Познат е најбезбедниот автомобил на светот

Новата Mazda CX-30, Mercedes GLB и Ford Explorer се единствените модели кои добија 5 sвезди во последната рунда на тестирање за безбедност на NCAP (независно тело кое ја проценува безбедноста на возилото во Европа). Мазда ја доби досега најдобрата оценка за заштита на возрасните патници.Јапонскиот SUV модел постигна оценка од 99 проценти во категоријата за… Read More Познат е најбезбедниот автомобил на светот

Подгответе се, казните се големи – Од средина на месецот зимска опрема во возилата

На 15. ноември, за 14 дена од сега, почнува да важи законската обврска за зимска опрема во возилата. На возачите кои нема да ја почитуваат законската обврска им се издава платен налог со глоба во износ од 45 евра во денарска противвредност, односно им се регистрираат 25 негативни бодови. Воедно полициски службеник може да нареди… Read More Подгответе се, казните се големи – Од средина на месецот зимска опрема во возилата

САД го тужат Сноуден за заработката од неговата новообјавена книга

Администрацијата на Трамп во вторникот поднесе граѓанска тужба за да ги придобие приходите од продажбата на новата книга од Едвард Сноуден, тврдејќи дека истакнатиот “свиркач“ ги прекршил договорите за необјавување што ги потпишал за време на неговото работење во американските разузнавачки служби. Од Министерството за правда се соопштува дека Сноуден, поранешен вработен во ЦИА и… Read More САД го тужат Сноуден за заработката од неговата новообјавена книга

Ако избие Трета светска војна во Сирија, овие земји ќе бидат најбезбедни

Последните неколку дена големо внимание предизвикуваат настаните во Сирија и реакциите на големите сили, како Америка и Русија. “Independent” во подготовките за војна отишол најдалеку, па составил листа од десет земји во кои би требало да се најдете ако избие војна. Листата се темели на “Global Peace” индексот од минатата години. 10. Ирска Практикуваат воена… Read More Ако избие Трета светска војна во Сирија, овие земји ќе бидат најбезбедни