Кој ќе вози пијан под казна ќе работи во мртовечница

Работење во мртовечница во иднина ќе биде каза за возачите кои полицијата ќе ги фати во алкохолизирана состојба зад воланот во Молдавија. Таа земја вовела нова програма за намалување на алкохолизмот и возењето во алкохолизирана состојба, а возачите кои полицијата ќе ги фати пијани зад волан, ќе мораат да влезат во посебна програма за да… Read More Кој ќе вози пијан под казна ќе работи во мртовечница

Дали се поштетни потемните или посветли алкохолни пијалаци?

Алкохолните пијалаци имаат различна боја во завиност од состојките од кои се прават, но и од процесот на ферментација. – Сите дестилирани течности се со проѕирна или светла боја. Потоа, кога се чува во буриња и се ферментира, поради што добива потемна нијанса. Покрај тоа, бојата се менува и како течноста ги впива супстанците од… Read More Дали се поштетни потемните или посветли алкохолни пијалаци?

Расте бројот на починати од труење со домашна ракија во Индија

Најмалку 133 луѓе починале, а околу 230 се хоспитализирани откако пиеле од нелегално произведен алкохол во североисточната индиска држава Асам. Овој настан следува откако пред две недели околу сто луѓе починаа од труење со нелегално произведен алкохол во северна Индија. Полицијата соопшти дека десетина луѓе се приведени поради производство и продажла на нелегално направената ракија..… Read More Расте бројот на починати од труење со домашна ракија во Индија

Што се случува кога пиете алкохол на ниски температури?

Зимата и студеното време се пред нас. За многумина зимата е асоцијација на студени денови „залеани“ со чашка алкохол за да се стоплат. Но малкумина знаат дека алкохолот ќе ги загрее само за кратко. Што се случува кога се пие алкохол на ниски температури? Алкохолот ја намалува телесната температура на телото. „Алкохолот ги намалува рефлексите… Read More Што се случува кога пиете алкохол на ниски температури?

Дали кафето навистина може да ве отрезни?

Резултатите од ново истражување покажуваат дека комбинацијата од кафе и алкохол е многу штетна за организмот, пишува CCN. Кафето е стимулант кој го буди организмот и го прави свесен за околните работи, додека алкохолот помага за ослободување на допамин. Но, алкохолот исто така го стимулира и производството на хемикалијата GABA која делува како седатив. Затоа… Read More Дали кафето навистина може да ве отрезни?

Чех отишол да бере печурки со 8,83 промили алкохол во крвта

Лекарите овој викенд биле запрепастени од случај на 41-годишен Чех кој ја скршил ногата берејќи печурки на истокот на земјата, откако анализите покажале дека не е само поднапиен, како што изгледал, туку дека во крвта има дури 8,83 промили алкохол што е нов неславен чешки рекорд. – Мажот најпрво призна дека испил шише и половина… Read More Чех отишол да бере печурки со 8,83 промили алкохол во крвта

Алкохолот влијае на когнитивните способности, дури и кога веќе го нема во кртва

Утрата по ноќите исполнети со алкохол не се многу пријатни: не сме за ништо, ни пука главата, не боли желудникот, а симптомите често траат и по неколку часа. Психолозите од Универзитетот во Бат, Англија, откриваат дека мозокот многу поспоро се опоравува од што се претпоставувало. Нивната студија, неодамна објавена во стручното списание „Addiction“ се занимава… Read More Алкохолот влијае на когнитивните способности, дури и кога веќе го нема во кртва

5 рецепти од баба за вкусен домашен ликер

Овошните ликери се нешто на кое навистина ретко кој може да одолее. Традиционално направени, главно од свежо, но понекогаш и од суво овошје, тие уште одамна биле една од „зимниците“ која жените ја подготвувале. За да добиете добар ликер, најважно е да имате квалитетно овошје – зрело и сочно. Колку повеќе овошја имате, толку вкусот… Read More 5 рецепти од баба за вкусен домашен ликер

Европски острови на развратот: Овие прекрасни плажи се синоним за секс, алкохол и блуд, а една ни е во соседството

Ако уште не сте го испланирале одморот, овие четири дестинации можете и да ги прескокнете. Посебно ако имате деца. Тука забавите траат 24 часа дневно, алкохол не снемува, а секс има на секој чекор. Магалуф, Шпанија Летувалиштето Магалуф веќе долго време важи за омилена дестинација на младите, посебно оние од Велика Британија. Низ годините стекнало… Read More Европски острови на развратот: Овие прекрасни плажи се синоним за секс, алкохол и блуд, а една ни е во соседството

Каков алкохолен пијалак треба да конзумирате според хороскопот?!

Хороскопскиот знак во кој сте родени, не само што влијае врз вашата личност и карактерот туку влијае и врз вашиот избор на пијалок. Познатиот руски астропсихолог, Вадим Левин го опишува совршениот пијалок за секој хороскопски знак. Овен Лицата родени во овој знак често пијат пиво, но многу од нив, вклучувајќи ги и жените, сакаат водка… Read More Каков алкохолен пијалак треба да конзумирате според хороскопот?!