10 ситуации во кои можеш да употребиш водка како “повикај пријател“ џокер

 
 

Ако мислите дека вотката може да се користи само поради една причина, откако ќе ја прочитате оваастатија, можеби ќе бидете многу изненадени. Во реалноста има многу намени и некои од нив се навистина неочекувани.

Изгореници од медуза
Ако некогаш сте доживеале напад од медуза, знаете дека навистина гори. Поголемиот дел од времето не е опасно, но може да биде навистина болно. Прво, измијте ја погодената површина со солена вода, која ја лади топлината и го неутрализира отровот. Потоа, истурете малку вотка на погодената површина и таа ќе ги исуши штитниците и ќе ја намали болката.

Против инсекти
Вотката е едноставен, еколошки пријател за отстранување на инсекти како комарци, пчели, оси и мравки. Наполнете шише со спреј со вотка и испрскајте на вашата кожа пред да заминете надвор или директно распрснете на инсектите. Ако не ви се допаѓа мирисот, секогаш можете да додадете мирис со додавање на неколку капки од вашето омилено етерично масло. Имајте на ум дека и некои есенцијални масла имаат својства на отпорност на инсекти. Бидете сигурни дека користите само основна вотка, без арома или шеќер.

Убоди од инсекти
Нема ништо полошо од една убава прошетка во шумата која целосно е уништена од убод од отровен бршлен. За да избегнете осип, веднаш ставете вотка на погодената област.

Свежи цвеќиња
Вотката исто така е позната по тоа што има антибактериски својства. Додајте неколку капки вотка и лажичка шеќер во водата во вазна. Тоа ќе ги убие бактериите кои растат околу стеблата во водата и ќе добиете шанса да уживате во вашите цвеќиња малку подолго.

Исчистете површини од хром, стакло и порцелан
Можете да исчистите речиси сè со вотка.

Измешајте чаша вотка со 1/4 чаша оцет и 1/2 лажици течен сапун за да добиете совршена течност за чистење. Можете да го користите во спреј шише или само да се натопи чиста крпа со смесата и избришетате ги места каде што треба чистење. Чистењето е многу добро и не остава лепливи остатоци.

Домашен екстракт од лаванда
Сѐ што ви треба е чиста стаклена тегла, вотка и свежи цвеќиња од лаванда. Спакувајте ги во теглата, запечатете го капакот цврсто и оставете го на сонце неколку недели, тресејќи го неколку пати низ процесот. Овој екстракт од лаванда е многу ефикасен за ослободување од болка.

Крцкаво пржено пиле
Ако ви се допаѓаат крцкави, изгорени пилешки крилца, навистина треба да се обидете со додавање на вотка во смесата за презлата, а потоа да се готви како и обично. Ќе добиете потемна и кристална кора. Ако имате деца или луѓе кои се обидуваат да избегнат алкохол, не треба да се грижите за додавање на алкохол во храната, бидејќи ќе исчезне за време на готвењето.

Стегнете ги порите
Измешајте еднакви делови вотка и вода или зелен чај и додадете 2 капки рузмарин и есенцијално масло, впијте го памукот во смесата и применете го на лицето. Козметичарите веруваат дека ова решение ги чисти порите и помага да ги затегне. Имајте на ум дека исто така може да ја исуши вашата кожа премногу. Тоа не е најдобро решение ако имате сува или чувствителна кожа.

Ослободете се од миризбата на крпите
Во текот на летото, особено ако живеете во влажна клима, понекогаш може да дојдете во ситуација вашите крпи да мирисаат. За да се ослободите од мирисот, само додајте 1/3 чаша вотка во машината за перење.

Исправување на косата
Вотката може да направи неколку добри работи на вашата коса. Ги зајакнува фоликулите на косата, го спречува лепењето, го балансира производството на себум и, генерално, ја прави вашата коса да изгледа сјајна и здрава. Измешајте еднакви количини на балсам за исправување на коса и вотка, нанесете го на косата, оставете 5-10 минути, а потоа исплакнете. Повторете го третманот два пати месечно, не повеќе бидејќи може да се исуши скалпот.

(34)

Вашиот коментар