Клучот за долга врска и среќен брак лежи во оваа вредност!

Љубовта е прекрасна, а врската исполнета со љубов, особено на почетокот, во нашиот живот носи смеа, среќа и долги прошетки и страствени бакнежи. Меѓутоа, постои една работа која гарантира долга и стабилна врска, а која понекогаш, дури и многу често, поважна е и од самата љубов. Станува збор за довербата. Еднаш кога заљубеноста ќе се замени… Read More Клучот за долга врска и среќен брак лежи во оваа вредност!

Брачни совети кои никогаш не треба да ги послушате

Оној момент кога ќе го кажете судбоносното „да“, не значи дека сте ја запечатиле среќата до крајот на животот. Во бракот треба да вложувате секојдневно. Понекогаш во бракот имате проблеми. Покрај сите напори, ситуацијата не се подобрува. Вашите најблиски го забележуваат тоа и се трудат да ви помогнат. Меѓутоа, ова се три совети кои никогаш… Read More Брачни совети кои никогаш не треба да ги послушате

Ние се жалиме на нашиот Закон за семејство?Контроверзен предлог закон, им дозволува на мажите да стапат во брак со ќерките?

Парламентарците во Иран донесоа предлог-закон со цел да ги заштитат правата на децата, кој вклучува и клаузула според која мажот се дозволува да се ожени со својата посвоена ќерка, со оглед на фактот дека има 13 години. Сепак, активистите за човекови права во земјата изразија загриженост дека законот што го предлага парламентот, дава можност главата… Read More Ние се жалиме на нашиот Закон за семејство?Контроверзен предлог закон, им дозволува на мажите да стапат во брак со ќерките?

Џоли за разводот со Бред Пит: Не можев да се препознам

Актерката Анџелина Џоли досега не говореше јавно за разводот со Бред Пит, но неодамна за францускиот магазин „Мадам Фигаро“ објасни колку ѝ било тешко додека минувала низ тој процес. „Разводот беше навистина комплициран. Пред крајот на мојата врска со Бред не можев да се препознам, како да изгубив дел од себе. Станав помала, неважна, иако тоа… Read More Џоли за разводот со Бред Пит: Не можев да се препознам

10 причини зошто може да ви е досадно во бракот

На почетокот од бракот, сè ви се чини ново и возбудливо. Но, за жал, таа фаза на “меден месец“ нема да трае вечно. На крајот, работите ќе се успорат, па дури може и да се најдете облеани во досада. За среќа, тоа чувство не значи дека вашиот брак е осуден на пропаст. Сè што значи… Read More 10 причини зошто може да ви е досадно во бракот

6 едноставни совети за среќен и здрав брак (со деца)

Понекогаш изгледа дека денешните бракови се потешки од кога било порано. Без разлика дали имате многу работа или се грижите за вашите деца, сите се апсорбирани од нивните зафатени распореди. Сигурно сакате да поминувате време со сопругот, но тоа не се случува никогаш… Па, не е ни чудно што врската ви е во неволја. Да… Read More 6 едноставни совети за среќен и здрав брак (со деца)

Се омажив за таткото на мојата најдобра другарка: Сега сум и маќеа иако сум и помлада од неа

Тејлор (27) преку својата најдобра пријателка Аманда (30) го запознала Керн Лиман (52) и меѓу нив двајцата светнала искра. Можеби тоа и не би било ништо необично, ако Керн не бил таткото на нејзината приајтелка Аманда. Била тоа љубов на прв поглед, а по пет години врска тие се венчале. „Кога се запознавме, работев со… Read More Се омажив за таткото на мојата најдобра другарка: Сега сум и маќеа иако сум и помлада од неа

Суд во Саудиска Арабија забрани венчавка оти момчето било музичар

Државјанка на Саудиска Арабија загуби судски процес против своето семејството, кое и забранува да се омажи за нејзин сонародник, со аргумент дека избраникот има лоша репутација бидејќи свири на музички инструмент, објави локалниот весник „Оказ”. Саудијката, инаку дипломирана банкарка од конзервативната провинција Ал Касим, планира да се обрати и до повисоки државни инстанци, со цел… Read More Суд во Саудиска Арабија забрани венчавка оти момчето било музичар

Попот развел млад брачен пар поради големината на неговиот полов орган

Брачен пар од Истра, Хрватска доби црквен развод на бракот. Причината е што младенците не можеле да го консумираат бракот, поради големиот полов орган на мажот, пренесува хрватски „24 сата“. -Живеевме како што доликува за вистински католици. Се зедовме од љубов и почитување. Невиноста ја чувавме до првата брачна ноќ. Но, наместо водење љубов, доживеавме… Read More Попот развел млад брачен пар поради големината на неговиот полов орган

Државата со закон ќе ја забрани прељубата

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повикал Турците да размислат за прогласувањето брачно неверство како незаконско и нагласил дека одложувањето на истата одлука 2004 година била грешка. „Мислам дека сега е вистинско време повторно да расправаме по прашањето за прељуба со оглед на тоа што нашето општество сега има поинаков став“, рекол Ердоган по говорот… Read More Државата со закон ќе ја забрани прељубата