Кои се здравствените придобивки доколку пиете кафе секое утро?

 
 

Започнувањето на денот со кафе не е само освежување, туку може да биде исклучително корисно за вас.

Доволно е да испиете само една чаша црно горко кафе, за да уживате во неговите многубројни придобивки и во исто време да ги пречекате со студена глава обврските на работното место.

Кафето има стимулирачки ефект, но има 6 исклучително вредни причини да продолжите да го пиете наутро.

За подобра меморија
Според неодамнешните истражувања една до две шољи црно кафе дневно може да го подобрат значително зголемувањето на вашата долгорочна меморија, велат научниците. Во исто време, земањето кафе веројатно значително го намалува ризикот од развој на Алцхајмерова болест. Истражувачите откриле дека луѓето кои користат умерено количество кафе на ден го намалуваат ризикот од дегенеративна болест на мозокот за 65%.

Успешен лек против депресија
Кофеинот помага да се ослободи допамин, кој помага да се подобри расположението. Според научниците, жените кои пијат чаша кафе дневно страдаат помалку од депресија и не мора да користат антидепресиви.

Го зајакнува срцето
Едно кафе на ден има корисен ефект врз срцето, бидејќи го зголемува протокот на крв кон него. Освен тоа луѓето кои пијат по едно кафе на ден имаат помала веројатност да страдаат од кардиоваскуларни болести, тврдат научниците во споредба со оние кои не пијат воопшто.

Го намалува ризикот од рак
Пиењето чаша кафе дневно го намалува ризикот од карцином на базалните клетки, кој денес се најчеста форма на рак на кожата. Научниците исто така велат дека ароматичниот пијалак го намалува ризикот од развој на рак на црниот дроб.

Ги подобрува резултатите од тренингот
Шоља црно кафе пред тренинг може да ве освежи и во исто време да ги подобри вашите перформанси во салата. Кофеинот го стимулира производството на енергија и го подобрува снабдувањето со крв во мускулите и срцето.

Го намалува ризикот од дијабетес
Еден чаша кафе дневно го намалува ризикот од дијабетес тип 2, велат научниците. Кафето има позитивен ефект врз клетките кои произведуваат инсулин, помагајќи му на телото да продолжи да произведува доволно инсулин.

(130)

Вашиот коментар