Странците пишуваат: Ако сакате да ја посетите Македонија, ова се 13 работи кои мора да ги знаете

 
 

На интернет не постојат многу статии за патување во Македонија, освен неколку статии за Охридското Езеро и главниот град на Македонија, Скопје.

Македонија е една од најмалку посетените земји во Европа, но не затоа што нема што да се види, пишува порталот Глобал.

Некои од нагласите кои ги издвојува овој портал е дека ова мало парче земја го вклучува најстарото езеро во Европа, најдлабоката подводна пештера во светот, дел од крстот на кој Исус беше распнат и свој Остров на змии.

Ако ова веќе звучи интересно, продолжете да читате: Тука се 13 корисни работи што треба да ги знаете пред да ја посетите Македонија.

1.Не е Грција

Се сретнав со безброј луѓе додека патував,  кои мислеа дека Македонија е дел од Грција и не е ниту земја. Затоа чувствувам дека морам да ја стартувам оваа статија така што ќе дадам објаснување за ова.

Јас навистина не сакам да се вклучам во политиката во моите статии за патување, но ќе дадам се од себе за да го објаснам ова како непристрасен што можам. Грција и Македонија имаа спор за името што е главната причина зошто Македонија не е членка на ЕУ. Кога Македонија ја доби независноста од Југославија по падот на социјализмот во 1991 година, ја одбра Република Македонија како нејзин уставно име.

Проблемот што го имала Грција со ова беше тоа што ова име се однесува на античкото кралство Македонски, од каде потекнува Александар Велики. Проблемот лежи во тоа што двете земји го следат нивното наследство на империјата што Александар го воспостави, па оттука и спорот за името.

Затоа, кога истражувате за Македонија, ќе се сретнете со референцата ФИРОМ (Поранешна Југословенска Република Македонија), која беше практично принудена врз Македонија пред да влезете во ОН. Македонија беше исто така под притисок да го промени своето знаме и всушност беше ставено вето од Грција во својот последен обид за влез во ЕУ. Единствената причина беше спорот за името, што го прави овој еден од најчудените спорови меѓу двете земји во светот. Со тоа надвор од патот, да влеземе во поважните работи.

2.Влегување во државата и визи

Пред да ја посетите Македонија, важно е да знаете како да влезете легално. Македонија не е дел од ЕУ или Шенген зоната, но ако доаѓате од која било европска земја, може да влезете во Македонија само со вашиот пасош. Ако доаѓате од надвор од Европа, тогаш ви треба виза во зависност од вашата националност.

3.Пристигнување, сместување и транспосртирање

Како што веќе споменав, Македонија е многу мала земја и има само два аеродроми: Меѓународниот аеродром во Скопје и локалниот во Охрид. Најниската цена за летови е обезбедена од Wizz Air 90% од времето, но овој авион со ниски трошоци само лета низ Европа.

Ако решите да слетите во Скопје и ако немаш пријател кој ќе те подигне тогаш е во ред, но ако е поинаку  предлагам да го користите автобусот бидејќи таксистите знаат да ги злоупотребуваат странците и ќе ве чини многу поскапо.

Како за патување низ целата земја, најдобар начин е да одите со автобусот. Тоа е малку поскапо во споредба со патувањето со воз, но тоа е многу побрзо. Исто така има и многу тур-оператори кои нудат заеднички возења до места кои не се претепани и не се скапи.

Најдобриот дел? Еднонасочниот билет за двете најдалечни места во земјата нема да ве чини повеќе од 8 евра. Алтернативно, Македонија е одлична земја за автостопување, па ако се чувствувате авантуристички, сторете го тоа. Ќе се сретнете со луѓе на патот што ќе бидат среќни да ве превезат до саканата дестинација.

4.Во Македонија го има најстарото езеро во Европа – во градот има 365 цркви и таму е формиран првиот европски универзитет

За Охридското Езеро се проценува дека е старо повеќе од 4 милиони години и е едно од најдлабоките езера во Европа со максимална длабочина од 287 метри. Езерото е дом на повеќе од 300 ендемични видови и е наследство на УНЕСКО од 1979 година.

Градот на брегот на езерото е исто така наречен Охрид. Тоа е град каде буквално може да ја дише историјата и е исто така познат како Ерусалим на Балканот. Во еден момент Охрид имал 365 цркви: Една за секој ден од годината, но за време на отоманската ера, многу од нив биле уништени.

Охрид, исто така, наводно бил домаќин на првиот универзитет во Европа, основан од Св. Климент Охридски. 3.500 студенти тука ја изучувале кирилицата и словенската литература.

5. Има многу манастири и парчиња од крстот на кои Исус беше распнат

Ова е интересно да го знаете ако сте фанатик во историјата. Има три дела на легендарниот крст во три различни манастири во западниот дел на земјата. Едниот е во манастирот Св. Богодорица Пречиста се наоѓа во близина на Кичево, град во западниот дел на земјата, само еден час возење од Охрид.

Другата е во манастирот Св. Георгиј Победоносец во Дебар, а последниот е во манастирот на Свети Јован Бигорски, помеѓу градовите Дебар и Гостивар. Православното христијанство е главната религија во Македонија и ќе најдете над 1.000 цркви и манастири ширум низ целата земја, од кои некои се сместени на најнеовозможливи локации.

6.Во Македонија се наоѓа најголемата подводна пештера во светот – пештерата Врело на Матка

Па, дури и не сме сосема сигурни за ова. Официјално, најдлабоката подводна пештера во светот е Храничка пропаст во Чешка (402 метри). Пештерата Врело во кањонот Матка, во близина на главниот град на Македонија, до неодамна беше проценета на 212 метри.

Сепак, последната експедиција достигна длабочина од 240 метри и поради технички проблеми не можеше целосно да се истражи оваа пештера. Значи, никој навистина не знае колку е длабока пештерата Врело. Сепак, посетата ќе биде достојна за вашето време бидејќи Кањонот Матка е едно од најубавите места на Балканскиот полуостров и редовно е пренатрупано со туристи.

Кањонот е познат по тоа што се качува по карпи, кајак, иконичен поглед на Скопје и неколку средновековни манастири, така што пештерата само ја зголемува својата популарност.

7.Македонија е најевтина земја во Европа

Општо е познато кај патниците дека Источна Европа, а особено на Балканот имаат најниски цени во Европа. Најскапите градови се Скопје и Охрид (во лето), но тие се уште се далеку од она што би го нарекле скапо. Што се однесува до другите градови цените се смешно ниски и за луѓето од Скопје.

Ова најмногу се должи на ужасното лошо управување со локалниот развој од страна на владата, која практично не постои. Скопје е претворено во апсолутно “центар за сè” на земјата и денес е дом на скоро еден милион луѓе, што е половина од населението во земјата!

Сепак, има многу повеќе места за гледање отколку само Скопје и Охрид, а мојата поента е дека цените работат на ваша корист. Во Скопје можете да добиете пристоен оброк за 3-5 евра, а во другите градови 2-3 евра. Во просек чаша кафе нема да ве чини повеќе од 1 евро, пространа хотелска соба околу 20-25 евра, а може да се направи круг околу земјата со автобус за 25 евра!

8. Македонија е богата со планини

Ако сте љубител на планинарење, тогаш сте  дојден на вистинското место. Земјата е целосно опкружена со планини, од кои повеќето се чисти и многу неистражени.

Постојат 34 планински врвови над 2.000 метра. Со просечна надморска височина од 741 метри, тоа ја прави Македонија четвртата највисока земја во Европа по Андора, Швајцарија и Австрија.

9.Скопје е град на контрасти

Многу патници што ги сретнав велат дека нивниот омилен дел од Скопје е Старата чаршија. Таа е многу различна и многу помала од онаа во Истанбул, но дефинитивно вреди да се посети. Многу патници се заслепени од ненадејната промена на животната средина при одење во центарот на главниот град.

Ако одите во “модерен” дел од главниот град и го преминувате Камениот мост, ќе почнете да се прашувате што се случува. Еден мој пријател рече дека се чувствувал како да е во Париз, со сите високи згради и споменици, но одеднаш по преминувањето на мостот се чувствувал како да се наоѓа во Карачи (Пакистан). Како што можете да видите на сликите, Скопје има силна османлиска атмосфера во центарот на градот и посетата сигурно ќе биде незаборавно искуство.

10.Во Македонија ја има најголемата ромска заедница во Европа

Ромскиот народ, исто така познат како Цигани, е номадска група за која се верува дека пристигнала во Европа од Северна Индија пред околу илјада години. Дури и денес, тие сè уште се сметаат за големи номади на Европа, при што многу од нив патуваат низ континентот во потрага по подобар живот. Меѓутоа, општина Шуто Оризари во Скопје е исклучок.

Многу од нив (околу 20.000) се чини дека нашле дом тука, што ја прави оваа најголема ромска заедница во Европа и верувам, во светот. Ако барате поинакво искуство, погрижете се да ја посетите. Местото е сосема безбедно и може да купите нешто за половина од цената во споредба со остатокот од градот, особено ако се ценкате. Ова очигледно не е најобичниот дел од Скопје, но сигурно придонесува за неверојатни контрасти на главниот град.

11. Ги има најценетите вина во Европа

Ако сте во посета на Македонија, апсолутно мора да пробате македонско вино, едно од најценетите во Европа. Навните две традиционални пијалаци се ракија и вино. Ако не ви се допаѓа првиот, дефинитивно ќе го сакате вториот. Можете да добиете шише вино почнувајќи од 1,5 евра!

12.Во Македонија се наоѓа мегалитска опсерваторија која е стара 4.000 години

Помалку од еден час возење од Скопје, во близина на границата со Србија, ќе го најдете Кокино, една од најстарите опсерватории на светот што ја призна НАСА. Најстарите археолошки наоди на ова прекрасно место датираат од 19 век п.н.е. или до почетокот на европското бронзено време. Кокино се состои од две платформи кои покриваат површина од околу 5.000 квадратни метри, а тука можете да најдете изобилство на фрагменти од керамички садови, кои датираат од 19-ти до 11-ти век п.н.е.

Тврдењето дека Кокино е, всушност, мегалитска опсерваторија беше направена уште во 2002 година, кога беше докажано дека локацијата вклучува посебни камени маркери кои биле користени за следење на движењето на Сонцето и Месечината на источниот хоризонт. Набргу потоа, Кокино беше додаден на провизорната листа на заштита на УНЕСКО.

13.Има остров на змии

Да, добро сте слушнале: Македонија е на копно, но тоа не значи дека нема свој остров. Ова ја прави Македонија (според моето искуство) единствената земја во морето во светот, заедно со Лаос, која вклучува острови на нејзината територија, и покрај тоа што не е на копно.

Голем град или Змија остров е остров кој се наоѓа во Преспанското Езеро кое е дел од Националниот парк Галичица, еден од трите национални паркови во Македонија. Единствените жители на островот сега се змиите, но има траги од човечко присуство. Наводно, во античките времиња, островот бил населен од македонското племе Орести, а во Голем Град има неколку антички и не толку древни артефакти. Островот беше отворен за љубопитни души и истражувачи во 2008 година, но се уште не е препорачливо да се посети за време на сезоната на парење на змиите.

Тоа беа 13 работи што мислам дека треба да знаете пред да ја посетите Македонија, иако беше тешко да се задржи ова на 13! Македонија може да биде многу мала земја, но има многу да понуди.

(204)

Вашиот коментар