Кората од бананите е покорисна одошто мислите: Еве како можете да ја искористите

 
 

Кога ќе го прочитате ова, никогаш веќе нема да ја фрлате кората од бананите

Сите знаат колку бананите се добри за здравјето, но на малкумина им е познато дека нивната кора може да биде исто така многу корисна.

Најверојатно не сте знаеле дека и таа се јаде, исто како и плодот, но и дека со неа можете да ги пребришувате билки, да го омекнете месото и да ги отстраните акните.

Ви предлагаме неколку начина на кои можете да ја искористите кората…

Кората е полна со хранливи материи. Содржи витамини Б6 и Б12, како и магнезиум и железо. Во неа може да се најдат влакна и протеини. Измијте ја кората од банана и варете ја 10 минути за да омекне и потоа можете да ја консумирате.

Омекнете го месото

За да го претворите белото месо во сочни залчиња, во тавчето ставете и кора од банана. Благодарение на неа, месото ќе биде меко и вкусно.

Исчистете ги листовите на растенијата

Со кората од банана можете да ги пребришете листовите на вашите собни растенија. Ќе се исчистат од прашина, ќе се нахранат, но ќе добијат и свеж сјај.

Отстранете ги акните

Кората од банана содржи ензими што имаат позитивен ефект врз кожата и ја хранат. Па затоа, премачкајте го лицето со внатрешната страна на кората. На истиот начин, кората помага и за лекување хемороиди.

Избелете ги забите

Се’ што треба да направите е да ги триете со внатрешната страна на кората две минути пред миење. Брзо ќе видите резултати.

Намалете го чешањето

Особено по убод од комарец. На местото на убодот ставете кора од банана и чешањето брзо ќе престане.

Ублажете ги симптомите на депресија

Познато е дека бананата влијае позитивно врз расположението. Направете чај од кора од банана. Во мал сад со зовриена вода додајте кори од две банани. Оставете ги заедно да вријат 10-15 минути, а потоа сипете го чајот во шолја. Ќе ви помогне за несоница, а и ќе ви го хидрира телото.

(121)

Вашиот коментар