Турски затвореник го оставил братот близнак во затвор и побегнал

19- годишен осуденик од Турција успеал да побегне од затвор на тој начин што си го замениле местото со својот брат близнак кој што му дошол на посета. Мурат А служел казна поради убиcвo во затворот „Е Типи Капаси“ на југот на Турција. Минатата недела во по посета дошол неговиот брат близнак Хусеин. Затворските чувари дозволиле тие… Read More Турски затвореник го оставил братот близнак во затвор и побегнал

,,Вистинските мажи секогаш ги претепуваат жените” – потресна исповед на две затворени сестри

Две сестри , државјанки на Саудсика Арабија , кои во моментов се во притвир во Хонг Конг пред да бидат вратени дома , раскажуваат зошто избегале. Тие биле секојдневно претепувани од својот татко, како и од другите машки членови на семејството. Но , сега треба да бидат вратени назад, а тие се плашат дека во… Read More ,,Вистинските мажи секогаш ги претепуваат жените” – потресна исповед на две затворени сестри

“Изгубен турист”: Лажирал амнезија и го напуштил семејството само за да избега од својата тешта

“Изгубен” турист кој бил пронајден како лута низ Единбург, тврдејќи дека не се сеќава кој е ниту како се нашол таму, признал дека лажирал амнезија за да побегне од својата “злобна тешта”, јавуваат локалните медиуми. Полицијата го пронашла 52-годишниот Салваторе Манино во катедралата Свети Жил во Единбург, наизглед збунет и со амнезија. Исчезнувањето од неговата… Read More “Изгубен турист”: Лажирал амнезија и го напуштил семејството само за да избега од својата тешта

Подморницата со која Хитлер „побегнал” во Јужна Америка, пронајдена во близина на Данска

Исчезнатата германска подморница за која се вели дека ги пренесла поразените нацистички лидери во Јужна Америка по Втората светска војна е откриена по 73 години. U-3523, една од подморниците на Хитлер тип XXI, била откриена на брегот на Данска од страна на истражувачите од „Музеј на поморски војни” во Јутланд, кои работеле на проект за… Read More Подморницата со која Хитлер „побегнал” во Јужна Америка, пронајдена во близина на Данска

Пензионири побегнале од старски дом и отишле на хеви метал концерт, ги нашле дезориентирани

Двајца постари мажи избегаа од Дом за стари лица во Германија за да посетат еден од најголемите метал фестивали во светот – „Вакен опен ер“. Откако ги повикале од Домот за стари лица, припадниците на полицијата започнале потрага, која заврши пред главната сцена на фестивалот во три часот по полноќ. Полицијата соопшти дека двајцата возрасни… Read More Пензионири побегнале од старски дом и отишле на хеви метал концерт, ги нашле дезориентирани