Репортажа од Миконос: „Островот е рај ама ви треба длабок џеб“ (фото)

 
 

Тиркизната вода, ветерниците, живописните улички, најубавото зајдисонце и лудите забави во бич баровите го прават Миконос незаборавно искуство.

Островот Миконос е познат како грчката Ибица и место за забава на милионерите и милијардерите, особено во екот на сезоната во јули и август.

Многу познати личности ја посетуваат оваа гламурозна дестинација, па токму затоа новинарот Харисон Џејкобс од Bussiness Insider одлучи да појде таму и да направи репортажа.

Во својата репортажа тој заклучи дека на Миконос ќе си поминете одлично само ако сте вљубеник во забавите и имате длабок џеб.

Дел од неговото искуство од Миконос:

Миконос е прекрасен, гламурозен и луксузен, а бранот на туристи таму го поттикнала првата дама на Америка Џеки Кенеди со посетата во 1961 година.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-03.jpg

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-02.jpg

Потоа го посетиле Елизабет Тејлор, Марлон Брандо, а денес омилен им е на Линдзи Лохан, Кендал Џенер и Расел Кроу.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-06.jpg

Познат е како ветровит остров и тоа е прекрасно, но ако немате наметка навечер природното „разладување“ може да ви ја уништи вечерта.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-05.jpg

Миконос не е место за семејно патување и ако немате добар буџет ќе добиете лошо сместување многу далеку од плажите.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-04.jpg

Стотиците јахти покрај брегот се доказ дека Миконос е омилена дестинација на богатите.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-16.jpg

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-15.jpg

Водата има неверојатно сино-зелена боја.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-07.jpg

На плажите има одлични бич барови, но подобар третман од келнерите ќе добиете ако изгледате дека носите илјадници евра во себе.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-09.jpg

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-08.jpg

Сепак има место и за лежење на пешкири на плажите.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-12.jpg

Ќе уживате во таверните со одлична храна.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-11.jpg

Има луксузни ресорти со приватно џакузи на терасите и неверојатен поглед.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-13.jpg

Миконос има 25 плажи кои се протегаат по брегот и секоја има свој уникатен шарм – од диви, нудистички до наменети за забава.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-17.jpg

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-10.jpg

Најдобрата забава е во бич барот Scorpios, најжешкото и најскапо место во градот.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-18.jpg

Познат е како остров со најубавото зајдисонце.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-23.jpg

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-20.jpg

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-24.jpg

Препознатлив знак на островот му се ветерниците изградени од 16-тиот век.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-19.jpg

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-22.jpg

Низ градот има живописни камени улички.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-21.jpg

Има од продавници за сувенири до бутици од светски познати брендови.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-26.jpg

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-25.jpg

Најлуксузен ресторан на островот е Ling Ling Hakkasan, каде тешко ќе пронајдете место и ќе оставите добра сума на пари.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-29.jpg

Има одлични ноќни локали за забава до раните утрински часови, а најпознат е Cavo Paradiso, каде собира до 2.000 луѓе.

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-28.jpg

reportaza-od-mikonos-ostrovot-e-raj-ama-vi-treba-dlabok-dzeb-foto-27.jpg

(176)

Вашиот коментар