„Магнезиум хлорид“ – минерал кој лекува многу болести

 
 

Содржи околу 30% магнезиум и 70% хлорид. Познат е по својата способност да лекува многу заболувања. Лекува реума, остеопороза, болки во зглобови коски, отоци на прсти на раце и нозе, неподвижност, болки во р’бетот, ја лекува простатата, мозочен и срцев удар, дијабетис, регулира висок крвен притисок, ефикасен е и кај мултиплекс склероза, разни инфеции итн.

Магнезиумот преставува еден вид катализатор односно придвижувачки систем кој регулира многу процеси во нашето тело. Магнезиумот е есенцијален ко-фактор во повеќе од 300 реакции во организмот

Сварете еден литар вода и оставете да се излади. Во шише или друг стаклен сад ставете 33 грама магнезиум хлорид, а потоа еден литар зовриена и изладена вода. Затворете го и протресете го шишето. Секогаш така постапувајте.
Нема потреба да се чува во фрижидер.
Дневна доза: Големина на мал филџан, во зависност од видот на болеста и возраста на лицето.

1. Магнезиум хлорид повторно ја воспоставува минералната рамнотежа кај пациенти со артроза, поттикнување на функцијата на органите, како што се бубрезите, да лачат “Acidumurikum” (урична киселина).

2. Регулирање на нервите и мускулите и да учествува во преносот на нервните импулси.

3. Магнезиум хлорид е главен фактор во менталната и физичката енергија и ја задржува рамнотежата во механизмот на дејствување и релаксација на мускулите, го спречува мускулниот замор и нивно згрчување, ги зајакнува мускулите, и се препорачува за секој спортист.

4. Магнезиум хлорид е потребен за правилно функционирање на срцето, игра важна улога во многу биолошки процеси.

5. Го подобрува варењето на храната и ви дава енергија, добар антидепресив и анти-стрес агенс.

6. Игра најважната улога во регулирањето на телесната температура.

7. Тоа е корисно за превенција на висок холестерол.
8. Ја регулира функцијата на цревата.

9. Игра важна улога во формирање на коските.

10. Игра важна улога во метаболизмот на јаглените хидрати и протеини.

11. Овој пијалак придонесува за решавање на проблемот на иритираните нервни мускули, на пример. со тетанус, епилепсија, итн.

12. Ја намалува количината на масти во крвта, делува против артериосклероза, ја прочистува крвта, ги оживува мозочните клетки, дава и одржува виталност во староста.

13. По четириесет години во човечкото тело се добива помалку и помалку магнезиум преку храната, која е причина за старост и болест. Затоа, магнезиум треба да се внеусува во согласност со возраста.

14. Ги решава проблемите на простатата и на хемороиди.

15. Спречување на грип.

16. Ја продолжува младоста – виталност.

17. Спречување на дебелината.

18. Го спречува ракот.

19. Спречува артериосклероза.

20. Тоа е одличен лаксатив.

21. Регулира варење на храната.

22. Го ублажува бронхитисот.

23. Спречи смрзнатини.

24. Работи против лошиот здив.

Дозирање:

Од 10 до 50 години: половина чаша.
Од 51 до 70 години: една кафена чаша на утро.
Над 70 години: Една кафена чаша наутро и една чаша во вечерните часови.

Луѓето кои живеат во градовите и се хранат сиромашно поради рафинираната храна, треба да внесуваат малку повеќе магнезиум. За луѓето кои живеат во земјата, дозата може да се намали. Тоа е сигурно дека внесувањето на магнезиум нема да ги реши сите проблеми на нивната болест, но болеста барем делумно ќе се потисне и ќе се врати виталноста.

Внесувањето на магнезиум не предизвикува зависност – без страв може да се земе истовремено со други лекови.

(187)

Вашиот коментар