Моќта на генетиката: Еве со која баба сме најмногу поврзани и чии гени посебно ги присвојуваме

Освен биолошкиот материјал, мајките ги пренесуваат и емоциите на своите ќерки, кои подоцна ќе ги пренесат на своите деца. Според она што го знаеме за генетиката, бабите и дедовците просечно делат 25 проценти ДНК со своите внуци. Ги наследуваме гените и од машките и од женските родители од двете страни. Но научниците тврдат дека бабите… Read More Моќта на генетиката: Еве со која баба сме најмногу поврзани и чии гени посебно ги присвојуваме

Направила колачи од пепелот на покојната баба па ги служела соучениците

Една тинејџерка од Калифорнија направила колачи од пепелот на покојната баба, па со нив ги почестила другарите од одделението. Полицијата моментално го истражува овој инцидент. Американските медиуми пишуваат дека во полицијата се обратил еден од нејзините соученици кој дошол со семејството и ја раскажал страшната приказна. – Таа девојка оди во училиште и им раскажува… Read More Направила колачи од пепелот на покојната баба па ги служела соучениците

Летување од пеколот: Баба ја фатила пријателката како и го силува внукот

Гејл Дикинсон (59) наводно била со 14-годишно момче на Ибица, а неговата баба тврди дека и претходно го фалела и меркала. Дикинсон со својата пријателка, нејзината мајка и нејзините два сина отишла на годишен одмор на Ибица каде изнајмиле заеднички стан. За време на распоредувањето по соби, момчето сакало да биде во соба со Гејл,… Read More Летување од пеколот: Баба ја фатила пријателката како и го силува внукот

Баба “претепала” разбојници: Се обиделе да и го одземат автомобилот, а потоа морале да спасуваат жива глава

Обидот на разбојниците да одземат автомобил од една баба во Јужна Африка тргнал во сосема неочекувана насока. Имено, кога вооружените криминалци притрчале до џипот во кој се наоѓала жената и барале да го напушти возилото, таа храбро им се спротивставила. Инцидентот се случил во Хаутенг, кога жената влегла во својот ограден двор, а разбојниците ја… Read More Баба “претепала” разбојници: Се обиделе да и го одземат автомобилот, а потоа морале да спасуваат жива глава

Баба роди бебе на свои 70 години

Далјиндер Каур од Индија стана мајка и тоа во 70. година. Синот го добила со ин витро оплодување и рече дека мајчинството и го направило животот комплетен. На неа и на нејзиниот 9 години постар сопруг им се исполни голема желба. Далјиндер две години се обидувал со ин витро оплодување да стане мајка. Роденото бебе… Read More Баба роди бебе на свои 70 години