Осветена вода, руски лек за алкохолизмот

Руски свештеници истуриле цели 70 литри осветена вода од авион што прелетувал над градот Твер, близу Москва, по повод Денот на трезвеноста. Во авион имало и свети мошти, икони на Света Богородица и Јован Претеча. „Заедно со иконите летавме над градот и не мора да верувате, но еден маж веќе ѝ рекол на сопругата дека… Read More Осветена вода, руски лек за алкохолизмот

Кое е најопасното место во авионот?

И покрај истражувањата кои укажуваат на тоа дека летот со авион е најбезбедниот начин на патување, за жал ќе мораме да ве информираме дека не постои место во авионот кое е навистина „сигурно“. Барем не кога се бактериите во прашање. Не ви е потребно научно истражување за да знаете дека јавните тоалети, меѓу кои спаѓаат… Read More Кое е најопасното место во авионот?

Лажен пилот фатен после 20 години летање

Пилотот Вилијам Чендлер, кој повеќе од 20 години управува авиони без дозвола, бил отркиен дури неодамна, кога минувајќи низ швајцарскиот воздушен простор извел некои невообичаени маневри. Како што се наведува, за време на летот од Јужна Африка до Германија, тој извел невообичаени маневри на небото. Toj се товари за измама, откако со години лажно тврдел… Read More Лажен пилот фатен после 20 години летање

Детето кое падна од небо: Фотограф случајно сними ужасна глетка, одлучи да ја објави по 49 години

Кејт Сапсфорд имал 14 години кога се скрил во просторот за тркала на авион на аеродромот во Сиднеј. Тоа било во 1970 година. Просторот во кој се скрил се отворил за да се извлечат тркалата и детето паднало од височина од 60 метри и загинало. Фотографот аматер Џон Гилпин го снимил шокантниот момент на падот… Read More Детето кое падна од небо: Фотограф случајно сними ужасна глетка, одлучи да ја објави по 49 години

Притвор за патник кој фрлил парички во мотор од авион за среќа

Патникот, идентификуван само како Лу, веќе доби седум дена притвор. Патник фрлил неколку монети во моторот од авион на кинеската нискобуџетна авиокомпанија „Лаки Ер“, пред да се качи на летот од Ансинг до Кунминг. Иако фрлањето парички во моторот „за среќа“ е обичај во многу делови на светот, тоа е исклучително опасно, бидејќи ,онетите може… Read More Притвор за патник кој фрлил парички во мотор од авион за среќа

САД забрани транспортирање на литиум-јонски батерии на патничките авиони

Потенцијалните проблеми кои се поврзани со литиум-јонските батерии ни се познати на повеќето веќе подолго време. Тука се и неколку познати случувања кои направија да оваа „опасност“ биде масовно позната. Во основа, се работи за можноста за дестабилизирање на батериите по што може да дојде до нивно запалување и експлозија. Ова е нешто што сигурно… Read More САД забрани транспортирање на литиум-јонски батерии на патничките авиони

Работник на аеродром заедно со багажот се натоварил и себе си во авион

Никогаш не е добра идеја да заспиете на работното место, но ако никој не забележи и не ве фатат, најверојатно и не е така страшно. Секако, зависи каде и што работите. Во случајот на вработен во одделот за товарење багаж на аеродромот во Канзас Сити, важи ова второто. Тој заспал во карго делот на авионот,… Read More Работник на аеродром заедно со багажот се натоварил и себе си во авион

Пилоти и стјуардеси откриваат мрачни тајни кои авиокомпаниите не сакаат да ги знаете

Иако можеби често патувате со авион, некои работи како патник никогаш нема да ги дознаете. Пилотите и стјуардесите откриваат неколку тајни кои авиокомпаниите не сакаат да ги знаете, од чистота на седиштата до тоа колку кислород содржи една маска. 1. Постои причини зошто екипажот бара од Вас да побрзате да седнете на Вашите места Овде… Read More Пилоти и стјуардеси откриваат мрачни тајни кои авиокомпаниите не сакаат да ги знаете

Ги одвела учениците на екскурзија, а со еден имала однос во тоалет во авион: Она што потоа следело ќе ве шокира

29 годишната Еленор Вилсон на судијата му рекла не е крива што пред три години, во текот на враќање од екскурзија во Свазиленд, во тоалетот на авион имала секс со ученик, за после да би го убедила дека затруднела со него. Обвинителот на Вирџинија Конрвол тврди дека Вилсон, инаку професорка по физика во средно училиште,… Read More Ги одвела учениците на екскурзија, а со еден имала однос во тоалет во авион: Она што потоа следело ќе ве шокира

Се закануваше дека ќе го крене во воздух авионот, па го почувствува гневот на останатите патници

Еден патник направил хаос во авионот на релација Москва – Владивосток, кога започнал да се заканува дека ќе го крене во воздух леталото. По наводните закани дека ќе го разнесе авионот, тој се најде во незавидна ситуација кога зад него се појавија неколку патници. Триесет и двегодишниот маж кој веројатно бил под влијание на алкохол… Read More Се закануваше дека ќе го крене во воздух авионот, па го почувствува гневот на останатите патници