Три мечки си ги ризикуваат животите да спасат младенче удрено од автомобил

Три мечки си ги ризикуваа сопствените животи , за да извлечат мало мече , повредено од автомобил на фреквентен автопат во Флорида. Снимката, направена во америанската држава  Флорида, прикажува мече кое се тетерави  по патот, откако било удрено од автомобил. Кога останало да лежи  на патот, по него дошла возрасна мечка, која го зафатила за… Read More Три мечки си ги ризикуваат животите да спасат младенче удрено од автомобил

Боли… цената: Пуштен во продажба најскапиот лек, изнесува 2,1 милион долари

Американската агенција за лекови одобри пуштање во промет на лекот “Zolgensma” на швајцарската фармацевтска компанија “Novartis” во мај оваа година, чија една доза изнесува 2,1 милион долари. Лекот се зема еднократко, а поради високата цена е прогласен за најскапо медицинско средство на светот. Новиот лек за спинална мускулна атрофија “Zolgensma” стана важен двигател на значително… Read More Боли… цената: Пуштен во продажба најскапиот лек, изнесува 2,1 милион долари

Рускиот панцир е отпорен на американската муниција, американската војска мора да го менува калибарот

Американската војска планира да ја опреми новата генерација на стрелачко оружје со муниција со калибар 6,8 милиметри, за да може да го пробијат новиот вид панцир кој го имаат Русија и Кина, пренесува Попјулар меканикс. Новата муниција ќе ги замени куршумите со калибар 5,56 милиметри, кои се наменети за јуришната пушка М-16. Се истакнува дека тоа… Read More Рускиот панцир е отпорен на американската муниција, американската војска мора да го менува калибарот

7 работи што Европејците ги прават подобро од Американците

Американското население е претежно склоно кон консумирање на леб и пекарски производи со продолжен рок на траење. Ваквите производи не можат да се споредат со свежо печени лепчиња и колачи од Европа. На Reddit се водеа дискусии за работите што Европејците ги прават подобро од Американците. Еве што заклучија корисниците на оваа дигитална платформа кога… Read More 7 работи што Европејците ги прават подобро од Американците

Овие 15 најбогати семејства во САД тежат 618 милијарди долари

Петнаесет најбогати американски семејства заедно имаат богатство од дури 618 милијарди долари, се наведува во најновиот извештај на американскиот Институт за политички студии. – Богатството на секое од тие семејства потекнува од компании кои всушност ги основале претходни генерации, нивните родители и натамошни предци, се оценува во извештајот, кој прикажува како богатството минувало од генерација… Read More Овие 15 најбогати семејства во САД тежат 618 милијарди долари

САД забрани транспортирање на литиум-јонски батерии на патничките авиони

Потенцијалните проблеми кои се поврзани со литиум-јонските батерии ни се познати на повеќето веќе подолго време. Тука се и неколку познати случувања кои направија да оваа „опасност“ биде масовно позната. Во основа, се работи за можноста за дестабилизирање на батериите по што може да дојде до нивно запалување и експлозија. Ова е нешто што сигурно… Read More САД забрани транспортирање на литиум-јонски батерии на патничките авиони

Сојузниците на САД откажуваат послушност за воена интервенција во Венецуела

Американскиот потпретседател Мајк Пенс одново прати завиена порака за можна воена интервенција во Венецуела, но САД изгледаат се поизолирани во подготвеноста да употребат сила за симнување од власт на претседателот на Венецуела Николас Мадуро, пишува британски „Гардијан“. Како европските, така и некои од клучните сојузници на САД од Јужна Америка предупредија дека би се спротиставиле… Read More Сојузниците на САД откажуваат послушност за воена интервенција во Венецуела

Милиони Американци и понатаму мислат дека чоколадното млеко доаѓа од кафеави крави

Најмалку 45% од оние кои одговориле на анкетата на Центарот за млечни производи не се сигурни дали чоколадното млеко е природно или се добива индустриски. Ако го посетите веб-сајтот на Иновацискиот центар за млечни производи на САД, ќе забележите дека најпоставувано прашање кај нив е „Дали чоколадното млеко доаѓа од кафеави крави?“, пишува Beyond Blind Fold.… Read More Милиони Американци и понатаму мислат дека чоколадното млеко доаѓа од кафеави крави

Американка, инаку ИСИС невеста, може да биде осудена на 60 години затвор ако и ја исполнат желбата да ја вратат во САД

Хода Мутана, која моментално се наоѓа во камп за бегалци во Сирија, се соочува со потенцијално гонење на тероризам и 60-годишена затворска казна ако и ја исполнат желбата да се врати назад во САД, велат правните експерти Правните експерти велат дека една Американка, инаку една од многуте ИСИС невести, која ја напуштила земјата за да… Read More Американка, инаку ИСИС невеста, може да биде осудена на 60 години затвор ако и ја исполнат желбата да ја вратат во САД

Мрежата на американското МВР заразена со вируси од руски порно сајтови

Откако на работното место прегледал преку девет илјади порно сајтови службеник на американската Геолошка служба, инаку подредена на Министерството за внатрешни работи, ја заразил со вируси интерната компјутерска мрежа. Повеќето сајтови биле руски, пренесува агенција ТАСС повикувајќи се на „Вашингтон Пост“ и извештајот на службата за надзор на споменатиот ресор. Откако увиделе дека интерната мрежа е заразена… Read More Мрежата на американското МВР заразена со вируси од руски порно сајтови