Британската полиција во потрага по мистериозниот филантроп кој остава пари на улица

Британската полиција го бара мистериозниот добротвор кој остава коверти полни со пари во една градска улица во местото Блекхол Колири, на северниот дел на земјата, јавуваат британските медиуми. Локалните медиуми наведуваат дека непознато лице од 2014 година остава коверти полни со пари. На почетокот на оваа недела во еден коверт беа пронајдени 2.000 фунти. Од… Read More Британската полиција во потрага по мистериозниот филантроп кој остава пари на улица

Британија отвора затвор за трансродови лица

Во Велика Британија неделава ќе биде отворан првата затворска единица за трансродни лица, соопшти британското Министерство за правда. Во тоа крило во рамките на женскиот затвор, во јужниот дел на Лондон засега ќе бидат сместени три лица ои се родени како мажи, но во меѓувреме станале жени, наведува ВВС. Властите наведуваат дека тие три затворенички… Read More Британија отвора затвор за трансродови лица

Над 7.000 Британци сѐ уште гледаат на црно-бел телевизор

Во повеќе од 7.000 домаќинства во Велика Британија сè уште се гледа телевизија на црно-бели телевизори. Оваа статистика малку зачудува, имајќи предвид дека помина половина век откако редовно почна да се прикажува програма во боја. Втората програма на Би-би-си беше првиот канал кој во 1967 година редовно почна да емитува програма во боја, а тоа… Read More Над 7.000 Британци сѐ уште гледаат на црно-бел телевизор

Се роди првото бебе што законски нема мајка

Судија за семејно право во Велика Британија се чека многу бргу да донесе одлука бебето родено од транссексуален маж да стане првото бебе што законски нема мајка. Бебето е дете на самохран родител кој е роден како жена, но сега живее како маж кога по сопствена волја направил неколку операции. Тој сака да биде запишан… Read More Се роди првото бебе што законски нема мајка

Британците ги забрануваат влажните марамчиња?

Влажните марамчиња кои се користат за бришење раце, отстранување шминка и се друго, ќе бидат отстранети во наредните деценоии затоа што содржат пластика која не е биоразградлива. Произведувачите затоа или ќе мора да развија влажни марамчиња без пластика или ќе останат без нив. Истовремено, тие се одговорни за 93 отсто од затнување на канализациските отвори… Read More Британците ги забрануваат влажните марамчиња?

Грција си ги бара од Британија своите скулптури

Грчките власти соопштија дека сакаат да преговараат со Британија за да им се вратат прочуените древни скулптури кои го краселе храмот Партенон на Акропол во Атина. Министерката за култура Лидија Кониордоу се обратила на своите колеги во Британија со барање да започнат формалните преговори за скулптурите, познати и како Елгинови мермерни скулптури и ги повикала… Read More Грција си ги бара од Британија своите скулптури

Часовите за ментално здравје ќе станат задолжителни во англиските училишта

Здравствената едукација ќе стане задолжителна во сите училишта во Англија со новите владини планови, поради се поголемата загриженост за проблемите со менталното здравје кај младите. Децата ќе учат како да изградат ментална отпорност, но и како да препознаат кога нивните врсници се борат со проблеми со менталното здравје, во рамки на задолжителните лекции, велат од… Read More Часовите за ментално здравје ќе станат задолжителни во англиските училишта