Најсилен човек на светот: Успеал да помести товарен брод од 614 тони – користејќи ги своите заби!

Мажот од Украина, Олег Скавјич, успеал да помести товарен брод тежок 614 тони и тоа – со своите заби. Тоа е само последниот “гриз” од светската слава за човекот кој е познат по своите неверојатни способности. Скавјич доаѓа од украински Лвив и успеал да помести брод со голема тежина за дури 16 метри, пренесува “Радио… Read More Најсилен човек на светот: Успеал да помести товарен брод од 614 тони – користејќи ги своите заби!

Тајни девојки, секс, неверства: Поранешни работници на брод откриваат што навистина се случува на море

Додека поединци им завидуваат на оние кои можат да си приуштат крстарење на луксузни крузери, јавноста секогаш се шокира кога произлегуваат извештаи или снимки од диви забави или оргии од овие патувања. И додека тие сведочат за арогантното однесување на гостите, зад сончевите палуби и ресторани се одвива скандалозаен живот на работниците на бродот. Иако… Read More Тајни девојки, секс, неверства: Поранешни работници на брод откриваат што навистина се случува на море

Неверојатно откритие во Црното море: Пронајден најстариот добро сочуван потонат брод

Тим од нуркачи, подморски археолози, научници и истражувачи го откри, како што се верува, најстариот добро сочуван потонат брод на светот. Трговски брод од стара Грција, чии облик досега бил виден само како украс на древни керамички предмети. Археолозите кои го истражуваат Црно море, соопштиле дека бродот е пронајден во близина на бугарскиот брег  на длабочина… Read More Неверојатно откритие во Црното море: Пронајден најстариот добро сочуван потонат брод

Мистериозен брод без екипаж во водите на Мјанмар: Последен пат е виден пред 10 години

Огромен ‘рѓосан брод без екипаж откриле рибарите во близина на брегот на регионот Јангон. Откако мистериозниот брод се заринкал на брегот на Мјанмар, властите и припадницитре на морнарицата во четвртокот влегле во бродот кој ја носи ознаката „Сем Ратуланги PB 1600“, за да го истражат, пишува „БиБиСи“. Полицијата и припадниците на морнарицата останале збунети поради тоа што… Read More Мистериозен брод без екипаж во водите на Мјанмар: Последен пат е виден пред 10 години

Хрватска од Црна Гора бара да и го врати Јадран

Школскиот брод “Јадран” и припаѓа на Хрватска која ќе стори се за да го врати во матичното пристаниште Сплит, изјави министерот за одбрана на Хрватска Дамир Крстичевиќ, реагирајќи на изјавите на црногорскиот колега дека бродот ќе остане во Црна Гора и ќе плови под нејзино знаме. Во Тиват во понеделникот беше одбележана 85-годишнината на највредниот… Read More Хрватска од Црна Гора бара да и го врати Јадран

Потонал пред 113 години: Откриен руски брод кој би можел да носи 200 тони злато

Јужнокорејските експерти ги пронашле остатоците од рускиот брод “Дмитриј Донској”, кој бил дел од руската царска флота и кој учествувал во битките во текот на Руско-јапонската војна од 1904. до 1905. година, јавиле јужнокорејските медиуми. Новинската агенција “Јонхап” соопштила дека бродот го пронашла “Шинил Груп”, компанија која веќе неколку години врши потрага по рускиот брод.… Read More Потонал пред 113 години: Откриен руски брод кој би можел да носи 200 тони злато