Од следната година ниту едно Волво нема да може да вози побрзо од 180 км/ч.

Шведската автомобилска компанија Волво планира да воведе електронско ограничување на максималната брзина на своите автомобили од 2020 година. Како што е најавено, секое ново Волво од следната година ќе има ограничување до 180 км/ч. Од компанијата наведуваат дека ваквото ограничување ќе го намали бројот на сообраќајни несреќи кои се предизвикани од неприлагодена брзина. Според последните… Read More Од следната година ниту едно Волво нема да може да вози побрзо од 180 км/ч.

Трансплантацијата на матични клетки важна за лекување на ХИВ

Кај британски пациент заразен со ХИВ, по трансплантација на матични клетки, вирусот најверојатно исчезнал односно повеќе не е детектиран и човекот прекинал да зема лекови, објави медицинското списание „Нејчр“. Кај човекот познат како „Лондонски пациент“, ХИВ вирусот бил дијагностициран 2003 година. Девет години подоцна е откриено дека боледува од Хоџкинов лимфом. Матичните клетки за лекувањето ги добил… Read More Трансплантацијата на матични клетки важна за лекување на ХИВ

Британија отвора затвор за трансродови лица

Во Велика Британија неделава ќе биде отворан првата затворска единица за трансродни лица, соопшти британското Министерство за правда. Во тоа крило во рамките на женскиот затвор, во јужниот дел на Лондон засега ќе бидат сместени три лица ои се родени како мажи, но во меѓувреме станале жени, наведува ВВС. Властите наведуваат дека тие три затворенички… Read More Британија отвора затвор за трансродови лица

Овие 15 најбогати семејства во САД тежат 618 милијарди долари

Петнаесет најбогати американски семејства заедно имаат богатство од дури 618 милијарди долари, се наведува во најновиот извештај на американскиот Институт за политички студии. – Богатството на секое од тие семејства потекнува од компании кои всушност ги основале претходни генерации, нивните родители и натамошни предци, се оценува во извештајот, кој прикажува како богатството минувало од генерација… Read More Овие 15 најбогати семејства во САД тежат 618 милијарди долари

Во светот уште најпопуларен јазик е англискиот, на Балканот приматот го презема германскиот

„Дуолинго“, една од најпопуларните апликации за учење јазици што ја користат повеќе од 120 милиони луѓе од сите делови на светот, објави дека и понатаму во светот најпопуларен е англискиот јазик. Тој води во 116 земји, францускиот е прв во 35, шпанскиот во 32, а германскиот во девет. Според „Дуолинго“, на Балканот, пак, сега најпопуларен… Read More Во светот уште најпопуларен јазик е англискиот, на Балканот приматот го презема германскиот

Поршеата ќе одат сами на сервис

Стартапот од Берлин, Kopernikus Automotive и Porsche развиваат технологија, која ќе им дозволи на возилата од компанијата да посетуваат самостојно сервис центри и да го направат одржувањето многу побрзо и поефикасно. Двете компании ќе изградат полигон за тестирање во градот Лудвигсбург во Германија каде ќе бидат спроведувани тестирањата на системот. За потребата од посета на… Read More Поршеата ќе одат сами на сервис

Зошто луѓето постари од 40 години треба да работат само 3 дена во неделата?

Сите сакаме продолжени викенди и паузи од работа подолги од сабота и недела. Но, како што експертите тврдат продолжените викенди може и треба да станат нормални за лицата постари од 40 години. Зошто на нив работната недела треба да им трае само 3 дена? За време на истражување во 2016-та година, во кое биле анализирани… Read More Зошто луѓето постари од 40 години треба да работат само 3 дена во неделата?

Јапонска компанија со есктра денови за одмор за оние кои не се пушачи

Јапонската компанија им дава на своите вработени непушачи уште шест дена одмор годишно со цел да ги надоместат пушачите за паузите кои ги правелел додека биле на цигара. Маркетинг фирмата Piala Inc го претстави новиот систем за платено отсуство во септември, откако непушачите се пожалија дека работеле повеќе од нивните колеги кои пушеле. Овој предлог дошол од страна… Read More Јапонска компанија со есктра денови за одмор за оние кои не се пушачи

Револуционерни кондоми кои ја менуваат бојата: Нивната намена може да ви го спаси животот

Сексот е пријатна и прекрасна активност која им помага на луѓето да ја зајакнат својата врска и нема ништо погрешно во тоа – ако на ум ја имате и контрацепцијата. Сексот може да доведе до појава на некои болести, па затоа е важно да мислите и на заштитата. Најбезбедниот начин на заштита се кондомите кои… Read More Револуционерни кондоми кои ја менуваат бојата: Нивната намена може да ви го спаси животот

Во Јадранот извлечена ајкула долга осум метри

Ајкула долга осум метри, а тешка речси два тона викендов биле извлечена во пристаништео во Саудрија, откако претходно се заплеткала во рибарска мрежа долга 140 метри, јавуваат хрватските медиуми. Во пристанишето настанала драма. Тројца рибари успеале некако да ја отплеткаат и извлечат огромното морско животно. Потоа ја пуштиле ајкулата во морето, со надеж дека ќе… Read More Во Јадранот извлечена ајкула долга осум метри