Снимен моментот кога мост се урива врз чамци!!

Висок мост преку залив во пристаниште на североистокот на Тајван се урна врз неколку чамци, при што се повредени неколку лица. Според Ројтерс мост долг 140 метри се урнал врз неколку рибарски чамци , при несреќата се стравува дека најмалку шест членови на екипаж на еден од чамците се заробени под урнатините. Најмалку девет луѓе… Read More Снимен моментот кога мост се урива врз чамци!!

„Бродови духови“ со години пристигнуваат во Јапонија

Дрвени бродови, познати како „бродови духови“, за кои се верува дека доаѓаат од Северна Кореја, и годинава пристигнаа на брегот на Јапонија. Крајбрежната стража соопшти дека и годинава пристигнале 95 стари бродови во кои често наоѓаат човечки коски, токму затоа ги нарекуваат „бродови духови“, пренесува AP. Минатата година на јапонскиот брег допловиле 104 бродови во… Read More „Бродови духови“ со години пристигнуваат во Јапонија

Најголемо откритие во Егејското Море: Потонати бродови кријат тајна

Археолози во Грција пронајдоа остатоци од 58 бродови од кои на многумина се наоѓаат антиквитети, што е најголемо откритие во Егејското, а веројатно и во Средоземното Море. Остатоците од бродовите се најдени во малиот островски архипелаг Фурни на исток од Егејското Море и поголемиот дел од нив потекнуваат од грчки, римски и византиски период, пренесува… Read More Најголемо откритие во Егејското Море: Потонати бродови кријат тајна