Колку е здрав ајварот – сè за зимницата, дали дебели и колку витамини има

Дали некогаш сте размислувале кои се предностите на киселата зелка, пиперките, доматите и другите намирници кои термички се обработуваат и се консумираат како зимница, во однос на свежите? Ајварот речиси и да нема калории, па така со него не може да претерате! Нема ни некоја нутритивна вредност, затоа што се прави од печени или барени… Read More Колку е здрав ајварот – сè за зимницата, дали дебели и колку витамини има

Посни корпички со ајвар

Вкусни ајвар корпички како солено посно предјадење… Сoстојки: – 250 гр брашно – 1 лажичка прашок за печиво – 1 лажичка сол – 100 мл масло – 100 мл кисела вода – 2 лажици ајвар – ајвар за фил Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“: (167) 00

Есенска пита со ајвар и шампињони

Откако го направивте ајварот, време е да најдете рецепти во кои ќе го искористите, наместо само да го мачкате на лепче. Вкусот на пиперки одлично се вклопува со шампињоните, па затоа ви предлагаме да направите пита со оваа комбинација. Солено есенско уживање! Состојки: 500g кори за пита 100ml вода 100ml масло ½ голема тегла ајвар… Read More Есенска пита со ајвар и шампињони

Дали е здраво да јадеме ајвар?

Ајварот има голема калорична вредност и уште поголема вкусна вредност, но многу разочарува нутритивната вредност на овој производ. Витамините и минералите не опстојуваат кога се долготрајно термички обработувани на високи температури. Црвената пиперка – главната состојка на ајварот, сама по себе е многу здрав зеленчук. Црвените пиперки во себе содржат многу Витамин Ц, кој покрај… Read More Дали е здраво да јадеме ајвар?