Хаос во „Тесла“: Маск пуши марихуана на интервју во живо, по што зажали – акциите драстично паднаа

Главниот директор на сметководство во компанијата „Тесла“, Дејв Мортон, која само пред месец дена му се приклучи на овој производител на електрични автомобили, даде отказ, поради што акциите на компанијата почнаа да паѓаат. Истовремено, акциите на „Тесла“ почнаа да паѓаат за над 9 отсто по интевјуто на генералниот директор на компанијата Илон Маск, кое се… Read More Хаос во „Тесла“: Маск пуши марихуана на интервју во живо, по што зажали – акциите драстично паднаа

Црн ден за Facebook – за два часа загубени 150 милијарди долари

Цената на акциите на Facebook забележа пад поголем од 24 отсто, после последните вести за кварталните резултати. За само два часа тргување, компанијата остана без 150 милијарди долари пазарна капитализација. Оваа социјална мрежа објави полоши резултати од очекуваното, и предупреди дека следната година нејзините трошоци ќе растат повеќе од приходите. Како што стои во извештајот,… Read More Црн ден за Facebook – за два часа загубени 150 милијарди долари