Кората од бананите е покорисна одошто мислите: Еве како можете да ја искористите

Кога ќе го прочитате ова, никогаш веќе нема да ја фрлате кората од бананите Сите знаат колку бананите се добри за здравјето, но на малкумина им е познато дека нивната кора може да биде исто така многу корисна. Најверојатно не сте знаеле дека и таа се јаде, исто како и плодот, но и дека со… Read More Кората од бананите е покорисна одошто мислите: Еве како можете да ја искористите

Чоколаден ролат со банана и бисквити

Вкусниот ролат збогатен со сочниот шмек на овошје е идеален за сите љубители на слатките, од најмлади до најстари. Се подготвува брзо, лесно и без печење. Потребни состојки: – 250g маргарин – 300g мелени бисквити – 150g шеќер во прав – 4 јаболка – 3 пасирани банани – 4 цели банани – 100g чоколадо за… Read More Чоколаден ролат со банана и бисквити

Бомбици од банана

Ако дома знаат да ви останат бананите кои не ги јадете често, за да не ги фрлите, ви предлагаме да направите вкусни бомбици од банана! Состојки: – 3 банани – 150гр шеќер во прав – 150гр мелени ореви(може и мелени бисквити, тогаш намалете на шеќерот во прав) – 150гр кокос Припрема: Испасирајте ги бананите со… Read More Бомбици од банана