Колку богат бил Хитлер и од каде потекнува неговото богатство?

Знаевте ли дека Хитлер бил еден од најбогатите луѓе во негово време? И тоа не поради богатството што го крадел во деновите на неговото владеење. Откако ја објавил „Мојата борба“, Хитлер успеал да продаде 9.000 примероци во првата година. Ова не му донело некоја голема заработка, но како што напреднувал во Нацистичката партија, луѓето почнале да го препознаваат како… Read More Колку богат бил Хитлер и од каде потекнува неговото богатство?

Овие 15 најбогати семејства во САД тежат 618 милијарди долари

Петнаесет најбогати американски семејства заедно имаат богатство од дури 618 милијарди долари, се наведува во најновиот извештај на американскиот Институт за политички студии. – Богатството на секое од тие семејства потекнува од компании кои всушност ги основале претходни генерации, нивните родители и натамошни предци, се оценува во извештајот, кој прикажува како богатството минувало од генерација… Read More Овие 15 најбогати семејства во САД тежат 618 милијарди долари

Имаат милиони без да земаат плата: Како заработува британското кралско семејство?

Британското кралско семејство е една од најпознатите семејни лози во светот а кралицата Елизабета е на врвот на листите на најбогати благородници во светот. Членовите на кралското семејство располагаат со големо богатство, но никогаш не сме ги виделе да работат. Сепак, иако се членови на благородничка лоза, членовите на кралското семејство кои не се директни… Read More Имаат милиони без да земаат плата: Како заработува британското кралско семејство?

Таа е најмладата американска милијардерка: Има 36 години, се мажела 4 пати, а еве од каде има толку пари

Иако “Forbes 400” на почетокот на овој месец ја прогласил за најмлада жена на листата на најбогати Американци, животот не бил секогаш добар за богатата наследничка Линси Снајдер. Оваа 36-годишна жена тешка повеќе од 3 милијарди долари се разведувала 3 пати, го изгубила својот татко кој се предозирал со лекови во 1999. година, но и… Read More Таа е најмладата американска милијардерка: Има 36 години, се мажела 4 пати, а еве од каде има толку пари

Зошто никогаш не ни се доволни парите што ги имаме?

Колку и да заработуваме, секогаш мислиме дека сакаме, можеме и заслужуваме да имаме повеќе пари. Парите не се клучот на среќата, но ни се неопходни за живот. Но, дали да се задоволиме со сумата што ја имаме или да целиме повисоко? Двете опции доаѓаат со своја цена. Некои истражувања велат дека дури и да заработуваме… Read More Зошто никогаш не ни се доволни парите што ги имаме?

Британец открил бунар под својот кревет и сега бара скриено богатство

Цели 30 години Колин Стир од Плимут го копа древниот бунар од 16 век што го открил под својата куќа, надевајќи се да дека на дното ќе најде закопано богатство. Стир (67) со сопругата и децата пред 30 години се вселил во куќата, инаку со потекло од Викторијанското доба во 19 век. Тие веднаш забележале необична… Read More Британец открил бунар под својот кревет и сега бара скриено богатство

Потонал пред 113 години: Откриен руски брод кој би можел да носи 200 тони злато

Јужнокорејските експерти ги пронашле остатоците од рускиот брод “Дмитриј Донској”, кој бил дел од руската царска флота и кој учествувал во битките во текот на Руско-јапонската војна од 1904. до 1905. година, јавиле јужнокорејските медиуми. Новинската агенција “Јонхап” соопштила дека бродот го пронашла “Шинил Груп”, компанија која веќе неколку години врши потрага по рускиот брод.… Read More Потонал пред 113 години: Откриен руски брод кој би можел да носи 200 тони злато