18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар секс

 
 

Направивте романтична атмосфера. Ја заклучивте вратата од спалната соба. Му пративте на партнерот неколку флертувачки погледи. Бадемите, јагодите и морските плодови беа дел од вашата романтична вечера. Секоја жена треба да ги знае тајните за подобар секс. Еве кои се тие:

1. Секоја жена има омилена секс позиција. Најдете ја вашата.
Пронајдете ја онаа секс позиција која секој пат гарантирано ќе ве одведе до оргазам.

2. Таа позиција може да се менува.
Професор Мери Џејн Минкин вели: „Она кон што се стремите и двајцата, физички и емоционално, честопати се менува“. Обрнете внимание на она што вас ви се допаѓа и прилагодете го на некој нов и нормален начин.

3. Додека имате секс, тој не ги забележува маните на вашето тело.
Секс терапевтот Ијан Кернер вели: „Мажот за време на сексуалниот акт доживува ментална експлозија од емоции, во која не ни размислува дали партнерката има целулит или е полничка“.

4. Сексот на чист, мек и удобен кревет е потценет.

5. Свеќите можеби се клише, но навистина дејствуваат романтично.

6. Другите немаат повеќе и подобар секс од вас.
Не споредувајте се со пријателките за тоа колку тие имаат секс во текот на неделата. Прецизна бројка по која треба да се водите, нема. Најважно е колку ви е вам доволно.

7. Побарајте го она што сакате да го добиете. Вреди да се пресрамите.

8. Потребен е преоден момент за да имате секс.
Секој во вашето семејство сака да му посветите внимание – родителите, партнерот, децата. Да претпоставиме дека сте имале напорен и тежок ден на работа. Не очекувајте дека веднаш ќе ви дојде моментот за секс. Ви треба опуштање и релаксација.

9. Колку повеќе секс, толку поголема желба за секс.
За жал, и спротивното е точно. Колку подолго сте без секс, толку повеќе заборавате колку е добро да се има.

10. Не грижете се премногу дали ќе доживеете оргазам.
Кога ќе го фатите мозокот како размислува: „Ова не е тоа. Што не е во ред со мене?“, веднаш оттргнете ги тие мисли. Запомнете, треба да чувствувате, а не да размислувате во кревет.

11. Планираниот секс може да биде подобар од спонтаниот.
Исчекувањето може да биде како предигра. Размислете за тоа.

12. Тој не очекува од вас да знаете интересни, секси техники.
Има многу начини како партерот може да постигне оргазам. Кога партнерката ќе обрне внимание на неговите реакции за време на сексуалниот чин, тој нема да има никакви поплаки.

13. Понекогаш, телото навистина сака одмор и добар сон.

14. Но, понекогаш едноставно треба да решите да го направите „тоа“.

15. Болката за време на сексуалниот однос не е нешто нормално.
Ако почувствувате напор и нелагодност за време на сексот, тоа значи дека сте напнати, не сте опуштени и дека предиграта не била доволно добра.

16. Прифатете ги секс-играчките.
Секс-играчките може да го направат чинот поинтересен и забавен. Ако ништо друго, барем пробајте.

17. По сексот се познава неговата љубов спрема вас.
Жените сакаат да чувствуваат емоции пред да имаат секс, додека за мажите сексот е начин да ги почувствуваат и покажат таквите емоции. Па, следниот пат кога вашиот партнер ќе сака да имате секс откако претходно сте се карале, тоа значи дека тој ви дава понуда за смирување и е негов начин да ви покаже дека ве сака.

18. Сексот станува подобар како што одминуваат годините.

(118)

Вашиот коментар