Прополисот се користи како лек со векови: Ова се 7 здравствени придобивки од него!

 
 

Прополисот спаѓа во пчелните производи, богат е со цинк и го зајакнува имунитетот, а тесно е поврзан со ослободување од стресот, како и во борбата со настинки и грип.

Поради својот специфичен вкус и мирис, прополисот најчесто се комбинира со шеќер за полесно да се консумира.

1. Настинка и грип
Со доаѓањето на есенските денови, помошта побарајте ја кај пчелите кои вредно работат преку целата година. Прополисот го зајакнува имунитетот и со векови се користи за олеснување на телесните тегоби. Исто така прополисот помага и при сувата кашлица.

2. Акни
Овој едноставен, ефикасен природен третман исто така е одличен во борбата против акни. За успешни резултати потребно е подрачјата на кои имате акни неколку пати во денот да ги намачкате со прополис. Сличен ефект се постигнува и со нанесувањето на мед и прополис.

3. Афти
Афтите поминуваат откако ќе конзумирате прополис.

4. Првут
Проблемот со првутот се јавува и кај масна и кај сува коса. Потребно е да користите благи шампони со билни состојки, а една од нив е прополисот. Косата добро и долго измијте ја со вода, нежно масирајќи го темето.

5. Стрес
Личностите кои редовно консумираат прополис полесно се справуваат со стресот.  Отсега слободно може да ги извршувате работните обврски, а истовремено да се ослободувате од стресот.

6. Сексуална енергија
Хроничните проблеми на простатата се резултат на насобраните слободни радикали на кислород во семената течност.

7. Ги смирува раните
Прополисот е исклучително ефикасен при појава на чир, изгореници и убоди.

(45)

Вашиот коментар