Бебе изело џоинт, па не можеле да го разбудат

Родителите не успеале да разбудат од длабок сон едногодишно бебе, по што повикнале Брза помош и го однеле во болница. Откако му биле направени детални анализи се утврдило дека во крвта на бебето има канабис. Настанот се случил во Милано, каде живее семејството. Откако откриле дека во крвта на бебето има траги од канабис, лекарите… Read More Бебе изело џоинт, па не можеле да го разбудат

Мозокот ѝ бил мртов, но докторите ја држеле во живот 123 дена во болница за да му помогнат на телото да направи нешто неверојатно

Кога Френкиелен де Силва Замполи Пади (21) беше бремена само 9 недели, нејзиното семејство не знаеше дали таа ќе преживее, бидејќи доживеала силен мозочен удар. Иако исходот не беше онаков каков што се очекуваше, семејството имаше причина за среќа. Кога Френкиелен беше примена во болница, докторите на ултразвук зебележале дека срцето на бебињата кои ги… Read More Мозокот ѝ бил мртов, но докторите ја држеле во живот 123 дена во болница за да му помогнат на телото да направи нешто неверојатно

Научниците тврдат дека бебето најмногу зборови учи од својот татко

Резултатите од новото истражување, кое е спроведено во Лабораторија со современа антропологија на Универзитетот во Фудан, Кина, покажало дека бебињата најмногу зборови учат од нивните татковци. Студијата ја водела Менган Жанг, која го истражувала учењето на вокабуларот на поинаков начин. Според резултатите, двајцата родители имаат значајно влијание на развојот на говорот кај децата, но на… Read More Научниците тврдат дека бебето најмногу зборови учи од својот татко

Рибар од морето извлекол едно и пол годишно бебе – чудо е што е живо

Рибарот Гас Хат рано наутро тргнал на риболов во близина на плажата Матата на Северниот остров во Нов Зеланд. Но веднаш забележал нешто мало како плови по водата. Помислил дека е кукла , но набргу сфатил дека станува збор за бебе, кое било толку помодрено и смрзнато , што наликувало на кукла. Рибарот сфатил дека… Read More Рибар од морето извлекол едно и пол годишно бебе – чудо е што е живо

Мажите во иднина ќе можат да дојат

Можно е мажите да бидат во состојба да дојат за само пет години од сега, благодарение на нов револуционерен пакет хормони што наскоро ќе се најде на пазарот во облик на коктел од лекови. Оваа група на медикаменти ќе резултира со реактивација на млечните жлезди. Се смета дека мажите ќе може да го координираат земањето… Read More Мажите во иднина ќе можат да дојат

Пораѓањето во вселената ќе стане реалност за шест години отсега

Иако идејата за пораѓање во вселената е како заплет од некој sci-fi филм, научниците веруваат дека тоа ќе стане реалност за шест години отсега. Биотехнолошката холандска компанија SpaceLife Оrigin објави дека планира да ги породи првите бебиња во вселената во 2024 година и дека за тоа бара волонтери. Кис Мулдер, директор и основач на компанијата,… Read More Пораѓањето во вселената ќе стане реалност за шест години отсега

Оваа креативна мајка создава неверојатни фотографии од своето бебе!

Откако ќе станете родител, детето станува центар на вашиот универзум, а воедно и омилен „модел“ за фотографирање. За разлика од секојдневните фотографии кои ги гледаме по социјалните мрежи, оваа мајка ја искористила својата креативност да направи цели приказни во фотографиите во кои главен лик е нејзиното бебе. Погледнете како изгледа тоа.     (439) 00

Татко смислил трик како да го смири расплаканото бебе: Почнал да “пее” со најнизок глас

Не е реткост татковците со својата иновативност, методи за играње и грижа за бебињата, да ја насемат околината. Така овој татко пробал една нова метода, за да го смири своето бебе кое почнало да плаче. Имено, тој само почнал да “пее”, го спуштил гласот на најниската октава која може да ја достигне, и, за чудо… Read More Татко смислил трик како да го смири расплаканото бебе: Почнал да “пее” со најнизок глас

Тинеџјерка поради тетоважа го загуби бебето, но и нозете?!

На социјалните мрежи често зборува за своето искуство. Бремена тинејџерка го изгубила бебето и завршила во количка откако под својата десна дојка направила тетоважа. „Морав да минам низ операција во чија прилика од мене извлекоа некои заразни течности. Пиев многу лекови. Имав спонтан абортус и го изгубив синот кој го носев“, истакна. Потоа несреќната девојка… Read More Тинеџјерка поради тетоважа го загуби бебето, но и нозете?!

Мајката фрлила туку што родено бебе со папочна врвца од петти кат: Детето со неверојатна среќа преживеало

Тек родено бебе кое мајка му го фрлила од тераса на петти кат, преживеало откако што листовите од банана и го ублажиле падот. Откако станарите во зграда во Самут Пракану на Тајланд, слушнале плач кој доаѓал од правецот кај што има плантажи за банани покрај нивната зграда, а таму откриле тек родено бебе како лежи… Read More Мајката фрлила туку што родено бебе со папочна врвца од петти кат: Детето со неверојатна среќа преживеало