(Вознемирувачко видео) Ужас во градинка во Кина, жена со нож избола 14 деца

Најмалку 14 деца се повредени во напад со нож во градинка во западниот град Чонгчинг. Нападот го извела 39-годишна жена идентификувана само како Лиу, соопшти локалната полиција.

Нападот се случил по утринските вежби кога децата се вратиле во училницата. Жената напаѓач била фатена и спречена од наставниците и член од обезбедувањето на градинката, а наводно била истепана од родителите на децата.

Како што пренесуваат медиумите, жената ѝ се пожалила на полицијата дека била малтретирана од кинеската влада, но не е јасно зошто ги нападнала децата.

Од видеоснимките што се проширија на медиумите се гледаат толпа полицајци, родители и деца собрани надвор пред градинката, како и возила на брзата помош.

Во Кина изминатите години се забележани повеќе слични инциденти за кои најчесто се обвинети ментално заболени или гневни лица.

(344)

Вашиот коментар