Зачин кој ги напаѓа вирусите

Циметот е голем извор на витамини и минерали, содржи калциум, железо, манган, витамин Ц и витамин К, како и диететски влакна. Освен што е додаток на колачите и тортите циметот е природен лек. Едно од природните решенија за вирусите е токму циметот кој има моќ да го запре растот и развојот на размножувањето на бактериите,… Read More Зачин кој ги напаѓа вирусите

Кои болести ги наследуваме од таткото, а кои од мајката?

Бројни физички особини наследуваме од родителите, но и болести. Од секој родител добиваме по две копии од секој ген, а мутацијата на одредени гени е главното чкрапало за наследните болести. Прв на листата е високиот холестерол, за што во целост можеме да го „обвиниме“ семејството, тврди американската генетичарка Шивани Назарет. Едно од 500 лица имаат… Read More Кои болести ги наследуваме од таткото, а кои од мајката?

Докторите кон „антиваксерите“: Родителите да ги знаат последиците од невакцинирањето

Намалувањето на бројот на вакцинирани деца на територијата на целата земја, според познавачите, се должи и на кампањите против вакцинирањето, но и на недовербата на  родителите во здравствениот систем. Во Македонија вакцинацијата е задолжителна, а лекарите посочуваат зошто е тоа така и зошто е неопходно децата да се имунизираат, како и дека со вакцините се… Read More Докторите кон „антиваксерите“: Родителите да ги знаат последиците од невакцинирањето

„Магнезиум хлорид“ – минерал кој лекува многу болести

Содржи околу 30% магнезиум и 70% хлорид. Познат е по својата способност да лекува многу заболувања. Лекува реума, остеопороза, болки во зглобови коски, отоци на прсти на раце и нозе, неподвижност, болки во р’бетот, ја лекува простатата, мозочен и срцев удар, дијабетис, регулира висок крвен притисок, ефикасен е и кај мултиплекс склероза, разни инфеции итн.… Read More „Магнезиум хлорид“ – минерал кој лекува многу болести

Деца на Амишите се имуни на алергии и модерни болести, не знаат што е рак и дијабетес

Децата на Амишите, пораснати на селските фарми на северот на американската сојузна држава Индијана, не патат од астма, дијбетес, алергии, ниту било каква форма на современи болести. Швајцарскиот научник Марк Холбрејхм кој го истражувал здравјето на децата на Амишите вели: – Заклучокот е дека стапката на современи болести е многу многу ниска нај децата на… Read More Деца на Амишите се имуни на алергии и модерни болести, не знаат што е рак и дијабетес

Заби од деца починати пред 1.000 години можат да помогнат во борба против гојазност, дијабетес и срцеви заболувања

Млечните заби на децата погребани во десетиот век во црквениот двор во англиската грофовија Нортхемптоншир се подобар показател на ризик од современите болести, како што се гојазноста, дијабетесот и срцевите заболувања, отколку коските, откриваат научниците. Тие се надеваат дека ќе можат да ги идентификуваат децата подложни на болестите, за да во првите години од нивниот… Read More Заби од деца починати пред 1.000 години можат да помогнат во борба против гојазност, дијабетес и срцеви заболувања

Пуканките одлични за срцето и за справување со опасните болести

Пуканките освен што се добра занимација во кино, тие се одлични и за крвните садови, варење на храната и превенција од рак. – Многумина не знаат дека пуканките се житарки со полно зрно кои го намалуваат ризикот од срцев удар и рак, а само 30 грама од нив се исто толку добри како и дневна… Read More Пуканките одлични за срцето и за справување со опасните болести

Смртоносна бактерија коси низ Европа: Од соседните земји никако не купувајте замрзнат зеленчук

Албанија, Бугарија, БиХ, Грција, Словенија, Хрватска се земјите од регионот од кои никако не смеете да купувате замрзнат зеленук и замрзната пченка ако забележите дека имаат унгарско потекло. Имено, Унгарска фабрика за замрзнат зеленчук и замрзната пченка дистрибуирала во 107 земји производи кои ја имаат бактеријата листериоза, но не и во Македонија, покажуваат податоците од… Read More Смртоносна бактерија коси низ Европа: Од соседните земји никако не купувајте замрзнат зеленчук