи изгубил свест и речи 20 дена бил во кома, по што починал. Лекарите и истражните органи  сметаат дека причината за смртта е тешко оштетување на белите дробови… Read More 18 годишно момче е првата жртва на електронските цигари во Белгија

Султан Сулејман имал 3 желби на смртната постела – сите занемеле кога ги чуле

Сулејман Величенствениот познат и како Кануни (Законодавецот) бил образован владетел. Тој зборувал 4 јазици: арапски, персиски, српски и чагатајски (стар облик на турскиот јазик). На власт дошол кога имал 26 години, а неговото владеење траело 46 години. Пред смртта, султан Сулејман ги повикал поверениците и им ги издиктирал своите три последни желби: Првата желба му… Read More Султан Сулејман имал 3 желби на смртната постела – сите занемеле кога ги чуле