Витаминска салата со цвекло, спанаќ, сирење и ореви

За да ја направите оваа есенска салата полна со витамини потребно ви е: Состојки: 250 г цвекло 150 г рукола 100 г сирење 2 шаки јаткасти плодови (ореви, бадеми или лешници) 100 г листови млад спанаќ 2 лажици јаболков оцет 2 лажици маслиново масло сол и бибер Подготовка: – Цвеклото измијте го убаво и сварете… Read More Витаминска салата со цвекло, спанаќ, сирење и ореви

Колку е здрав ајварот – сè за зимницата, дали дебели и колку витамини има

Дали некогаш сте размислувале кои се предностите на киселата зелка, пиперките, доматите и другите намирници кои термички се обработуваат и се консумираат како зимница, во однос на свежите? Ајварот речиси и да нема калории, па така со него не може да претерате! Нема ни некоја нутритивна вредност, затоа што се прави од печени или барени… Read More Колку е здрав ајварот – сè за зимницата, дали дебели и колку витамини има

Зеленчуци кои стануваат поздрави за вас кога термички ќе ги обработите

Сите сме свесни дека зеленчукот е добар за нас – но дали знаевте дека неговата хранлива вредност зависи од тоа како го подготвуваме? Исхраната со сурова храна дефинитивно крена многу врева во последниве години кај нас и во светот, а сето тоа се должи на фактот дека некои витамини и фитонутриенти кои природно ги има… Read More Зеленчуци кои стануваат поздрави за вас кога термички ќе ги обработите

Австралиските затвори наскоро ќе ги смируваат затворениците со рибино масло

Пет австралиски затвори наскоро ќе станат најновите тест места за секојдневниот додаток во исхраната Omega 3. Тимот на истражувачи верува дека омега три – група масни киселини присутни во рибиното масло и некои јаткасти плодови, би можеле да бидат едноставен начин да се пацифицира насилното однесување на осудениците. Ова е идеја што може да изгледа… Read More Австралиските затвори наскоро ќе ги смируваат затворениците со рибино масло

Лимоновата кора е поздрава и од лимоновиот сок: Еве за што сè може да ја користите!

Калиумот од лимоновата кора ги опушта крвните садови и го намалува крвниот притисок. Кога ќе го исцедиме лимонот, обично ја фрламе кората. Но не би требало да го правиме тоа, бидејќи таа побогата со хранливи состојки од самиот сок. Имено, кората е полна со витамините А и Ц, со калиум, калциум и влакна кои имаат… Read More Лимоновата кора е поздрава и од лимоновиот сок: Еве за што сè може да ја користите!

Дали и вие ги фрлате најздравите делови од лубеницата?

Кога станува збор за омилено летно освежување, многумина ќе посегнат по лубеница. Меѓутоа, повеќето луѓе не го внесуваат она што треба и ги плукаат семките. Според стручњаците, ова е вистинска штета. Прво, велат тие, белиот дел од кората е јадлив па е вистинска штета да се фрли. Но дури во семките кои малкумина ги јадат,… Read More Дали и вие ги фрлате најздравите делови од лубеницата?

Дали микробрановите печки ги уништуваат витамините во храната?

Многу луѓе избегнуваат да ги користат микробрановите печки, плашејќи се како тие влијаат на молекуларната структура на храната, арно ама, најновите истражувања носат некои докази кои може и да ве изненадат… (105) 00